Yashirin ovoz berish natijalariga ko‘ra, Rahmon 99 ovoz to‘pladi, raqibi esa 91 ovoz bilan cheklandi. Jami 190 byulleten tashlandi, hech qanday haqiqiy emas ovoz yoki betaraf qolish qayd etilmadi.
Raislik BMTning besh mintaqaviy guruhi o‘rtasida almashadi va 81-sessiya Osiyo-Tinch okeani guruhiga tegishli. Rahmon o‘z vazifasini 8 sentyabrdan boshlab bir yil muddatga bajaradi.
Uning raisligi BMT kalendaridagi eng muhim jarayonlardan biri — Bosh kotib Antonio Guterrishning vorisi tanlovi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keladi. Guterrishning vakolati shu yil oxirida tugaydi.
Rahmon Bangladeshning milliy xavfsizlik maslahatchisi va Rohinja masalalari bo‘yicha yuqori vakili lavozimlarida ishlagan. 2024-yilda talabalar qo‘zg‘oloni natijasida uzoq yillik rahbar Shayx Hasinaning ag‘darilishidan keyin o‘tkazilgan birinchi saylovda Bangladesh Millatchi partiyasi g‘alaba qozonganidan so‘ng, u fevral oyida tashqi ishlar vaziri etib tayinlangan.
Karyer diplomati bo‘lgan Rahmon 1979-yilda Bangladesh tashqi xizmatiga qo‘shilgan. U Nyu-York va Jenevada BMTning yuqori lavozimlarida ishlagan.
“BMT o‘zining to‘qqizinchi o‘n yilligiga tashkilotimizga ishonch turli jabhalarda sinovdan o‘tayotgan bir paytda boshlaydi”, dedi Rahmon yangi rolni qabul qilganda. “Bu qiyinchiliklar birgalikda tashkilotimizning va’dalarini bajarish qobiliyatiga bo‘lgan jamoatchilik ishonchini susaytirishga moyil.”
Bosh Assambleya BMTning eng vakillik organi bo‘lib, barcha 193 a’zo davlatni birlashtiradi. Uning sentyabrdagi yillik yig‘ilishi butun dunyo yetakchilari so‘zga chiqishi mumkin bo‘lgan yagona BMT forumidir.

Министр иностранных дел Бангладеш Халилур Рахман избран председателем 81-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, победив посла Кипра Андреаса Какуриса в ходе тесного голосования.
В ходе тайного голосования, состоявшегося во вторник, Рахман набрал 99 голосов, что на восемь больше, чем у его конкурента. Всего было подано 190 бюллетеней, недействительных голосов или воздержавшихся не было.
Председательство ротируется среди пяти региональных групп ООН, и 81-я сессия выпала на Азиатско-Тихоокеанскую группу. Рахман будет исполнять обязанности в течение одного года, начиная с 8 сентября.
Его председательство совпадет с одним из самых важных процессов в календаре ООН: выбором преемника Генерального секретаря Антониу Гутерриша, чьи полномочия истекают в конце этого года.
Рахман занимал должности советника по национальной безопасности и высокого представителя по вопросам рохинджа, прежде чем стать министром иностранных дел Бангладеш в феврале, когда Националистическая партия Бангладеш победила на первых выборах после свержения многолетнего лидера Шейх Хасины в 2024 году в результате студенческого восстания.
Будучи карьерным дипломатом, он поступил на дипломатическую службу Бангладеш в 1979 году. Он также занимал высокие должности в ООН в Нью-Йорке и Женеве.
«ООН вступит в свое девятое десятилетие в то время, когда доверие к нашей организации испытывается на многих фронтах», — заявил Рахман дипломатам, собравшимся в Генассамблее, принимая новую роль. «В совокупности эти вызовы подрывают общественное доверие и уверенность в способности нашей организации выполнять свои обещания».
Генеральная Ассамблея является наиболее представительным органом ООН, объединяющим все 193 государства-члена. Ежегодное собрание в сентябре в Нью-Йорке — единственный форум ООН, где мировые лидеры всех стран могут выступить.