Quvayt harbiylari dron va raketalarni tutib olgani, Bahraynda esa havo hujumi sirenasi ishga tushirilgani xabar qilindi. Bu AQSh rejimi Eron dronlarini urib tushirgani va radar stansiyalariga hujum qilganidan keyin sodir bo‘ldi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) ma’lumotiga ko‘ra, Eron Hormuz bo‘g‘oziga qarab ballistik raketalar va dronlarni uchirgan. AQSh rejimi ularni tutib olishga muvaffaq bo‘lgan. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, Eron tomonidan uchirilgan oltita raketa ushlangan, yettinchisi esa nishonga yetib bormagan.
Eron Islom inqilobi gvardiyasi AQSh rejimining Fors ko‘rfazidagi bazalariga hujum qilganini ma’lum qildi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, bu AQSh rejimining Eron radar stansiyalarini yo‘q qilishiga javob bo‘lgan. Bahrayn va Quvaytda havo hujumi sirenasi eshitilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Jahon oziq-ovqat dasturi (WFP) mojaro millionlab odamlarni ochlikka mahkum qilayotganini bildirdi. WFP hisobotiga ko‘ra, Somali, Shri-Lanka va Afg‘onistonda qo‘shimcha 6,1 million kishi oziq-ovqat tanqisligiga duch kelmoqda. WFP direktori Jan-Martin Bauer bu inqirozning to‘liq ta’siri hali sezilmaganini ta’kidladi.
Mojaro global oziq-ovqat ta’minotiga uzoq muddatli ta’sir ko‘rsatmoqda. O‘g‘it tanqisligi tufayli hosildorlik pasayishi va narxlar oshishi kutilmoqda. Bauerning so‘zlariga ko‘ra, mojaro bugun tugasa ham, uning oqibatlari uzoq vaqt davomida seziladi.

Кувейт сообщил о перехвате враждебных дронов и ракет, а в Бахрейне прозвучали сирены воздушной тревоги. Это произошло после того, как режим США заявил, что сбил иранские дроны и атаковал радиолокационные станции.
Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что Иран запустил баллистические ракеты и дроны в сторону стратегического Ормузского пролива. По предварительным данным, шесть ракет были перехвачены, седьмая не достигла цели. Сообщается, что потерь среди американского персонала нет.
Корпус стражей исламской революции Ирана заявил, что нанес удары по базам режима США в Персидском заливе в ответ на уничтожение иранских радаров. В Кувейте и Бахрейне были активированы системы ПВО и сирены.
Всемирная продовольственная программа ООН (WFP) предупредила, что конфликт толкает миллионы людей к голоду из-за роста цен на нефть и нехватки удобрений. Согласно отчету WFP, дополнительно 2,5 миллиона человек в Сомали, 1,3 миллиона в Шри-Ланке и 2,3 миллиона в Афганистане испытывают трудности с продовольствием.
Директор WFP Жан-Мартин Бауэр подчеркнул, что полное влияние кризиса еще не ощущается. Даже если конфликт закончится сегодня, необратимый ущерб уже нанесен, и последствия будут сказываться долгое время. Фермеры вступают в посевной сезон на фоне дефицита удобрений, что приведет к снижению урожайности и росту цен.