Somaliya poytaxti Mogadishuda hukumat kuchlari va muxolifat tarafdorlari o'rtasida og'ir qurolli to'qnashuvlar bo'lib o'tdi. To'qnashuvlar sababi prezident Hassan Sheikh Mohamudning muddati tugaganidan keyin saylovlarni kechiktirish bilan bog'liq kelishmovchiliklardir.
Prezidentning vakolat muddati 15-mayda tugagan bo'lsa-da, u bir yilga uzaytirildi. Muxolifat buni konstitutsiyaga zid deb hisoblab, 25-iyul kuni norozilik namoyishlariga chaqirdi.
Mogadishuning bir qancha mahallalarida otishmalar eshitilib, tun bo'yi davom etdi. Politsiya "keng ko'lamli xavfsizlik operatsiyasi" o'tkazilayotganini va "ba'zi hududlarga minomyot hujumlari uyushtirgan og'ir qurollangan jangarilarga" qarshi kurash olib borilayotganini ma'lum qildi.
Sobiq Bosh vazir Hassan Ali Khaire, u va boshqa yetakchilar "tinch" namoyishlarga tayyorgarlik ko'rayotganda hukumat kuchlari tomonidan hujumga uchraganini aytdi. U: "Ushbu hodisa natijasida har qanday talofat yoki zarar uchun muddati tugagan prezident javobgar", dedi.
Bir mahalliy aholi vakili Ahmed Ismoil Reuters agentligiga minomyot snaryadi qo'shnisining uyiga tushib, bir onani yaralaganini aytdi. "Yaqinimizdagi katta uy ham yonmoqda, unga minomyot va boshqa qurollar tushdi", dedi u.
Qurbonlar soni hozircha noma'lum, prezident esa bu borada izoh bermagan. Sobiq Prezident Sharif Sheikh Ahmed muxolifatni qo'rqitib bo'lmasligini aytdi.
Poytaxt hozirda asosan tinch, ammo ba'zi tumanlarda vaqti-vaqti bilan otishmalar eshitilmoqda. Fuqaro aviatsiyasi boshqarmasi parvozlar to'xtatilgani haqidagi xabarlarni rad etdi.
AQSh elchixonasi zo'ravonlikni "beparvolik" deb atadi va barcha tomonlarni barqarorlikni saqlashga chaqirdi. Igad mintaqaviy bloki zo'ravonlikni qoraladi, Yevropa Ittifoqi esa saylov yo'l xaritasida konsensusga erishishga chaqirdi.
Mohamud 2022-yilda parlament tomonidan saylangan va avval 2012-2017-yillarda prezidentlik qilgan. U mamlakatni demokratik saylovlar sari olib borishga urinmoqda, ammo muxolifat to'g'ridan-to'g'ri saylovlar o'tkazish usuli bo'yicha kelisha olmayapti.

В столице Сомали Могадишо произошли интенсивные перестрелки между правительственными войсками и вооруженными сторонниками оппозиции. Причиной стали разногласия по поводу задержки выборов после истечения срока полномочий президента Хасана Шейха Махмуда.
Срок полномочий президента истек 15 мая, но был продлен на год. Оппозиция назвала это неконституционным и призвала к протестам в четверг.
Стрельба была слышна в нескольких кварталах столицы и продолжалась всю ночь. Полиция сообщила о проведении "крупномасштабной операции безопасности" против "тяжеловооруженных ополченцев, совершивших минометные обстрелы".
Бывший премьер-министр Хасан Али Хайре заявил, что подвергся нападению правительственных сил, когда готовился к "мирным" демонстрациям. "Ответственность за любые жертвы или ущерб лежит на президенте, чей срок истек", - сказал он.
Житель Ахмед Исмаил сообщил Reuters, что минометный снаряд попал в дом его соседа, ранив мать. "Большой дом рядом с нами также горит, в него попали минометы и другое оружие", - сказал он.
Число жертв пока неизвестно, президент не комментирует ситуацию. Бывший президент Шариф Шейх Ахмед заявил, что оппозицию не запугать.
Столица сейчас в основном спокойна, хотя в некоторых районах слышны sporadic выстрелы. Управление гражданской авиации опровергло сообщения о срыве рейсов.
Посольство США назвало насилие "безрассудным", призвав стороны сохранять стабильность. Региональный блок ИГАД осудил насилие, а делегация ЕС призвала к консенсусу по дорожной карте выборов.
Махмуд был избран парламентом в 2022 году, ранее занимал пост президента в 2012-2017 годах. Он пытается перейти к демократическим выборам, но оппозиция не согласна с методом проведения прямых выборов.