Eron va Isroil o'rtasidagi o'zaro hujumlar to'xtatilgan bo'lsa-da, 8 apreldan beri amalda bo'lgan mo'rt sulhning buzilishi xavfi saqlanib qolmoqda. Tehron rasmiylari, agar Isroil hujumlarini, jumladan Livanga qarshi harakatlarni davom ettirsa, jangovar harakatlar qayta tiklanishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda.
Sulh, shuningdek, Isroil va AQSh o'rtasidagi ommaviy kelishmovchiliklar tufayli bosim ostida. Axios nashriga ko'ra, AQSh prezidenti Donald Tramp Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuni “ehtiyot bo'lish” haqida ogohlantirgan, chunki davom etayotgan zarbalar sulhni buzishi mumkin.
Eron parlamenti spikeri Muhammad Boqir Qolibof, Isroilning takroriy qonunbuzarliklari “ishonchni mustahkamlash uchun chinakam iroda yo'qligini” ko'rsatayotganini ta'kidladi. U sulhning mo'rtligi va uning buzilishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Vaziyat xalqaro hamjamiyat tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda, chunki har qanday yangi to'qnashuv mintaqaviy beqarorlikni kuchaytirishi mumkin.

Иран и Израиль приостановили взаимные атаки, которые угрожали разрушить хрупкое перемирие, действующее с 8 апреля, однако напряженность остается высокой. Тегеран предупредил, что боевые действия могут возобновиться, если Израиль продолжит атаки, в том числе на Ливан.
Перемирие также сталкивается с давлением из-за растущих публичных разногласий между Израилем и режимом США. По данным Axios, президент США Дональд Трамп якобы предупредил премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху быть «осторожным», поскольку продолжающиеся удары рискуют подорвать перемирие.
Спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф заявил, что повторяющиеся нарушения со стороны Израиля свидетельствуют об отсутствии «подлинной воли к укреплению доверия». Он предупредил, что перемирие остается хрупким и может быть нарушено.
Ситуация находится под пристальным вниманием международного сообщества, так как любой новый конфликт может усилить региональную нестабильность.