Turkiya va Indoneziya mudofaa sanoati, energetika va ilg‘or texnologiyalar sohasida hamkorlikni chuqurlashtirishga kelishdilar. Bu ikki davlat o‘rtasidagi savdo aylanmasini 10 milliard dollarga yetkazish maqsadiga erishish yo‘lidagi muhim qadamdir.
Turkiya Tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan 12-fevral kuni Jakartaga rasmiy tashrif bilan keldi va Indoneziya Prezidenti Prabovo Subianto bilan uchrashdi. Muzokaralar davomida mudofaa sanoati, energetika loyihalari, transport infratuzilmasi, sun’iy intellekt va halol sektoridagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Fidan ijtimoiy tarmoqdagi bayonotida muzokaralarni “juda samarali” deb baholadi va ikki davlat o‘rtasidagi “keng ko‘lamli kun tartibi”ni ilgari surganini ta’kidladi.
2023-yilda ikki davlat o‘rtasidagi savdo hajmi 2,1 milliard dollarni tashkil etgan bo‘lsa, 2024-yilda bu ko‘rsatkich 2,4 milliard dollarga oshdi. Indoneziyaning Turkiya bilan savdo profitsiti 940 million dollardan 1,5 milliard dollargacha ko‘tarildi.
Mudofaa sohasida Turkiyaning uchuvchisiz uchish apparatlari (UAV) va zirhli texnika ishlab chiqarishdagi tajribasi qo‘shma loyihalar uchun asos bo‘lmoqda. Energetika sohasida esa Turkiyaning xorijdagi qurilish va energiya loyihalaridagi ishtiroki kengaymoqda.
Ikkala davlat ham “o‘rta kuch” sifatida xalqaro maydonda mustaqil siyosat yuritishga intiladi. Ular G20, Islom hamkorlik tashkiloti va BMT kabi tuzilmalarda birgalikda harakat qilish orqali o‘z ta’sirini oshirishga umid qilmoqda.
Indoneziya hukumati bayonotida “Janubiy global davlatlari sifatida Indoneziya va Turkiya mintaqaviy barqarorlikni muloqot, diplomatiya va nizolarni tinch yo‘l bilan hal qilish orqali saqlash kerak degan fikrni baham ko‘radi”, deyilgan.
Ikkala davlat ham musulmonlar ko‘pchilikni tashkil etadigan, strategik geografik joylashuvga ega bo‘lgan davlatlardir. Turkiya Yevropa, Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo o‘rtasida, Indoneziya esa Janubi-Sharqiy Osiyodagi muhim dengiz yo‘llarida joylashgan.
Turkiya yaqinda Indoneziya faollarini Isroil hibsxonasidan qaytarishda muhim rol o‘ynadi. Indoneziya rasmiylari bu voqeani “birdamlik namunasi” deb atadi. Ikkala davlat Falastin masalasida ham o‘xshash pozitsiyani egallab, G‘azoda sulh va gumanitar yordam yetkazishni talab qilmoqda.

Турция и Индонезия договорились углубить сотрудничество в оборонной промышленности, энергетике и передовых технологиях. Это важный шаг на пути к достижению цели в 10 миллиардов долларов двустороннего товарооборота, установленной в апреле прошлого года.
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан 12 февраля прибыл с официальным визитом в Джакарту, где встретился с президентом Индонезии Прабово Субианто. Переговоры были посвящены расширению взаимодействия в оборонной сфере, включая совместные проекты по производству бронетехники и беспилотников, а также энергетике, транспорту, искусственному интеллекту и халяльному сектору.
Фидан в своем заявлении в соцсети назвал переговоры «весьма продуктивными» и отметил, что они продвинули «широкую повестку» двусторонних отношений.
Товарооборот между странами вырос с 2,1 миллиарда долларов в 2023 году до почти 2,4 миллиарда в 2024 году. Положительное сальдо Индонезии в торговле с Турцией увеличилось с 940 миллионов до почти 1,5 миллиарда долларов.
В оборонной сфере особый интерес представляют турецкие беспилотники и бронетехника. В энергетике ожидаются совместные проекты в области транспортировки энергии, генерации и возобновляемых источников.
Обе страны позиционируют себя как «средние державы», стремящиеся к большей автономии в многополярном мире. Они намерены усилить свое влияние в G20, ОИС и ООН.
«Как страны Глобального Юга, Индонезия и Турция разделяют мнение, что региональная стабильность должна поддерживаться через диалог, дипломатию и мирное разрешение споров», — говорится в заявлении индонезийского правительства.
Обе страны — крупные мусульманские государства, расположенные на стратегических перекрестках: Турция между Европой, Ближним Востоком и Центральной Азией, а Индонезия — на ключевых морских путях Юго-Восточной Азии.
Турция недавно сыграла ключевую роль в репатриации индонезийских активистов, задержанных Израилем. Индонезийские чиновники назвали это «примером солидарности». Обе страны занимают схожие позиции по палестинскому вопросу, призывая к прекращению огня в Газе и увеличению гуманитарной помощи.