AQSh va Isroilning 28 fevral kuni Tehronga birinchi zarbalar berganidan beri 100 kun o'tgan bo'lsa-da, tinchlik kelishuvi hali ham imkonsiz bo'lib qolmoqda. AQSh va Eron bir necha bor kelishuvga yaqinlashgan, ammo har safar muzokaralar barbod bo'lgan.
Urush AQSh va Isroilning Eronga qarshi birgalikdagi 'Epic Fury' operatsiyasi bilan boshlandi. Eron javoban Isroil va Fors ko'rfazidagi AQSh harbiy ob'ektlariga hujum qildi. 8 aprelda Pokiston vositachiligida vaqtinchalik sulh tuzilgach, harbiy harakatlar asosan to'xtadi. 12 aprelda Islomoboddagi to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar muvaffaqiyatsizlikka uchradi va ikki tomon Pokiston orqali bir qator tinchlik takliflarini almashdi.
AQSh va Eron o'rtasidagi to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar 11-12 aprel kunlari Islomobodda bo'lib o'tdi. AQSh delegatsiyasini vitse-prezident JD Vance boshqargan, Eron delegatsiyasiga esa tashqi ishlar vaziri Abbas Aragchi rahbarlik qilgan. Muzokaralar oldidan Eron parlament spikeri Muhammad Bag‘ir G‘olibof Isroilning Livandagi sulhi va Eron xorijdagi aktivlarining muzlatilishini bekor qilishni asosiy shart sifatida belgilagan.
Muzokaralar 21 soat davom etgan bo'lsa-da, kelishuvga erishilmadi. Vance AQSh moslashuvchan bo'lganini, ammo Tehrron uning 'yakuniy va eng yaxshi taklifi'ni rad etganini aytdi. Asosiy kelishmovchilik Eronning yadroviy dasturi bo'lib qolmoqda. Eron 60 foizgacha boyitilgan 440 kg uran zaxirasiga ega, AQSh esa bu zaxirani topshirishni talab qilmoqda.
16 aprelda AQSh Isroil va Livan o'rtasida 10 kunlik sulh e'lon qildi. Bu Eron bilan kengroq tinchlikka yo'l ochishi mumkin edi, ammo Isroil sulhga qaramay Livanga hujumlarini davom ettirdi. Norvegiya Qochqinlar Kengashi ma'lumotlariga ko'ra, sulh e'lon qilinganidan keyin bir oy ichida 600 ga yaqin odam halok bo'lgan.
17 aprelda Eron Hormuz bo'g'ozini tijorat kemalari uchun ochiq deb e'lon qildi, ammo AQSh Eron portlarining dengiz blokadasini saqlab qolishini ma'lum qildi. Eron esa o'z kemalariga ruxsat berilmasa, boshqa kemalarning o'tishiga yo'l qo'ymaslik bilan tahdid qildi. Bu masala muzokaralardagi asosiy to'siqlardan biriga aylandi.
1 iyunda AQSh prezidenti Tramp Isroil bosh vaziri Netanyaxuga qo'ng'iroq qilib, uni Livandagi hujumlarni to'xtatishga chaqirdi. Axios nashri manbalarga tayanib, Tramp Netanyaxuni 'aqldan ozgan' deb ataganini xabar qildi. Biroq, Isroil hujumlarini to'xtatish niyatida ekanligini bildirgan bo'lsa-da, amalda hujumlar davom etdi.
Xalqaro Inqiroz Guruhi tahlilchisi Naysan Rafatiyning so'zlariga ko'ra, AQSh va Eron kelishuvga yaqinlashgan har bir holatda, ayrim masalalarda muvaffaqiyat, boshqalarida esa boshi berk ko'cha kuzatilgan. 'Yaqin yetarli emas – 95 foiz kelishuv bo'lsa ham, qolgan 5 foiz eng qiyin qismdir', deydi u.

Спустя 100 дней после первых ударов США и Израиля по Тегерану 28 февраля, мирное соглашение остается недостижимым. США и Иран несколько раз приближались к сделке, но каждый раз переговоры срывались.
Война началась с совместной операции США и Израиля 'Эпик Фьюри' против Ирана в конце февраля. Иран ответил ударами по Израилю и американским военным объектам в Персидском заливе. После временного перемирия при посредничестве Пакистана 8 апреля боевые действия в основном прекратились. Прямые переговоры в Исламабаде 12 апреля провалились, и стороны обменялись рядом мирных предложений через Пакистан.
11-12 апреля в Исламабаде прошли первые прямые переговоры между США и Ираном со времен исламской революции 1979 года. Делегацию США возглавлял вице-президент Джей Ди Вэнс, иранскую – министр иностранных дел Аббас Арагчи. Перед переговорами спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф заявил, что прекращение огня Израилем в Ливане и разморозка иранских активов за рубежом являются необсуждаемыми условиями.
Переговоры длились 21 час, но соглашение не было достигнуто. Вэнс заявил, что США проявили гибкость, но Тегеран отверг их 'окончательное и наилучшее предложение'. Основным камнем преткновения остается ядерная программа Ирана. Иран располагает 440 кг урана, обогащенного до 60%, и США требуют передать этот запас.
16 апреля США объявили о 10-дневном перемирии между Израилем и Ливаном, что могло бы открыть путь к более широкому миру с Ираном. Однако Израиль продолжил атаки на Ливан, несмотря на перемирие. По данным Норвежского совета по беженцам, за месяц после объявления перемирия было убито около 600 человек.
17 апреля Иран объявил Ормузский пролив открытым для коммерческих судов, но США сохранили морскую блокаду иранских портов. Иран пригрозил, что если его судам не будет разрешен проход, то другие суда также не смогут пройти. Этот вопрос стал одним из главных препятствий в переговорах.
1 июня президент Трамп позвонил премьер-министру Израиля Нетаньяху и призвал прекратить атаки на Ливан. По данным Axios, Трамп назвал Нетаньяху 'сумасшедшим'. Однако, хотя Израиль заявил о намерении прекратить атаки, на деле они продолжились.
Аналитик Международной кризисной группы Найсан Рафати отметил, что каждый раз, когда США и Иран были близки к соглашению, прогресс по одним вопросам сочетался с тупиком по другим. 'Близко недостаточно – даже при 95% согласия, оставшиеся 5% обычно являются самыми трудными', – сказал он.