Yadro qurolini yo‘q qilish bo‘yicha xalqaro kampaniya (ICAN) hisobotiga ko‘ra, 2025-yilda dunyo bo‘yicha yadro quroliga sarflangan xarajatlar 119 milliard dollarga yetib, barcha vaqtlardagi eng yuqori ko‘rsatkichni qayd etdi.
ICANning seshanba kuni e’lon qilingan hisobotida aytilishicha, to‘qqiz yadroviy davlat o‘z arsenallariga o‘tgan yilga nisbatan qo‘shimcha 16,8 milliard dollar sarflagan. AQShning xarajatlari 69,2 milliard dollarni tashkil etib, boshqa barcha yadroviy davlatlarnikidan ko‘p bo‘lgan.
Xitoy 13,5 milliard dollar bilan ikkinchi o‘rinda, Buyuk Britaniya 12,6 milliard dollar bilan uchinchi, Rossiya 9,5 milliard dollar bilan to‘rtinchi, Fransiya esa 7,7 milliard dollar bilan beshinchi o‘rinda qayd etilgan. Hindiston, Pokiston, Isroil va Shimoliy Koreya esa 656 million dollardan 2,8 milliard dollargacha mablag‘ sarflagan.
ICAN ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi besh yil ichida yadroviy davlatlar jami 471 milliard dollar sarflagan va ularning barchasi o‘z arsenallarini yana o‘nlab yillar saqlab qolishni rejalashtirmoqda. Tashkilot bu ortiqcha xarajatlarni global muammolarga, jumladan iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash va urushlarning oldini olishga ajratiladigan mablag‘larning qisqarishi bilan solishtirgan.

Согласно отчету Международной кампании за ликвидацию ядерного оружия (ICAN), мировые расходы на ядерное оружие в 2025 году достигли рекордного уровня в 119 миллиардов долларов, что на 16,8 миллиарда больше, чем в предыдущем году.
США потратили около 69,2 миллиарда долларов, что превышает совокупные расходы всех остальных ядерных держав. Китай занял второе место с 13,5 миллиарда, за ним следуют Великобритания (12,6 миллиарда), Россия (9,5 миллиарда) и Франция (7,7 миллиарда).
Индия, Пакистан, Израиль и Северная Корея потратили от 656 миллионов до 2,8 миллиарда долларов. За последние пять лет ядерные государства в совокупности израсходовали 471 миллиард долларов, и все они планируют сохранять свои арсеналы еще десятилетиями.
ICAN отмечает, что такие огромные расходы происходят в то время, когда страны сокращают инвестиции в глобальные общественные блага, такие как борьба с изменением климата и предотвращение войн. Организация подчеркивает, что эти средства могли бы быть направлены на спасение человечества, а не на создание средств его уничтожения.
Отчет был опубликован через день после предупреждения Стокгольмского международного института исследований проблем мира (SIPRI) о том, что ядерные государства отказываются от обязательств по разоружению в пользу модернизации арсеналов. В 2017 году ООН приняла первый юридически обязывающий договор о запрещении ядерного оружия, однако ни одна ядерная держава его не подписала.