Filippinlarning janubiy qismida sodir bo‘lgan 7,8 magnitudali kuchli zilzila oqibatida kamida 37 kishi halok bo‘lib, 400 kishi jarohat oldi. Qutqaruv guruhlari halokat ostida qolganlarni topish uchun shoshilinch ish olib bormoqda.
Mindanao orolidagi General Santos shahrida qutqaruvchilar seshanba kuni qulagan savdo binosi vayronalari ostida ikki kishi borligi taxmin qilinayotgan joyni qidirmoqda. Rasmiylarning ma'lum qilishicha, ikki kishi qutqarilgan, uchinchisi esa o‘lik holda topilgan. Qolganlardan hech qanday hayot belgisi aniqlanmagan.
“O‘g‘limning hali ham u yerda qolganini qabul qilish, ona sifatida juda qiyin”, dedi Dioslinda Deluvio, binodan tashqarida o‘g‘lining xabarini kutib turib. “Yagona iltimosim – uni bugun olib chiqishlari, shunda biz tinchlik topamiz.”
Zilzila dushanba kuni mahalliy vaqt bilan 7:40 dan biroz oldin, Sarangani provinsiyasi qirg‘og‘idan 20 km uzoqlikda sodir bo‘ldi. AQSh Geologik Xizmati ma'lumotlariga ko‘ra, keyingi ikki soat ichida bir qator kuchli aftershoklar kuzatilgan, eng kattasi 6,5 magnitudani tashkil etgan. Zilzila bir qancha mamlakatlarda tsunami ogohlantirishlarini keltirib chiqardi.
720 ming aholiga ega General Santos shahri eng katta vayronagarchilikka uchradi. Kamida 13 kishi qulagan binolar va uchib tushgan qoldiqlar ostida halok bo‘ldi. Shaharda favqulodda holat e'lon qilingan, bir qancha binolar qulagan, ko‘chalar vayronalar bilan qoplangan va elektr uzatish liniyalari uzilgan.
Sarangani provinsiyasida kamida 18 kishi, asosan Glan shahridagi tog‘ yonbag‘rida sodir bo‘lgan ko‘chki natijasida vafot etdi. Janubiy Kotabato, Davao Occidental va Balut orolida ham o‘lim holatlari qayd etilgan. Ba'zi hududlarga faqat vertolyot orqali kirish mumkin, aftershoklar qutqaruv ishlarini sekinlashtirmoqda.
“Hali ham aftershoklar bor, shuning uchun qutqaruvchilar juda ehtiyotkorlik bilan harakat qilishmoqda. Bu qiyinchilik tug‘dirmoqda”, dedi mintaqaviy fuqaro mudofaasi rahbari Rodrigo Sosmena.
General Santos aholisi zilzila lahzasini esladi. “Bu men boshdan kechirgan eng kuchli zilzila edi, ko‘z yoshlarimni tiya olmadim”, dedi 44 yoshli Jojo Kalma, bino qulayotganda uning yonidan o‘tib ketayotgan edi. “Bolalarim va jiyanim haqida o‘yladim. Ularga nimadir bo‘lsa edi?”
General Santosdan sharqda, Malita shahridagi maktabda 100 dan ortiq o‘quvchi va o‘nlab o‘qituvchilar bayroq ko‘tarish marosimiga yig‘ilgan edi. “Ularning birinchi kundagi quvonchi travmaga aylandi”, dedi maktab direktori Rosavel Kachuela. Aksariyat o‘quvchilar o‘tirgan joylarida qolib, jarohatlanishning oldini olishgan.
Bir necha provinsiyalarda 2000 ga yaqin uy va 117 hukumat binosi shikastlangan. 6000 ga yaqin davlat maktab binolari darslar boshlanishidan oldin tekshirilishi kerak. General Santos xalqaro aeroporti yopiq qolmoqda, 63 ta ichki reys bekor qilingan.
Al Jazeera muxbiri Barnabi Loning so‘zlariga ko‘ra, vayronagarchilik darajasini hisobga olganda, o‘lim soni yuzlab emasligi mo‘jiza. “Hozirgi asosiy e'tibor qidiruv-qutqaruv ishlariga qaratilgan va guruhlar vaqtga qarshi poyga qilmoqda. Albatta, ular vayronalar ostida qolgan odamlarni tirik topishga umid qilmoqda”, dedi u.
Prezident Ferdinand Markos Jr favqulodda agentliklar faollashtirilganini aytdi. “Milliy hukumat harakat qilmoqda va biz Mindanaoni tashlab ketmaymiz”, dedi u. Bu zilzila sakkiz oy ichida Filippindagi eng kuchli zilzila bo‘lib, o‘tgan yili Sebu yaqinidagi 6,9 magnitudali zilziladan keyin sodir bo‘ldi (o‘shanda 79 kishi halok bo‘lgan edi).

Спасательные команды на Филиппинах спешат добраться до выживших после мощного землетрясения магнитудой 7,8, которое произошло на юге страны, унеся жизни по меньшей мере 37 человек и ранив 400.
В сильно пострадавшем городе Генерал-Сантос на острове Минданао спасатели во вторник обыскивали обломки рухнувшего коммерческого здания, в котором находился продуктовый магазин, в поисках двух человек, которые, как полагают, все еще находятся внутри. Двое выживших были извлечены из-под завалов, но третий найден мертвым, сообщили чиновники. Сканеры пока не обнаружили признаков жизни от оставшихся.
«Трудно принять, как матери, что мой сын все еще там», — сказала Диослинда Делувио, в отчаянии ожидая новостей о сыне снаружи здания. «Моя единственная просьба — извлечь его сегодня, чтобы мы могли обрести покой».
Землетрясение произошло незадолго до 7:40 утра по местному времени в понедельник, примерно в 20 км от побережья провинции Сарангани, по данным Геологической службы США. За ним последовала серия мощных афтершоков в течение следующих двух часов, крупнейший из которых имел магнитуду 6,5. Землетрясение вызвало предупреждения о цунами в нескольких странах.
Город Генерал-Сантос с населением около 720 000 человек принял на себя основной удар разрушений. По меньшей мере 13 человек погибли там в результате обрушения зданий и падающих обломков. В городе введено чрезвычайное положение, несколько зданий обрушились, улицы усеяны обломками, линии электропередач повреждены.
По меньшей мере 18 человек погибли в провинции Сарангани, в основном в результате оползня, который похоронил дома в горном городке Глан. Дальнейшие смерти были зарегистрированы в Южном Котабато, Давао-Оксиденталь и на острове Балут. Некоторые районы Сарангани доступны только на вертолете, и опасения афтершоков замедляют спасательные работы.
«Все еще происходят афтершоки, поэтому спасатели действуют очень осторожно. Это проблема», — сказал региональный руководитель гражданской обороны Родриго Сосмена.
Жители Генерал-Сантоса вспоминали момент, когда земля начала дрожать. «Это был первый раз, когда я испытал такое сильное, что действительно не мог сдержать слез», — сказал 44-летний Джоджо Калма, который проезжал мимо здания, когда оно рухнуло. «Я думал о своих детях и племяннице. Что, если бы с ними что-то случилось?»
К востоку от Генерал-Сантоса, в городе Малита, более 100 учеников и дюжина учителей собрались на церемонию поднятия флага в школе, когда произошло землетрясение, в их первый день после двухмесячных летних каникул. «Их волнение в первый день школы превратилось в травму», — сказала директор школы Росавель Качуэла. Большинство учеников остались сидеть неподвижно, что предотвратило травмы, добавила она.
Около 2000 домов и 117 правительственных зданий были повреждены в нескольких провинциях. Около 6000 зданий государственных школ должны быть проверены, прежде чем занятия возобновятся. Международный аэропорт Генерал-Сантос остается закрытым, что привело к отмене 63 внутренних рейсов.
Корреспондент Al Jazeera Барнаби Ло, сообщая из столицы Манилы, сказал, что чудо, что число погибших не достигло сотен, учитывая масштаб разрушений. «Сейчас основное внимание уделяется поисково-спасательным работам, и поисковые группы соревнуются со временем. Конечно, они надеются, что смогут извлечь людей, оказавшихся под завалами, живыми», — сказал он.
Президент Фердинанд Маркос-младший заявил, что чрезвычайные службы были активированы. «Национальное правительство действует, и мы не оставим Минданао», — сказал он. Это землетрясение стало самым мощным на Филиппинах за восемь месяцев после землетрясения магнитудой 6,9 у побережья Себу в прошлом году, в результате которого погибли 79 человек.