Yevropa Ittifoqi Isroil ko'chmanchi guruhlari va ularning rahbarlariga qarshi sanksiyalarning navbatdagi to'plamini e'lon qildi. Regavim tashkiloti, qisman mamlakat moliya vaziri Bezalel Smotrich tomonidan asos solingan, bu choralarni 'faxr nishoni' deb atadi.
Yana bir sanksiyalangan shaxs, Daniella Weiss, uning Nachala harakati G'azo chegarasida bosib olingan Falastin hududiga ko'chmanchilarni kengaytirish rejalarini muhokama qilish uchun konferentsiyalar o'tkazgan, Yevropa jazo choralarini 'kulgili' va 'banal' deb rad etdi.
Umuman olganda, Yevropa Ittifoqi ko'chmanchi harakati bilan bog'liq to'rtta tashkilot va uchta shaxsga sanksiya kiritdi, ular orasida Weiss, Regavim va uning direktori Meir Deutsch, hamda bosib olingan G'arbiy Sohildagi ko'chmanchilarga logistika va moliyaviy yordam ko'rsatadigan Amana kooperativ uyushmasi bor.
Hatto hukumat arboblari ham so'nggi G'arb harakatlarida nishonga olingan. Moliya vaziri Bezalel Smotrich, ko'chmanchi harakatining o'g'li, Buyuk Britaniya, Kanada va boshqa bir qancha davlatlar tomonidan G'arbiy Sohildagi zo'ravonlikni qo'llab-quvvatlash yoki imkon berishdagi go'yoki roli uchun sanksiyalangan.
Maqsad qilingan shaxslar va tashkilotlarning beparvo javobi shuni ko'rsatadiki, Yevropa Ittifoqi choralarining hech biri ko'chmanchilarni kengaytirishni to'xtata olmaydi yoki falastinliklarga qarshi zo'ravonlik to'lqini uchun shaxslarni javobgarlikka torta olmaydi. Aksincha, bu choralar ularning rahbarlari uchun ichki obro' manbai bo'lishi mumkin.
Oktyabr 2023dagi Hamas boshchiligidagi hujumdan so'ng, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va inson huquqlari kuzatuvchilari Janubiy Xevron tepaliklaridagi Susiya va Umm al-Xayr kabi qishloqlarda tizimli halokatli ko'chmanchi hujumlarini hujjatlashtirgan. G'arbiy Sohil shimolida, Nablus va Ramallah atrofidagi falastinlik qishloq aholisi uylari, transport vositalari va zaytun bog'larining tungi reydlar paytida yoqib yuborilganini ko'rgan.
'Zo'ravonlik bo'shliqda sodir bo'lmaydi', dedi Al-Haq tashkiloti rahbari Tahseen Alayan. 'Bu Isroil hukumatining davomi; ko'chmanchilik ularning o'ziga xosligining asosidir. Ular hukumat va ishg'ol xizmatlari tomonidan himoyalangan va buni ochiq tan olishadi.'
Isroilning B'Tselem inson huquqlari guruhidan Shay Parnesning aytishicha, xalqaro bosimning yo'qligi davlat va ko'chmanchi harakati o'rtasidagi ittifoqni mustahkamladi. 'Isroil tuzumi yahudiy ustunligi va falastinliklarga qarshi institutsional kamsitishga asoslangan aparteid tuzumidir.'
Tel-Aviv universiteti sotsiologi Yehouda Shenhav-Shahrabani 'yahudiy ustunligi'ni shaxsdan guruhga, davlatga va yana orqaga yo'naltirishni 'yopiq aylana' deb ta'rifladi. Bu, uning so'zlariga ko'ra, shaxslar orasida ustunlik hissini tarbiyalaydi va militarizatsiyalashgan jamiyat bilan birlashganda, falastinlik aholiga qarshi zo'ravonlikni deyarli muqarrar qiladi.

Европейский союз ввел очередной пакет санкций против израильских поселенческих групп и их лидеров. Организация Regavim, частично основанная министром финансов страны Бецалелем Смотричем, назвала эти меры 'знаком чести'.
Другая фигурантка санкций, Даниэлла Вайс, чье движение Nachala проводило конференции на границе с Газой для обсуждения планов расширения поселений на оккупированную палестинскую территорию, также отвергла европейские наказания как 'смехотворные' и 'банальные'.
В общей сложности ЕС ввел санкции против четырех организаций и трех лиц, связанных с поселенческим движением, включая Вайс, Regavim и его директора Меира Дойча, а также кооперативную ассоциацию Amana, оказывающую логистическую и финансовую поддержку поселениям на оккупированном Западном берегу.
Даже правительственные чиновники стали мишенью в последних западных действиях. Министр финансов Бецалель Смотрич, сын поселенческого движения, был подвергнут санкциям Великобританией, Канадой и рядом других стран за его якобы роль в поддержке или содействии насилию на Западном берегу.
Беззаботная реакция целевых лиц и организаций предполагает, что ни одна из мер ЕС не остановит расширение поселений и не привлечет к ответственности лиц за растущую волну насилия против палестинцев. Напротив, эти меры могут стать источником внутреннего престижа для их лидеров.
После нападения под руководством ХАМАС в октябре 2023 года ООН и правозащитные мониторы задокументировали систематические смертоносные атаки поселенцев в таких местах, как холмы Южного Хеврона, где жители деревень Сусия и Умм-аль-Хайр были убиты или серьезно ранены в ходе коллективных вторжений.
'Насилие не происходит в вакууме', - сказал Тахсин Алаян, заместитель директора Al-Haq. 'Это продолжение израильского правительства; поселенчество лежит в основе их идентичности. Они защищены правительством и оккупационными службами, и они свободно это признают.'
Шай Парнес из израильской правозащитной группы B'Tselem заявил, что отсутствие международного давления укрепило союз между государством и поселенческим движением. 'Израильский режим - это режим апартеида, основанный на еврейском превосходстве и институционализированной дискриминации палестинцев.'
Социолог Тель-Авивского университета Йехуда Шенхав-Шахрабани описал направление 'еврейского превосходства' от индивида к группе, государству и обратно как 'замкнутый круг'. Это, по его словам, воспитывает чувство превосходства среди индивидов и в сочетании с милитаризованным обществом делает насилие против палестинского населения почти неизбежным.