Amerika Qo'shma Shtatlari federal sudi Alabama shtatida mahkumni azot gazi bilan qatl qilishni doimiy ravishda taqiqladi, chunki bu usul shafqatsiz va g'ayrioddiy jazo sifatida baholandi.
AQSh okrug sudyasi Emili C Marks 26-sahifalik qarorida Jefferi Lining azot gazi bilan qatl qilinishini doimiy ravishda taqiqladi. Li juma kuni Alabama qamoqxonasida qatl etilishi rejalashtirilgan edi.
Sudyaning qarori apellyatsiya sudi uning usul konstitutsiyaviy degan oldingi qarorini bekor qilganidan bir kun keyin chiqdi. Ish AQSh Konstitutsiyasining sakkizinchi tuzatishini talqin qilishga qaratilgan bo'lib, u hukumatga “shafqatsiz va g'ayrioddiy jazolar” qo'llashni taqiqlaydi.
Alabama Bosh prokurori Stiv Marshallning matbuot kotibi shtat qarorni ko'rib chiqayotganini va keyingi qadamlarni, jumladan apellyatsiyani ham ko'rib chiqayotganini aytdi. Ish AQSh Oliy sudiga borishi mumkin, u ilgari azot bilan qatl qilishga ruxsat bergan.
Marksning qarorida, agar Alabama otishma guruhini qatl usuli sifatida qabul qilsa, bu usul ham ehtimol e'tirozga uchraydi, deb yozilgan. Biroq, sudya ta'kidlaganidek, Konstitutsiya og'riqsiz o'limni kafolatlamaydi va inson hayotini maqsadli ravishda yo'q qilish og'riq xavfisiz amalga oshirilmaydi.
Sudya, shuningdek, shtatda ikkita boshqa ruxsat etilgan qatl usuli (o'lim inyeksiyasi va elektr stul) mavjudligini va Li ushbu usullardan biri bilan qatl qilinishiga to'sqinlik qilish huquqiga ega emasligini ta'kidladi. Biroq, Marks shtat Lining afzal ko'rgan usuli bo'lgan otishma guruhiga o'tishi mumkinligini qayd etdi.

Федеральный судья США навсегда заблокировал штат Алабама от казни заключенного с помощью азотного газа, постановив, что этот метод нарушает запрет на жестокое и необычное наказание.
Во вторник окружной судья США Эмили К. Маркс навсегда запретила штату казнить Джеффри Ли с использованием азотного газа. Ли должен был быть казнен в четверг в тюрьме Алабамы.
Ее решение было вынесено через день после того, как апелляционный суд отменил ее предыдущее постановление о конституционности метода. Дело касается толкования Восьмой поправки к Конституции США, которая запрещает правительству применять «жестокие и необычные наказания».
Представитель генерального прокурора Алабамы Стива Маршалла заявил, что штат рассматривает решение и обдумывает дальнейшие шаги, включая подачу апелляции. Дело, вероятно, дойдет до Верховного суда США, который ранее разрешал проведение казней с использованием азота.
В своем 26-страничном решении Маркс отметила, что судебные разбирательства являются постоянным явлением в делах о смертной казни. «Если бы Алабама приняла расстрел как метод казни, этот метод, вероятно, также был бы оспорен. Действительно, вероятно, не существует метода — каким бы гуманным он ни был — который был бы застрахован от конституционных вызовов», — написала Маркс.
Судья также отметила, что у штата есть два других разрешенных метода казни: смертельная инъекция и электрический стул. Она заявила, что Ли «не имеет права на судебный запрет, препятствующий штату казнить его одним из этих методов». Кроме того, Маркс постановила, что штат может перейти на предпочтительный метод Ли — расстрел.