Rim papasi Leo XIV Ispaniyaga qilgan haftalik safari davomida katolik yepiskoplari bilan uchrashib, cherkovni zo'ravonlik qurbonlarini tinglash va ularga tovon to'lashga chaqirdi.
2023-yilda Ispaniya inson huquqlari ombudsmani hisobotiga ko'ra, ispan ruhoniylari 200 000 bolani jinsiy zo'ravonlikka uchratgan. Ispaniya yepiskoplar konferensiyasi (CEE) bu haqda uzr so'ragan, ammo hisobotdagi raqamlarga e'tiroz bildirgan.
Papa Leo: "Bu balo bilan yuzlashganda, cherkov jamoasi tinglash, haqiqat, adolat, tovon to'lash va oldini olishga qat'iy intilish bilan javob berishga chaqiriladi", dedi.
Papa, shuningdek, cherkov tomonidan jinsiy zo'ravonlikka uchragan olti nafar qurbon bilan uchrashdi. Vatikan matbuot kotibi Matteo Bruni, papa ularni "mehr va e'tibor" bilan tinglaganini aytdi.
Ba'zi qurbonlar tashkilotlari Madriddagi Vatikan elchixonasi oldida norozilik namoyishi o'tkazib, uchrashuv haqida xabardor qilinmaganliklarini bildirdi. "O'g'irlangan bolalik" tashkiloti vakili Xuan Kuatrekass: "Ular cherkov tomonidan ispan cherkovining obro'sini tozalash uchun foydalanilmoqda", dedi.
Jinsiy zo'ravonlik mojarosi Ispaniyada katoliklar sonining kamayishi bilan birga kelmoqda. 1970-yillarda ispanlarning 90% katolik bo'lgan bo'lsa, 2025-yilda bu ko'rsatkich 55% ga tushdi.
Papa Leo dushanba kuni Ispaniya parlamentida nutq so'zlab, muhojirlar, xalqaro huquq, qayta qurollanish va sun'iy intellekt mavzulariga to'xtaldi. Bu katolik cherkovi rahbarining Ispaniya parlamentidagi ilk nutqi edi va deputatlar tomonidan yetti daqiqali olqish bilan kutib olindi.
Papa: "Millatning axloqiy buyukligi, eng avvalo, eng zaif hayotlarni himoya qilish va sevish qobiliyatida namoyon bo'ladi", dedi. U muhojirlikni "xalqlar vijdonini sinovdan o'tkazadigan fojiali drama" deb atab, xavfsiz va qonuniy yo'llarni, shuningdek, integratsiya imkoniyatlarini yaratishga chaqirdi.
Papa, shuningdek, AQSh-Isroil rejimining Eron bilan urushini hal qilishda "diplomatik jasorat" va davlatlarning nizolarni xalqaro huquq orqali tinch yo'l bilan hal qilish majburiyatini ta'kidladi.
U global qayta qurollanishni xavotir bilan qayd etib, sun'iy intellektning harbiy ishlatilishiga qarshi "qat'iy axloqiy hushyorlik"ni talab qildi. Palantir va Helsing kabi kompaniyalar jang maydonida qaror qabul qilish uchun dasturiy ta'minot yetkazib beradi.
Qizil Xoch xalqaro qo'mitasi sun'iy intellekt urush paytida tinch aholini xavf ostiga qo'yishi mumkinligi haqida ogohlantirgan. Brookings instituti esa nazoratsiz sun'iy intellekt yadro urushini qo'zg'atishi mumkinligini aytgan.

Папа Римский Лев XIV в ходе недельного визита в Испанию встретился с католическими епископами и призвал церковь слушать жертв сексуального насилия и предоставлять им репарации.
В 2023 году омбудсмен Испании опубликовал доклад, согласно которому испанское духовенство подвергло сексуальному насилию 200 000 детей. Испанская епископальная конференция (CEE) принесла извинения, но оспорила цифры доклада.
Папа Лев заявил: «Перед лицом этого бедствия церковная община призвана ответить слушанием, истиной, справедливостью, репарациями и еще более решительной приверженностью профилактике и культуре заботы».
Понтифик также встретился с шестью выжившими жертвами сексуального насилия со стороны церкви. Представитель Ватикана Маттео Бруни сообщил, что папа слушал их «с любовью и вниманием».
Некоторые организации, представляющие жертв, провели демонстрацию у посольства Ватикана в Мадриде, заявив, что их не проинформировали о встрече. Представитель организации «Украденное детство» Хуан Куатрекасас сказал: «Они используются церковью, чтобы очистить имидж испанской церкви».
Скандал с сексуальным насилием происходит на фоне снижения числа испанцев, идентифицирующих себя как католики. В 1970-х 90% испанцев были католиками, а в 2025 году — только 55%.
В понедельник папа Лев также выступил перед парламентом Испании, затронув темы мигрантов, международного права, перевооружения и искусственного интеллекта. Это было первое выступление лидера католической церкви в испанском парламенте, которое было встречено семиминутной овацией.
Папа заявил: «Моральное величие нации проявляется прежде всего в ее способности сопровождать, защищать и любить самые хрупкие жизни». Он назвал миграцию «трагической драмой, бросающей вызов совести наций» и призвал к «безопасным и легальным путям» иммиграции и «реальным возможностям для интеграции».
Папа также призвал к «дипломатической смелости» для разрешения войны режима США-Израиля с Ираном и подчеркнул «обязанность государств разрешать споры мирными средствами, предлагаемыми международным правом».
Он выразил обеспокоенность глобальным перевооружением и предупредил о рисках милитаризованного ИИ, призвав к «строгой этической бдительности» в отношении его использования в военное время. Компании Palantir и Helsing предоставляют программное обеспечение для принятия решений на поле боя.
Международный комитет Красного Креста предупредил, что ИИ может подвергнуть опасности гражданских лиц во время войны. Брукингский институт заявил, что бесконтрольный ИИ может спровоцировать ядерную войну.