Sooryavanshi Hindiston Premer-ligasi (IPL)ning so‘nggi mavsumida 776 runs to‘plab, 16 o‘yinda yuzlik va besh yarim yuzlik urgan holda eng yaxshi to‘purar bo‘ldi. Chap qo‘l ochuvchi zarba beruvchi, shuningdek, Kris Geylning bir mavsumdagi eng ko‘p sixes rekordini yangiladi.
Uning “Rajasthan Royals” uchun o‘yinlari uni IPL tarixida eng qimmat o‘yinchi (MVP) va eng yaxshi yosh o‘yinchi unvonlarini qo‘lga kiritgan birinchi o‘yinchiga aylantirdi. Ko‘pchilik uni katta Twenty20 terma jamoasiga loyiq deb hisoblagan.
Agar Sooryavanshi Irlandiya yoki Angliyaga qarshi debyut qilsa, u 16 yoshida debyut qilgan afsonaviy Sachin Tendulkarni ortda qoldirib, Hindiston erkaklar katta jamoasini himoya qilgan eng yosh o‘yinchiga aylanadi.
Tanlov komissiyasi raisi Ajit Agarkar jurnalistlarga: “Uning nimalarga qodirligini ko‘rdik, pley-offga qadar “Rajasthan Royals”ni deyarli yolg‘iz o‘zi olib chiqdi. Bu mavsumda ham ajoyib start oldi va raqobatbardosh, yuqori bosimli musobaqada buni davom ettirdi. U o‘yinni o‘zgartira oladigan o‘yinchi. Undan katta umidlarimiz bor va u o‘zini o‘zi tanladi”, dedi.
Agarkar, shuningdek, Suryakumar Yadaw o‘rniga yangi kapitan etib tayinlangan Shreyas Iyer 2024 yilda “Kolkata Knight Riders”ni IPL chempionligiga olib chiqqanini ta’kidladi. Iyer 2025 yilda “Punjab Kings”ni ikkinchi o‘ringa olib chiqdi va bu yil pley-offga chiqdi.
Suryakumar Yadaw formasizligi sababli kapitanlikni yo‘qotdi. 35 yoshli o‘yinchi T20 Jahon kubogida to‘qqiz inningda atigi 242 runs to‘pladi, AQShga qarshi 84 runslik yagona muhim zarbasi bor edi. IPLda “Mumbay Indians” safida 13 inningda o‘rtacha 20,76 bilan 270 runs to‘pladi.
Agarkar: “Suryakumar bilan bu qiyin qaror, chunki u Jahon kubogini yutgan edi, ammo ko‘p Jahon kuboklaridan keyin bo‘lganidek, eng yaxshi yo‘lni qayta baholaysiz. Biz bu eng yaxshi yo‘l deb o‘yladik”, dedi.
Hindiston bu oy oxirida Irlandiya bilan ikkita T20I o‘tkazadi, iyulda esa Angliyaga qarshi besh o‘yinli seriya bo‘ladi. BCCI, shuningdek, Yaponiyadagi Osiyo o‘yinlari uchun tarkibni e’lon qildi, unga faxriy bouler Jasprit Bumrah kiritilgan.

Совет по контролю за крикетом Индии (BCCI) в субботу объявил о вызове 15-летнего сенсационного бэтсмена Вайбхава Суряванши в состав сборной на предстоящие серии Twenty20 против Ирландии и Англии.
Суряванши попал в сборную после прорывного сезона в Индийской премьер-лиге (IPL), где он стал лучшим бомбардиром с 776 пробегами, забив сотню и пять полусотен в 16 матчах. Леворукий открывающий бэтсмен также побил рекорд Криса Гейла по количеству шестерок за сезон.
Его выступления за «Раджастхан Роялс» сделали его первым игроком в истории IPL, получившим одновременно звания самого ценного игрока (MVP) и лучшего молодого игрока. Многие прочили ему место в основной сборной Twenty20.
Если Суряванши дебютирует против Ирландии или Англии, он станет самым молодым игроком, представляющим мужскую сборную Индии, побив рекорд легендарного Сачина Тендулкара, дебютировавшего в 16 лет.
Председатель отборочной комиссии Аджит Агаркар заявил журналистам: «Мы видели, на что он способен. К плей-офф он практически в одиночку тащил «Раджастхан Роялс». Он отлично начал сезон и продолжил в таком же духе в конкурентном турнире с высоким давлением. Он меняет ход игры. У нас большие надежды на него, и он сам себя выбрал».
Агаркар также отметил, что Шрейас Айер, сменивший Сурьякумара Ядава на посту капитана, был назначен после того, как привел «Колкату Найт Райдерс» к титулу IPL в 2024 году. Айер также вывел «Пенджаб Кингз» в финал в 2025 году и в плей-офф в этом году.
Сурьякумар Ядав потерял капитанство из-за плохой формы. 35-летний игрок набрал всего 242 пробега в девяти иннингах на T20 Чемпионате мира, его единственным значительным ударом были 84 пробега против США. В IPL за «Мумбаи Индианс» он набрал лишь 270 пробегов в 13 иннингах со средним 20,76.
Агаркар сказал: «Это трудное решение (убрать Сурьякумара), ведь он только что выиграл Чемпионат мира, но, как бывает после большинства чемпионатов мира, мы пересматриваем лучший путь вперед. Мы решили, что это лучший путь».
Индия сыграет с Ирландией два T20I в конце этого месяца, а затем пятиматчевую серию с Англией в июле. BCCI также объявил состав на Азиатские игры в Японии, в который вошел ветеран-боулер Джасприт Бумра.