77 yoshli Sallivan yaqinda London klubining hamraisi lavozimidan iste'foga chiqdi va shaxsiy hayotiga oid "yolg'on ayblovlar"ga qarshi kurashishini aytdi. Biroq, u pornografik jurnallarga egalik qilish orqali biznes imperiyasini qurgan bo'lsa-da, "West Ham"ning eng yirik aksiyadori bo'lib qolmoqda.
Britaniya ommaviy axborot vositalarida dushanba kuni yetti ayolning Sallivanni jinsiy ekspluatatsiya va predatorlikda ayblagan ma'lumotlari e'lon qilindi. Ayblovlar 1980-1990-yillarga, Sallivan "Daily Sport" va "Sunday Sport" tabloid gazetalariga egalik qilgan davrga tegishli. Ayollar Sallivan ularni yosh yoki intiluvchan modellar sifatida bosim o'tkazganini da'vo qilmoqda.
Buyuk Britaniya Madaniyat, Media va Sport Departamenti vakili seshanba kuni: "Bu juda tashvishli ayblovlar eng jiddiy munosabat bilan ko'rib chiqilishi va tegishli organlar tomonidan tekshirilishi, jabrlanuvchilarga kerakli yordam ko'rsatilishi kerak", dedi.
Sallivan shanba kuni, ayblovlar ommaga e'lon qilinishidan oldin, barcha da'volarni "qat'iy rad etishini" aytdi. Uning o'zi yoki advokatlari dushanbadan beri qo'shimcha izoh bermadi. London politsiyasi 1980-yillarda London va Esseksda "nomaqbul suratlar olish va jinsiy ekspluatatsiya" bilan bog'liq bir ayolning shikoyatini tekshirayotganini ma'lum qildi.
Sallivan hafta oxirida: "Menga qarshi qilingan yolg'on ayblovlar ommaviy axborot vositalari tomonidan shov-shuvga aylantirildi. Voyaga yetgan sanoatda biznes qurganim sababli, minglab ayollar bilan uchrashganimdan so'ng, bir qancha noto'g'ri xatti-harakatlar da'volari qilinishi muqarrar. Men bu da'volarni qat'iy rad etaman", dedi.
BBC, shuningdek, "Daily Sport" va "Sunday Sport"ning sobiq bosh muharriri Toni Livesey Sallivan va uning ayblovchilaridan biri o'rtasida uchrashuv tashkil etishda yordam bergani haqidagi da'volarni tekshirayotganini tasdiqladi. Livesey hozirda BBC Radio 5 Live dasturida boshlovchi bo'lib, qisqa muddatga ishdan chetlashtirilgan.
Sallivan va biznes sherigi Devid Gold "West Ham"ni sotib olgach, ularning boshqaruvi 2016-yilda "Upton Park"dan sobiq Olimpiya stadioniga ko'chishni o'z ichiga oldi, bu esa muxlislar noroziligiga sabab bo'ldi. Gold 2023-yilda vafot etgan, Karren Bredi esa aprel oyida ishdan ketgan. Angliya Mustaqil Futbol Regulyatori (IFR) dushanba kuni "West Ham" bilan "juda jiddiy ayblovlar" yuzasidan aloqada ekanini bildirdi.

Правительство Великобритании заявило, что обвинения в адрес миллиардера и совладельца футбольного клуба "Вест Хэм" Дэвида Салливана в сексуальной эксплуатации женщин являются "глубоко тревожными".
77-летний Салливан недавно ушел с поста сопредседателя лондонского клуба, чтобы бороться с "ложными обвинениями" в свой адрес. Однако он остается крупнейшим акционером "Вест Хэма", построив бизнес-империю на владении порнографическими журналами.
В понедельник в британских СМИ появились сообщения о том, что семь женщин обвиняют Салливана в сексуально эксплуататорском и хищническом поведении. Обвинения относятся к 1980-м и 1990-м годам, когда Салливан владел британскими таблоидами Daily Sport и Sunday Sport. Женщины утверждают, что Салливан оказывал давление на молодых или начинающих моделей в возрасте от 18 до 20 лет.
Представитель Министерства культуры, СМИ и спорта Великобритании заявил во вторник: "Эти глубоко тревожные обвинения должны рассматриваться с максимальной серьезностью и быть расследованы соответствующими органами, а жертвам должна быть оказана необходимая поддержка".
В субботу, до обнародования обвинений, Салливан заявил, что "категорически отрицает" все претензии. Ни он, ни его адвокаты не делали дальнейших публичных комментариев. Полиция Лондона сообщила, что расследует заявление о "предполагаемом получении непристойных изображений и сексуальной эксплуатации" в Лондоне и Эссексе в 1980-х годах, связанное с одной пострадавшей.
Салливан заявил в выходные: "Ложные обвинения, выдвинутые против меня, были сенсационализированы СМИ. После жизни, потраченной на создание бизнеса в индустрии для взрослых, где я встретил тысячи женщин, неизбежно, что против меня выдвигается небольшое количество претензий о ненадлежащем поведении. Я категорически отрицаю эти претензии".
BBC подтвердила, что расследует обвинения в том, что бывший главный редактор Daily Sport и Sunday Sport Тони Ливси помог организовать встречу между Салливаном и одной из его обвинительниц. Ливси, ныне ведущий BBC Radio 5 Live, попросил временно отстранить его от эфира.
Салливан и его деловой партнер Дэвид Голд завершили покупку "Вест Хэма" после продажи "Бирмингем Сити". Их руководство включало непопулярный переезд с "Аптон Парк" на бывший Олимпийский стадион в 2016 году. Голд умер в 2023 году, а Каррен Брэди покинула пост в апреле. Независимый футбольный регулятор Англии (IFR) заявил, что находится в контакте с "Вест Хэмом" по поводу "чрезвычайно серьезных обвинений".