Rim papasi Leo XIV shanba kuni Ispaniyaga bir haftalik tashrifni boshlaydi. Bu Yevropaning anʼanaviy nasroniylik markazlaridan biriga qaratilgan ilk sayohatdir.
Tashrif asosiy eʼtiborni immigratsiya va ijtimoiy adolat masalalariga qaratishi kutilmoqda. Papa, shuningdek, katolik ruhoniylari tomonidan jinsiy zoʻravonlik qurbonlari bilan uchrashadi.
Rejalashtirilgan jadvalga koʻra, Vatikan matbuot kotibi Matteo Brunining soʻzlariga koʻra, Papaning asosiy xabari yoshlarga kelajakni tasavvur qilishda yordam berish boʻladi, hatto "kuchli odamlar davrida" ham cherkov muqaddas insonlarni tarbiyalashga intiladi.
Dushanba kuni Papa Ispaniya parlamentining ikkala palatasiga nutq soʻzlaydi. Bu tarixda birinchi marta Rim papasi Ispaniya parlamentiga murojaat qilishi boʻladi.
Tashrif Bosh vazir Pedro Sanches korrupsiya mojarolari tufayli kuchli siyosiy bosimga duch kelgan bir paytga toʻgʻri keladi. Ispaniyaning katolik identifikatori inqirozni boshdan kechirmoqda.
Ayni paytda, Rim papasi Leoning surati Madrid metro vagonlari, bilbordlar va metro reklamalarida paydo boʻlgan, suvenir doʻkonlari papa mahsulotlarini sotmoqda, novvoyxonalar esa papa mavzusidagi cheklangan tort va pishiriqlarni taklif qilmoqda.

Папа Лев XIV в субботу прибывает в Испанию с недельным визитом в один из традиционных центров христианства в Европе.
Ожидается, что его визит будет сосредоточен на вопросах иммиграции и социальной справедливости. Папа также встретится с некоторыми жертвами сексуального насилия со стороны католического духовенства.
Согласно запланированному графику, представитель Ватикана Маттео Бруни заявил, что центральное послание Папы будет адресовано молодежи, чтобы помочь им "представить будущее, даже в эпоху сильных личностей, когда церковь стремится воспитывать святых людей".
В понедельник Папа выступит с речью перед обеими палатами испанского парламента. Ни один Папа ранее не обращался к испанскому парламенту.
Визит происходит в то время, когда премьер-министр Педро Санчес сталкивается с растущим политическим давлением из-за коррупционных скандалов. Католическая идентичность Испании переживает кризис.
Тем временем изображение Папы Льва XIV появилось на вагонах метро, билбордах и рекламе в Мадриде, сувенирные магазины продают папскую атрибутику, а пекарни предлагают ограниченные серии тортов и пирожных на папскую тематику.