Isroil Livanga qarshi shiddatli hujumlarini davom ettirmoqda, jumladan poytaxt Bayrut yaqinidagi hududlarga ham zarbalar berildi. Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, chorshanba kuni Isroil hujumlari kamida 10 ta transport vositasiga, jumladan tez yordam mashinasiga ham to‘g‘ridan-to‘g‘ri zarba berdi. Natijada 9 kishi halok bo‘ldi, bir qancha odamlar yaralandi.
Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi xabar berishicha, qurbonlar orasida Chehour munitsipalitetida ikki tibbiyot xodimi va Tyr shahri yaqinida yana olti kishi bor. Livan armiyasi janubdagi yo‘lda bir livanlik askar halok bo‘lganini ma’lum qildi.
Bayrutning janubiy chekkasidagi Xaldeh hududiga qilingan hujumda ikki kishi yaralandi, deya xabar berdi Livan xavfsizlik manbalariga tayanib Reuters agentligi.
“So‘nggi soatlarda ko‘rgan narsamiz keskinlikning kuchayishi edi”, dedi Al Jazira muxbiri Ali Hashem Bayrutdan. “Bu bizni boshiga qaytaradi.”
AQSh vositachiligidagi Isroil va Livan muzokaralari Vashingtonda davom etayotgan bir paytda, Isroil hujumlari to‘xtamayapti. AQSh davlat kotibi Marko Rubio ikki tomon qo‘shma bayonot va harakat rejasini e’lon qilishiga umid bildirdi.
Livan hukumati Isroilni to‘liq sulhga rioya qilishga chaqirmoqda, biroq Isroil hukumati bu talabni rad etmoqda. Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu “Hizbullohni qurolsizlantirish” va “Livanni demilitarizatsiya qilish” zarurligini ta’kidladi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi Bayrutga qilingan har qanday hujum “og‘ir oqibatlarga olib kelishi va urushning to‘liq qayta boshlanishiga sabab bo‘lishi” haqida ogohlantirdi.
Mart oyidan beri Livanda 3516 kishi halok bo‘lgan, 10674 kishi yaralangan. Isroil qo‘shinlari Litani daryosidan shimolga o‘tgan, bir milliondan ortiq odam uylarini tark etishga majbur bo‘lgan.

Израиль продолжает ожесточенные атаки на Ливан, включая удары вблизи столицы Бейрута. По данным Министерства здравоохранения Ливана, в среду израильские удары поразили не менее 10 транспортных средств, в одном случае напрямую попав в машину скорой помощи. В результате погибли девять человек, несколько ранены.
Среди жертв израильских ударов — два медика в муниципалитете Чехур и еще шесть человек вблизи прибрежного города Тир, сообщило ливанское Минздрав. Ливанская армия заявила о гибели одного солдата на южной дороге.
Удар в районе Халде на южной окраине Бейрута ранил двух человек, сообщили источники в ливанских службах безопасности агентству Reuters.
«То, что мы наблюдали в последние часы, было эскалацией», — сказал корреспондент Al Jazeera Али Хашем из Бейрута. «Это возвращает нас к исходной точке».
Атаки происходят на фоне продолжающихся при посредничестве США переговоров между Израилем и Ливаном в Вашингтоне. Госсекретарь США Марко Рубио выразил надежду, что стороны выпустят совместное заявление и план действий.
Ливан настаивает на полном прекращении огня, но израильское правительство отказывается его принять. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил о необходимости «разоружить Хезболлу» и «демилитаризировать Ливан».
Глава МИД Ирана Аббас Арагчи предупредил, что любая атака на Бейрут «будет иметь серьезные последствия и приведет к полному возобновлению войны».
С марта в Ливане погибли 3516 человек, ранены 10674. Израильские силы продвинулись к северу от реки Литани, более миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома.