Sud qaroriga ko'ra, Qizil Xochning mahbuslarga tashrifini oldini olish orqali hukumat Isroil va xalqaro qonunlarni buzgan va shuning uchun bu siyosat bekor qilinishi kerak.
Sud, shuningdek, hukumat 2023-yil oktabrdagi Hamas hujumidan keyin barcha tashriflarni bekor qilish siyosati uchun qonuniy asos taqdim eta olmaganligini ta'kidladi. O'sha hujumda 1100 dan ortiq kishi halok bo'lgan va 240 dan ortiq kishi asirga olingan edi.
Hujum G'azoda shiddatli urushni boshlab yubordi, bu ko'plab taniqli olimlar va BMT mustaqil tergovi tomonidan genotsid deb ta'riflangan. Isroil armiyasi G'azo Sog'liqni Saqlash Vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, anklavda 72 950 dan ortiq odamni o'ldirgan va hududni vayronaga aylantirgan.
Isroil kuchlari tomonidan bosib olingan G'arbiy Sohilda zo'ravonlik ham misli ko'rilmagan darajada kuchaygan. Barcha mahbuslarga tashriflar to'xtatilgan va ular haqida ma'lumot berilmagan. Isroil hukumati avval Hamasni G'azodagi asirlarga kirishni ta'minlamaganlikda ayblagan edi.
Isroilda Fuqarolik Huquqlari Assotsiatsiyasi (ACRI) ma'lumotlariga ko'ra, bu 50 yil ichida birinchi marta Isroil Qizil Xoch tashriflarini oldini olgan. ACRI, Physicians for Human Rights, HaMoked va Gisha kabi tashkilotlar hukumat siyosatiga qarshi petitsiyani 2024-yil fevralda bergan edi.
ICRC qarorni olqishlab, tashriflarni qayta boshlashga tayyorligini bildirdi. Tashkilot Isroil hukumati bilan imkon qadar tezroq ishni qayta boshlash uchun muzokaralar olib borayotganini ma'lum qildi.
Qaror falastinlik mahbuslarga nisbatan yomon munosabat haqida xavotirlar kuchaygan bir paytda qabul qilindi. BMTning 2025-yilgi mojarolardagi jinsiy zo'ravonlik bo'yicha hisobotida Isroil kuchlari tomonidan qiynoqlar, zo'rlash va boshqa jinsiy zo'ravonlik holatlari qayd etilgan.

Верховный суд Израиля единогласно отклонил политику правительства, запрещающую представителям Международного комитета Красного Креста (МККК) посещать палестинских заключенных в израильских тюрьмах.
Суд постановил в среду, что, препятствуя посещениям Красного Креста, правительство нарушило израильское и международное право, и поэтому политика должна быть отменена.
Суд также постановил, что правительство не смогло представить правовое обоснование своей политики отмены всех посещений после атаки ХАМАС в октябре 2023 года, в результате которой погибло более 1100 человек и более 240 были взяты в заложники.
Нападение спровоцировало жестокую войну в Газе, которая была названа геноцидом многими видными учеными и независимым расследованием ООН. Израильская армия убила более 72 950 человек в анклаве, по данным Министерства здравоохранения Газы, и превратила большую часть осажденной территории в руины.
Насилие на оккупированном Западном берегу со стороны израильских сил также усилилось до беспрецедентного уровня. Все посещения заключенных были прекращены, и информация о них не передавалась. Ранее израильские власти обвиняли ХАМАС в необеспечении доступа к заложникам в Газе.
Это был первый раз за 50 лет, когда Израиль предотвратил посещения Красного Креста, согласно Ассоциации за гражданские права в Израиле (ACRI), которая подала петицию. ACRI, Physicians for Human Rights, HaMoked и Gisha подали иск против политики правительства в феврале 2024 года.
МККК приветствовал решение, заявив, что готов возобновить посещения. Организация ведет переговоры с израильскими властями о возобновлении работы как можно скорее.
Решение принято на фоне растущей обеспокоенности по поводу жестокого обращения с палестинскими заключенными в израильских тюрьмах. В докладе ООН за 2025 год о сексуальном насилии в конфликтах задокументированы пытки, изнасилования и другие формы сексуального насилия со стороны израильских сил.