Rossiya va Ukraina yetakchilari o‘zlarining ishonchli ekanliklarini va muzokaralarga tayyor ekanliklarini bildirishdi. Biroq Putin o‘z talablaridan qaytmasa, Zelenskiy Ukraina “omon qolish” uchun kurashni davom ettirishini aytdi.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy payshanba kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putinga ochiq xat yo‘llab, yuzma-yuz uchrashishga va urushni “to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot orqali” tugatishga tayyorligini bildirdi. “Ukraina muzokaralar davomida to‘liq sulhga tayyor”, deya qo‘shimcha qildi u.
Zelenskiyning Putinga murojaati 2022-yilda Rossiya to‘liq bosqin boshlaganidan beri kamdan-kam hollarda bo‘lib o‘tmoqda. Ukraina rahbari ruslar urushdan charchaganini va agar Putin “shaxsan bu urushni tugatish vaqti kelgan degan xulosaga kelmasa”, Ukraina “o‘z mavjudligi uchun kurashni davom ettirishini” ta’kidladi.
Shu kunning o‘zida Putin Sankt-Peterburg iqtisodiy forumi doirasida xalqaro axborot agentliklari rahbarlariga Rossiya urushda ustunlikni saqlab qolayotganini aytdi. “Rossiya qo‘shinlari butun front bo‘ylab oldinga siljishmoqda”, dedi Putin. U Rossiya “Lugansk Xalq Respublikasi”ni to‘liq nazorat qilishini va “Donetsk Xalq Respublikasi”ning 85% dan ortig‘ini nazorat qilishini da’vo qildi.
G‘arb tahlilchilari, jumladan Garvard universitetining Russia Matters loyihasi, Rossiya Zaporojye va Xerson viloyatlarining mos ravishda 75% va 65% ini nazorat qilishini taxmin qilmoqda. Biroq Putinning da’volariga qaramay, Rossiyaning sharqiy Ukrainadagi yurishlari asosan to‘xtab qolgan, chunki Ukraina front chizig‘ini dronlar bilan to‘ldirgan.
Rossiya buning o‘rniga uzoq masofali raketa va dron hujumlarini kuchaytirib, so‘nggi haftalarda Ukraina shaharlarida o‘nlab fuqarolarni o‘ldirdi. Garvard ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil mart-aprel oylarida Rossiya Ukrainada hududiy nazorat bo‘yicha birinchi marta sof yo‘qotishga uchradi.
Putin payshanba kuni Rossiya Ukraina dronlaridan himoyalanishni kuchaytirishi kerakligini tan oldi, ammo vaqt Moskva tarafida ekanligini va Ukrainada yetarli ishchi kuchi yo‘qligini qo‘shimcha qildi. G‘arb tahlil markazlari va NATO Rossiyada har oy 30 ming askar halok bo‘lishini taxmin qilmoqda.
Putin “Rossiya tinch yo‘l bilan kelishuvga erishishga tayyor” desa-da, u Ukrainaning butun Donbasni berish kabi talablaridan qaytishga tayyor emas. Putin o‘tgan yili AQSh prezidenti Donald Tramp bilan Ankorijda bo‘lib o‘tgan sammitda erishilgan “murosalar”ni, jumladan Ukrainaning NATOga a’zolik intilishlaridan voz kechishi va Qrimning Rossiya hududi sifatida tan olinishini eslatdi.

Лидеры России и Украины выразили уверенность и готовность к переговорам. Путин не демонстрирует намерения отступать от своих требований, в то время как Зеленский заявил, что Украина продолжит бороться за «выживание».
В открытом письме президенту России Владимиру Путину в четверг президент Украины Владимир Зеленский заявил о готовности к личной встрече и прекращению войны «путем прямого диалога между нами». «Украина готова к полному прекращению огня на время переговоров», — добавил он.
Это одно из редких обращений Зеленского напрямую к Путину с начала полномасштабного вторжения России в 2022 году. Украинский лидер отметил, что россияне устали от конфликта, и предупредил, что Украина «продолжит бороться за свое существование», если Путин «лично не придет к выводу, что пора заканчивать эту войну».
В тот же день Путин на экономическом форуме в Санкт-Петербурге заявил главам международных информационных агентств, что Россия сохраняет преимущество в войне. «Российские войска продвигаются по всему фронту», — сказал Путин, утверждая, что Россия полностью контролирует «Луганскую Народную Республику» и более 85% «Донецкой Народной Республики».
Независимые западные аналитики, включая проект Russia Matters Гарвардского университета, оценивают контроль России над Запорожской и Херсонской областями в 75% и 65% соответственно. Однако, несмотря на заявления Путина, продвижение России на востоке Украины в значительной степени остановилось, поскольку Украина насытила линию фронта дронами.
Вместо этого Россия усилила удары дальнобойными ракетами и дронами, убив десятки мирных жителей в украинских городах за последние недели. Согласно данным Гарварда, в марте-апреле 2026 года Россия впервые понесла чистую потерю территориального контроля на Украине с конца 2023 года.
В четверг Путин признал, что России необходимо усилить защиту от украинских дронов, но добавил, что время на стороне Москвы, а у Украины не хватает живой силы. Западные аналитические центры и НАТО оценивают ежемесячные потери России в 30 тысяч солдат.
Хотя Путин заявил, что Россия «готова и желает достичь соглашения с Украиной мирными средствами», он не демонстрирует готовности отступить от требований, включая передачу всего Донбасса. Путин сослался на «компромиссы», достигнутые на саммите с президентом США Дональдом Трампом в Анкоридже в прошлом году, включая отказ Украины от стремления в НАТО и признание Крыма российской территорией.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков заявил, что Путин еще не видел письма. «Зеленский может приехать в Москву в любое время», — сказал он. После того как несколько раундов переговоров под руководством США не привели к прорыву, администрация Трампа в значительной степени отошла от посредничества в войне, прекратив прямую военную поддержку Киева. В четверг Трамп сказал: «Я думаю, было бы замечательно, если бы они встретились. Они должны... закончить это».