Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Trump immigratsiya nazorati uchun 70 milliard dollar ajratuvchi qonunni imzoladi. Bu qonun Demokratlar bilan bir necha oy davom etgan qarama-qarshilikni yakunladi.
Qonun Immigratsiya va Bojxona Nazorati (ICE) hamda Bojxona va Chegara Patruli (CBP) agentliklarini Trumpning qolgan muddati davomida moliyalashtirishni ta'minlaydi. Bu mablag' o'tgan yil iyul oyida Kongress tomonidan qabul qilingan 140 milliard dollarlik qonunga qo'shimcha hisoblanadi.
Oval kabinetdagi imzolash marosimida Trump Demokratlarni DHS moliyalashtirishiga to'sqinlik qilishda aybladi. U ularning maqsadi AQSh chegaralarini ochiq qoldirish ekanini ta'kidladi.
Immigratsiya masalasi Trumpning saylovoldi kampaniyasida asosiy mavzu bo'lgan va u ikkinchi muddatga ommaviy deportatsiya va'dasi bilan qaytgan. Dastlab faqat jinoyatchilarni nishonga olish aytilgan bo'lsa-da, strategiya tezda jinoyatchilik rekordiga ega bo'lmagan shaxslarni ham qamrab oldi.
Immigratsiya himoyachilari ma'muriyatni hibsga olishlar sonini oshirish uchun "tortishuv usullari"dan foydalanayotganlikda ayblamoqda. Huquqiy Mudofaa Jamg'armasi ma'lumotlariga ko'ra, Trumpning ikkinchi muddatining dastlabki to'qqiz oyida ICE ko'chadagi hibsga olishlari Bayden davrining so'nggi oylariga nisbatan 11 barobar oshgan.
Huquq himoyachilari ICE va CBPni irqiy profilaktika, haddan tashqari zo'ravonlik va konstitutsiyaga zid usullardan foydalanishda ayblamoqda. Trump ma'muriyati esa bu da'volarni rad etadi.
Demokratlar dastlab qonunni qo'llab-quvvatlagan bo'lsa-da, yanvar oyida Minneapolisda ikki AQSh fuqarosining o'ldirilishidan keyin pozitsiyasini o'zgartirdi. Ular immigratsiya agentlari xatti-harakatlari bo'yicha kafolatlarsiz yangi moliyalashtirishga qarshi chiqishga va'da berishdi.
Qonun faqat Respublikachilar bir necha haftalik "byudjet kelishuvi" jarayonidan so'ng qabul qilindi, bu ularga Senatda oddiy ko'pchilik ovoz bilan qonunni o'tkazish imkonini berdi. Nyu-York Immigratsiya Koalitsiyasi prezidenti Murad Avavdeh yangi moliyalashtirishni qoralab, bu mablag' jamoalarni beqarorlashtirishi va oilalarni ajratishini aytdi.

Президент США Дональд Трамп подписал закон о финансировании иммиграционного контроля на сумму 70 миллиардов долларов, завершив многомесячное противостояние с демократами после убийства двух американских граждан.
Закон, подписанный в среду, обеспечивает финансирование Иммиграционной и таможенной полиции (ICE) и Таможенной и пограничной службы (CBP) как минимум до конца срока Трампа. Это дополнение к 140 миллиардам долларов, которые агентства получили в рамках закона, принятого Конгрессом в июле прошлого года.
На церемонии подписания в Овальном кабинете Трамп обвинил демократов в попытке заблокировать финансирование Министерства внутренней безопасности (DHS). "Демократы пытались оставить границы США открытыми, чтобы вернуть хаос и преступность", - заявил он.
Иммиграция доминировала в предвыборной кампании Трампа, и он вернулся на второй срок с обещанием массовой депортации. Несмотря на первоначальные заявления о нацеленности только на преступников, стратегия быстро расширилась на лиц без криминального прошлого.
Правозащитники обвиняют администрацию в использовании "драконовских методов" для увеличения числа задержаний. По данным Фонда правовой защиты, за первые девять месяцев второго срока Трампа количество арестов ICE на улицах выросло в 11 раз по сравнению с последними месяцами президентства Байдена. В семь раз увеличилось число арестованных без судимостей.
Правозащитные группы обвиняют ICE и CBP в расовом профилировании, чрезмерном насилии и неконституционных методах, включая обыски без ордера и отказ в праве на надлежащую правовую процедуру. Администрация Трампа отвергает эти обвинения.
Демократы изменили свою позицию после убийства двух граждан США в январе в Миннеаполисе в ходе операции иммиграционного контроля. Они пообещали блокировать любое новое финансирование без гарантий поведения офицеров.
Закон был принят только после того, как республиканцы использовали процесс "бюджетного согласования", позволивший принять его простым большинством в Сенате. Президент Нью-Йоркской иммиграционной коалиции Мурад Ававдех осудил финансирование, заявив, что оно "дестабилизирует сообщества и разделяет семьи".