Oq uy ko‘plab ekologik qoidalarni bekor qilayotgan bir paytda, ba’zi masihiy yetakchilar o‘z jamoatlarini Muqaddas Kitobda aytilganidek, erni asrashga chaqirmoqda.
AQShda masihiylar soni yillar davomida kamayganidan keyin barqarorlashgan bo‘lsa-da, yakshanba kuni cherkovga kelganlarning faqat bir qismi iqlim o‘zgarishi haqida eshitadi. 2025-yilgi tadqiqotga ko‘ra, AQShdagi barcha asosiy konfessiyalarning masihiy ruhoniylarining 90% ga yaqini odam sabab bo‘lgan iqlim o‘zgarishiga ishonsa-da, faqat yarmi bu haqda jamoat bilan gaplashgan.
Arizona universiteti professori Stiliano Siroopoulos bu tafovutni bir qancha omillar bilan izohlaydi: “Ular bu haqda qayg‘urgani bilan, gapirishga majbur emaslar. Ba’zi ruhoniylar o‘zlarini bu mavzuda yetarli bilimga ega emas deb hisoblashadi yoki bu ularning vazifasi emas deb o‘ylashadi. AQShda iqlim o‘zgarishi juda siyosiylashgan masala.”
Pensilvaniyadagi Hope Episcopal cherkovi ruhoniysi Bredli Matsonn fikricha, iqlim bo‘yicha bo‘lingan qarashlar jim turish uchun emas, balki gapirish uchun sababdir. U “Ikkinchi kelish kapitalizmi” deb atagan g‘oyani tanqid qiladi: “Ba’zilar iste’molni cheklab bo‘lmaydi, chunki Xudo qaytib kelib, erni yo‘q qilib, yangisini yaratadi, deb o‘ylashadi.”
Matsonn bu talqin Ibtido kitobining noto‘g‘ri o‘qilishidan kelib chiqqanini aytadi. Uning cherkovi iqlim targ‘iboti, o‘rmonlarni qayta tiklash va Chesapeake ko‘rfazi suv havzasini himoya qilish bilan shug‘ullanadi. Merilend shtatidagi Sent-Nikolas Lyuteran cherkovi ruhoniysi Ken Teylor esa o‘z va’zlarida ekologiya mavzusini ko‘targanida qarshilikka uchragan.
“Iqlimga bag‘ishlangan bir qator yakshanbalardan so‘ng, ba’zi odamlar ‘nega minbarga siyosatni aralashtiryapsiz?’ deb so‘rashdi. Ba’zilar hatto cherkovni tark etishdi”, deydi Teylor. Shunga qaramay, u jamoatni mahalliy o‘simliklar ekish, suv dispenserlari o‘rnatish va toza suvni himoya qilish kabi harakatlarga jalb qilishda davom etmoqda.
Matsonn va Teylor iqlim haqida va’z qilish o‘rniga, kichik qadamlar bilan jamoatni jalb qilish muhimligini ta’kidlaydi. Matsonn: “Biz yorug‘lik tomon yugurish pozitsiyasidan e’tiqod hayotiga yondashamiz, zulmatdan qochish emas. Men sizga benzinli qirqgichingizni ishlatmang, demadim. Men faqat changlatuvchilar haqida o‘ylang, dedim. Iso ham dala zambaklarini ko‘rib chiqishni buyurgan.”

В то время как Белый дом отменяет десятки экологических норм и защитных мер, некоторые христианские лидеры призывают свои общины следовать библейскому призыву быть хорошими управителями земли.
После многолетнего спада число христиан в США стабилизировалось. Однако лишь немногие слышат в церкви о состоянии планеты, которую Библия велит беречь. Согласно исследованию 2025 года, почти 90% христианских лидеров всех основных конфессий верят в антропогенное изменение климата, но лишь половина обсуждала это с паствой.
Один из авторов исследования, доцент Университета Аризоны Стилианос Сиропулос, объясняет разрыв несколькими факторами: «То, что они обеспокоены, не значит, что они обязаны говорить об этом. Пасторы могут чувствовать себя недостаточно компетентными или считать, что это не их роль. Изменение климата в США — сильно политизированная тема».
Преподобный Брэдли Мэттсон из Епископальной церкви Хоуп в Пенсильвании считает, что разногласия по климату — повод говорить, а не молчать. Он критикует «капитализм Второго пришествия» — идею, что можно потреблять без ограничений, «потому что Бог вернется, уничтожит землю и создаст новую». По его словам, это неверное толкование Книги Бытия, где призыв «наполняйте землю и обладайте ею» означает не эксплуатацию, а заботу.
Мэттсон вовлек свою церковь в климатическую адвокацию, лесовосстановление и защиту водораздела Чесапикского залива. В соседнем Мэриленде брат Кен Тейлор из лютеранской церкви Св. Николая столкнулся с сопротивлением: «Громкое меньшинство спрашивало: зачем вы приносите политику на кафедру?» Некоторые даже покинули церковь. Но Тейлор продолжает: его община сажает местные виды, установила диспенсеры для воды и участвует в защите чистой воды.
Оба пастора подчеркивают важность постепенного подхода. Мэттсон: «Мы подходим к вере как к бегу к свету, а не от тьмы. Я не говорил вам не использовать газонокосилку. Я сказал: подумайте об опылителях. Иисус сказал: посмотрите на полевые лилии. Просто подумайте об этом».