Hindistonning G'arbiy Bengaliya shtatidan 5000 ga yaqin hujjatsiz Bangladesh fuqarosini deportatsiya qilish, hukmron Bharatiya Janata partiyasining (BJP) saylovoldi va'dasini bajarish yo'lidagi birinchi jiddiy sinov bo'ldi. O'tgan oy shtatda bo'lib o'tgan saylovlarda BJP g'alaba qozongan edi.
Saylovdan bir necha hafta o'tib, mahalliy hukumat tumanlarga hujjatsiz Bangladesh fuqarolari va rohinja etnik ozchiligini ushlab turish markazlarini tashkil qilishni buyurdi. G'arbiy Bengaliya bosh vaziri Suvendu Adxikarining so'zlariga ko'ra, 4800 kishi allaqachon chegaradan o'tkazilgan, yana 836 kishi hibsda qolmoqda.
Bangladeshdan noqonuniy immigratsiya uzoq vaqtdan beri Hindistonning sharqiy qismida eng keskin siyosiy masalalardan biri bo'lib kelgan. BJP rahbarlari o'nlab yillar davomida nazoratsiz migratsiya demografiyani o'zgartirgan, saylov ro'yxatlarini buzgan va xavfsizlik muammolarini keltirib chiqargan deb ta'kidlaydi.
Hindiston ichki ishlar vaziri Amit Shohning aytishicha, hukumat nafaqat infiltratsiyani to'xtatadi, balki har bir infiltratorni topib, mamlakatdan chiqarib yuboradi. Shoh Bangladesh va Pokiston chegaralarini "o'tib bo'lmas" qilishni va'da qildi.
Deportatsiya jarayoni tanqidchilarning noroziligiga sabab bo'ldi. TMC partiyasidan Sagarika G'oshning ta'kidlashicha, deportatsiyalar kommunal siyosat garoviga aylanmasligi kerak va fuqarolarning huquqlari hurmat qilinishi lozim. Bangladesh hukumati esa tekshiruv jarayoni tugamagan holda odamlarni chegaradan o'tkazishga urinishlarni "qabul qilib bo'lmas" deb atadi.
Huquq himoyachilari va Bangladesh rasmiylarining fikricha, pushbacklar odamlarning fuqaroligi aniqlanmasdan olib chiqib ketilishiga olib keladi. Jindal Xalqaro munosabatlar maktabining Bangladeshlik mutaxassisi Sreeradha Datta bu vaziyatni "oldini olish mumkin bo'lgan ikki tomonlama tirnash" deb atadi.
Eng munozarali masala – deportatsiya qilinayotganlarning barchasi haqiqatan ham Bangladesh fuqarosi ekanligi. Inson huquqlari tashkilotlari oldingi reydlar paytida hind fuqarolari, ayniqsa bengal tilida so'zlashuvchi musulmonlar, noto'g'ri qamalgani haqida ogohlantirgan.

Сообщается о депортации почти 5000 нелегальных бангладешских граждан из индийского штата Западная Бенгалия, граничащего с Бангладеш. Это стало первой серьезной проверкой обещания правящей партии Бхаратия Джаната (БДП) «обнаружить, удалить и депортировать» после ее убедительной победы на выборах в штате в прошлом месяце.
Через несколько недель после голосования власти распорядились создать в округах центры содержания для нелегальных бангладешцев и этнических рохинджа, ожидающих проверки и депортации. По словам главного министра Западной Бенгалии Сувенду Адхикари, около 4800 человек уже были отправлены через границу, а еще 836 остаются под стражей.
Нелегальная иммиграция из соседнего Бангладеш долгое время была одним из самых острых политических вопросов на востоке Индии для индуистской националистической БДП премьер-министра Нарендры Моди. Лидеры БДП утверждают, что десятилетия неконтролируемой миграции изменили демографию, исказили избирательные списки и создали угрозу безопасности.
Министр внутренних дел Индии Амит Шах заявил, что правительство не только остановит инфильтрацию, но и найдет каждого инфильтранта и вышлет их из страны. Шах добавил, что границы с Бангладеш и Пакистаном станут «непроницаемыми».
Соседний Бангладеш выразил возражения против того, что он называет попытками вытеснить людей через границу без завершения процесса проверки. МИД Бангладеш направил индийскому правительству ноту, назвав эти выталкивания «неприемлемыми».
Правозащитные группы и бангладешские чиновники утверждают, что выталкивания обходят некоторые гарантии, удаляя людей до того, как их гражданство будет окончательно установлено. Эксперт по Бангладеш Срирадха Датта назвала это «еще одним раздражителем в двусторонних отношениях».
Самый спорный вопрос – являются ли все депортируемые на самом деле гражданами Бангладеш. Правозащитники неоднократно предупреждали, что предыдущие кампании против предполагаемых нелегальных мигрантов на востоке Индии захватывали индийских граждан, особенно бенгалоязычных мусульман.