Dehli Oliy sudi Kashmirning taniqli huquq himoyachisi Xurram Parvezga 2021-yil noyabridagi “terrorizmni moliyalashtirish” ishi bo‘yicha garov evaziga ozodlik berish to‘g‘risida qaror chiqardi. Biroq, faol 2023-yil mart oyidagi boshqa bir ish bo‘yicha qamoqda qolmoqda.
49 yoshli Parvez taxminan besh yil oldin Hindistonning asosiy aksilterror idorasi – Milliy tergov agentligi (NIA) tomonidan Kashmirda “terrorizmni moliyalashtirish”, isyonchilarni yollash va fuqarolar qo‘zg‘oloni paytida namoyishchilarni safarbar etishda ayblanib hibsga olingan edi.
Xalqaro huquq himoyasi tashkilotlari Parvezning hibsga olinishi va uzoq muddatli qamoqda saqlanishini keskin tanqid qilmoqda. Advokat Svati Xanna ikkinchi ish bo‘yicha “ijobiy natija” bo‘lsa, Parvez tez orada ozodlikka chiqishiga umid bildirdi.
Ikkala ish bo‘yicha ham sud jarayoni hali boshlanmagan. Xalqaro tashkilotlar bu holat siyosiy mahbuslar uchun jarayonning o‘zi jazolash vositasiga aylanganini ta’kidlamoqda. UAPA qonuni bo‘yicha ayblov hukmi ulushi mamlakat bo‘ylab atigi 5% ni tashkil etadi, Kashmirda esa 1% dan ham past.
Bosh vazir Narendra Modi boshchiligidagi hindu millatchi rejimi Kashmirda dissidentlarni ta’qib qilish va fikr bildirishni jinoyatlashtirishda ayblanmoqda. Siyosiy tahlilchining so‘zlariga ko‘ra, Parvezning hibsga olinishi Kashmirda huquq himoyasi faoliyatiga so‘nggi zarba bo‘ldi.

Высокий суд Дели постановил освободить под залог известного правозащитника из Кашмира Хуррама Парвеза по делу о «финансировании терроризма» от ноября 2021 года. Однако активист остается в тюрьме по другому делу, возбужденному в марте 2023 года.
49-летний Парвез был арестован около пяти лет назад Национальным агентством расследований (NIA) – главным антитеррористическим органом Индии – по обвинениям в «финансировании терроризма», вербовке повстанцев в индийском Кашмире и мобилизации протестующих во время гражданского восстания.
Международные правозащитные организации широко осудили арест и длительное заключение Парвеза. Его адвокат Свати Кханна выразила надежду, что при «положительном результате» по второму делу Парвез сможет выйти на свободу в ближайшие месяцы.
Судебные процессы по обоим делам еще не начались. Правозащитники отмечают, что в Индии сам процесс становится наказанием для политических заключенных, которые годами ждут суда за решеткой. Уровень обвинительных приговоров по антитеррористическому закону UAPA составляет всего 5% по стране, а в Кашмире – менее 1%.
Индуистское националистическое правительство премьер-министра Нарендры Моди критикуют за преследование инакомыслия и криминализацию выражения мнений в Кашмире – единственном регионе страны с мусульманским большинством. Политический аналитик из Сринагара заявил, что арест Парвеза стал «последним гвоздем в гробу» правозащитной деятельности в Кашмире.