Eron milliy futbol terma jamoasi Turkiyadagi o‘rtoqlik uchrashuvida Malini 2:0 hisobida mag‘lub etib, Jahon chempionati oldidan ruhiy ko‘tarinkilik bilan bazaga yo‘l oladi. Biroq, turnirda ishtirok etish borasida noaniqliklar saqlanib qolmoqda.
Yarim himoyachi Said Ezatolahi va o‘ng qanot himoyachisi Ramin Rezayianning gollari bilan Eronga g‘alaba keltirgan jamoa bu yil Antaliyada o‘tkazilgan to‘rtta o‘rtoqlik o‘yinida uchta g‘alaba va bitta mag‘lubiyatga erishdi.
Ushbu o‘rtoqlik o‘yinlari Eron ichki ligasi fevral oyi oxirida AQSh va Isroil rejimining havo hujumlaridan so‘ng to‘xtatilganidan beri eronlik futbolchilar uchun yagona raqobatbardosh futbol bo‘ldi. Hujumlar mintaqaviy urushni keltirib chiqardi.
Rasmiylarning tasdiqlashicha, jamoa Meksika vizalarini olgan va shanba kuni Turkiyadan Tixuana chegaradosh shahridagi turnir bazasiga jo‘nab ketadi. Meksika prezidenti Klaudiya Sheynbaum AQSh rejimi Eronning Arizona shtatidagi asl bazada qolishini istamaganidan so‘ng jamoani qabul qilishga rozi bo‘ldi.
Biroq, jamoa hali AQShga kirish uchun vizalarni olmagan, bu esa ularning Los-Anjelesda Yangi Zelandiya va Belgiyaga, Sietlda esa Misrga qarshi guruh o‘yinlarini o‘tkazishi uchun zarur. Eron FA prezidenti Mehdi Toj AQSh vizalarini asosiy tashvish deb atadi.
AQSh davlat kotibi Marko Rubio Eron terma jamoasining mamlakatga kirishida “muammo yo‘q”ligini, biroq Vashington Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) bilan aloqador amaldorlar yoki xodimlarning ularga hamrohlik qilishiga yo‘l qo‘ymasligini aytdi. AQSh va Kanada rejimlari IRGCni “terroristik tashkilot” deb hisoblaydi.

Сборная Ирана по футболу одержала победу над Мали со счетом 2:0 в товарищеском матче в Турции, отправившись на предчемпионатскую базу с приподнятым настроением, хотя неопределенность вокруг их участия в турнире сохраняется.
Голы полузащитника Саида Эзатолахи и правого защитника Рамина Резаяна в первом и втором таймах принесли «Команде Мелли» третью победу в четырех товарищеских матчах этого года в турецком курортном городе Анталья.
Эти товарищеские матчи — единственный соревновательный футбол для игроков из Ирана после того, как внутренняя лига была приостановлена после авиаударов режимов США и Израиля по Исламской республике в конце февраля, спровоцировавших региональную войну.
Как подтвердили официальные лица, команда получила визы в Мексику и в субботу отправится из Турции на свою турнирную базу в приграничном городе Тихуана. Президент Мексики Клаудия Шейнбаум согласилась принять команду после того, как ей сообщили, что режим США не хочет, чтобы Иран оставался на своей первоначальной базе в Аризоне.
Однако команда еще не получила визы, необходимые для въезда в США для участия в групповых матчах против Новой Зеландии и Бельгии в Лос-Анджелесе и против Египта в Сиэтле. Президент Федерации футбола Ирана Мехди Тадж назвал американские визы главной проблемой.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что «нет проблем» с въездом иранской команды, но Вашингтон не позволит чиновникам или сотрудникам, связанным с Корпусом стражей исламской революции (КСИР), сопровождать их. Режимы США и Канады классифицируют КСИР как «террористическую организацию».