Germaniyada 2025 yilda siyosiy motivli jinoyatlar soni eng yuqori ko‘rsatkichga chiqdi. Welt am Sonntag gazetasining xabariga ko‘ra, 15 ta federal yerda kamida 85 000 ta bunday jinoyat qayd etilgan bo‘lib, bu 2024 yildagi 84 174 tadan oshgan.
O‘n yil ichida siyosiy motivli jinoyatlar soni ikki baravardan ko‘proq oshgan. Ularning yarmidan ko‘pi o‘ng ekstremizmga tegishli bo‘lsa, chap ekstremistik jinoyatlar 35 foizga o‘sib, 13 000 dan ortiqni tashkil etgan.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, o‘sishga o‘tgan yilgi Germaniyadagi saylovlar va Yaqin Sharqdagi mojarolar sabab bo‘lgan. Zo‘ravonlik jinoyatlari, jumladan, hujum, o‘t qo‘yish va portlovchi moddalar bilan bog‘liq jinoyatlar 4 100 dan oshgan.
Sport yangiliklari: Germaniya ayollar terma jamoasi 2027 yilgi Jahon chempionatiga yo‘llanma oldi. Norvegiyaga qarshi o‘yinda (2:0) g‘alaba qozonib, guruhda 13 ochko bilan birinchi o‘rinni egalladi.
Erkaklar terma jamoasining yosh yulduzi Lennart Karl mashg‘ulotda jarohat olib, Jahon chempionatini o‘tkazib yuboradi. 18 yoshli futbolchi son mushagi yirtilgani sababli operatsiya qilinishi mumkin.
Tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful Meksikada bo‘lib, giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashda hamkorlikni kuchaytirishga va’da berdi. U Yevropaga giyohvand moddalar oqimi ortib borayotganini ta’kidladi.
Germaniya BMT Xavfsizlik Kengashiga 2035-36 va 2043-44 yillarda nomzodini qo‘yish niyatida. Bu avvalgi saylovda mag‘lubiyatdan so‘ng amalga oshirilmoqda.

Согласно отчету Welt am Sonntag, в 2025 году в Германии было зарегистрировано не менее 85 000 политически мотивированных преступлений, что превышает показатель 2024 года (84 174). За последние десять лет число таких преступлений более чем удвоилось.
Более половины всех преступлений были классифицированы как правоэкстремистские, в то время как левоэкстремистские преступления выросли на 35%, превысив 13 000 случаев. Полиция связывает рост с поляризованными выборами в Германии и конфликтами на Ближнем Востоке.
Количество насильственных преступлений, включая нападения, поджоги и взрывы, превысило 4 100. Особенно тревожным является рост числа преступлений на почве ненависти и запугивания.
В спорте: женская сборная Германии по футболу квалифицировалась на чемпионат мира 2027 года в Бразилии, обыграв Норвегию со счетом 2:0. Дебютантка Мари Мюллер и Карлотта Вамзер забили голы.
Мужская сборная потеряла юного таланта Леннарта Карла: 18-летний полузащитник «Баварии» получил разрыв мышцы бедра на тренировке и пропустит чемпионат мира. Его заменит Ассан Уэдраого.
Министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль в ходе визита в Мексику пообещал усилить сотрудничество в борьбе с организованной преступностью и наркокартелями, которые наводняют Европу наркотиками.
Германия также объявила о намерении баллотироваться в непостоянные члены Совета Безопасности ООН на 2035-36 и 2043-44 годы после недавнего поражения в текущей гонке.