Isroil harbiylari Livan hududidan ikki snaryad otilganini ma’lum qildi. Bu hafta boshida e’lon qilingan sulh kelishuviga qaramay, Isroil va Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan Hizbulloh o‘rtasidagi to‘qnashuvlar davom etmoqda.
Hizbulloh sulhni rad etib, Isroilning o‘t ochishni to‘xtatishi va janubiy Livandan chiqib ketishini talab qilmoqda. Ikkala tomon ham 2024-yil noyabrida AQSh vositachiligida tuzilgan avvalgi sulhni buzganlikda bir-birini ayblamoqda.
AQSh harbiy kuchlari Hormuz bo‘g‘ozida ikkita Eron dronini urib tushirdi. Markaziy qo‘mondonlik bu harakatlar Eronning tajovuziga qarshi mudofaa sifatida izohladi.
G‘arbiy sohilda yetti oylik chaqaloq Isroil otishmasida halok bo‘ldi. Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, chaqaloq ota-onasi bilan mashinada ketayotganda otib tashlangan. Isroil harbiylari voqeani tekshirayotganini bildirdi.
Livan armiyasi qo‘mondoni Pokistonga jo‘nab ketdi, bu tashrif Eron va AQSh o‘rtasidagi urushda vositachilik sa’y-harakatlari bilan bog‘liq. Livan prezidenti Aoun Erondan Livanni “savdolash vositasi” sifatida ishlatmaslikni so‘radi.
Eron Xalqaro Atom Energiya Agentligini (MAGATE) hisobotlarini siyosiylashtirishda aybladi. Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘aribobodiy agentlikni texnik hisobotni siyosiy bosim vositasi sifatida ishlatmaslikka chaqirdi.
Papa Lev XIV Ispaniyaga tashrifi chog‘ida mamlakatning tinchlik va birdamlikka sodiqligini maqtadi. Rim papasi Donald Trump ma’muriyati bilan Eron mojarosi bo‘yicha bir necha bor to‘qnashgan.
Quvayt Tashqi ishlar vazirligi Eronning “takroriy hujumlarini” qattiq qoraladi va bu hujumlarni BMT Xavfsizlik Kengashi rezolyutsiyasini buzish deb atadi.
Isroil harbiylari Livandagi armiya mashinasiga hujum qilganini tan oldi, natijada bir necha askar halok bo‘ldi. Livan prezidenti bu hujumni “Livandagi suverenitetning ochiqdan-ochiq buzilishi” deb atadi.
Eron elchixonasi Turkiyada AQShni Jahon chempionati uchun Eron terma jamoasi xodimlariga viza bermaslikda aybladi. 12 kishiga viza berilmagan, jumladan, ijrochi direktor va ommaviy axborot vositalari direktori.
Global aviakompaniyalar rahbarlari Braziliyada yig‘ilishda Eron mojarosi tufayli aviatsiya yoqilg‘isi narxining keskin oshishi va xavfsizlik muammolarini muhokama qilmoqda.
Bahrayn Eronning o‘z hududiga hujumlarini qoraladi va yetti raketani ushlab qolganini ma’lum qildi. Bahrayn AQShning Beshinchi flotiga mezbonlik qiladi.

Израильские военные заявили, что с территории Ливана были выпущены два снаряда. Это произошло несмотря на объявленное ранее на этой неделе перемирие между Израилем и поддерживаемой Ираном шиитской группировкой «Хезболла».
«Хезболла» отвергла соглашение, потребовав от Израиля прекратить огонь и вывести войска из южного Ливана. Обе стороны обвиняют друг друга в нарушении предыдущего перемирия, заключенного при посредничестве США в ноябре 2024 года.
Центральное командование США сообщило, что сбило два иранских беспилотника в Ормузском проливе. В заявлении говорится, что это было сделано для защиты международного судоходства от иранской агрессии.
На Западном берегу семимесячный младенец был убит израильским огнем. По данным палестинского Минздрава, ребенок находился в машине с родителями, которые также получили ранения. Израильские военные заявили, что инцидент расследуется.
Начальник ливанской армии отправился в Пакистан, что, по данным СМИ, связано с посредническими усилиями в войне между США и Ираном. Президент Ливана Джозеф Аун призвал Иран не использовать Ливан как «разменную монету».
Иран обвинил МАГАТЭ в политизации своих отчетов. Замминистра иностранных дел Казим Гарибабади заявил, что агентство не должно превращать технический отчет в инструмент политического давления.
Папа Лев XIV в ходе визита в Испанию похвалил страну за приверженность миру и солидарности. Понтифик ранее неоднократно вступал в конфликт с администрацией Трампа из-за войны в Иране.
МИД Кувейта решительно осудил «повторяющиеся атаки» Ирана, назвав их нарушением суверенитета и резолюции СБ ООН. Кувейт заявил, что атаки представляют прямую угрозу гражданским лицам.
Израильские военные признали, что нанесли удар по автомобилю ливанской армии, в результате чего погибли несколько солдат. Президент Ливана назвал это «вопиющим нарушением суверенитета».
Посольство Ирана в Турции раскритиковало США за отказ в выдаче виз членам делегации иранской сборной по футболу на чемпионат мира. Сообщается, что визы не получили 12 человек, включая исполнительного директора и медиадиректора.
Главы мировых авиакомпаний собрались в Бразилии на фоне резкого роста цен на топливо из-за конфликта в Иране и перебоев в авиасообщении с регионом.
Бахрейн осудил атаки Ирана на свою территорию и территорию Кувейта, сообщив о перехвате семи ракет. Бахрейн является местом базирования Пятого флота США.