Jahon banki o'zining yangi Global Iqtisodiy Istiqbollar hisobotida Yaqin Sharqdagi mojaro global iqtisodiy o'sishni pandemiyadan beri eng past darajaga tushirishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Vashington asosidagi tashkilot 2026 yil uchun global o'sish prognozini yanvardagi 2,9 foizdan 2,5 foizga tushirdi. Bunga energiya narxlarining keskin o'sishi, inflyatsiyaning kuchayishi va qarz olish xarajatlarining oshishi sabab qilib ko'rsatilmoqda.
Hisobotda AQSh va Eron o'rtasidagi mo'rt sulh sinovdan o'tayotgan bir paytda, mojaroning sezilarli iqtisodiy xarajatlari ta'kidlangan. Tahlil, agar ta'minot uzilishlari yomonlashsa, istiqbol yanada yomonlashishi mumkinligidan ogohlantiradi.
Eronning AQSh va Isroil tomonidan boshlangan harbiy harakatlarga javoban neft va gaz tranziti uchun muhim o'tish yo'li bo'lgan Hormuz bo'g'ozini yopishi global energiya va boshqa ta'minot zanjirlariga katta bosim o'tkazmoqda.
Jahon banki xalqaro neft benchmarki bo'lgan Brent xom nefti narxi bu yil o'rtacha barrel uchun 94 dollarni tashkil etishini, bu o'tgan yilgi o'rtacha ko'rsatkichdan 36 foizga yuqori ekanligini taxmin qilmoqda. O'g'it narxlari esa bu yil sezilarli darajada oshishi kutilmoqda, bu esa oziq-ovqat narxlariga ta'sir qiladi.
Strategik suv yo'lining yopilishi global inflyatsiyani bu yil 4 foizga olib chiqadi, bu o'tgan yilgi 3,3 foizdan sezilarli o'sishdir. Biroq, Jahon banki energiya ta'minotidagi uzilishlar yomonlashsa, global o'sish 1,3 foizgacha tushishi va inflyatsiya 4,4 foizga yetishi mumkinligidan ogohlantiradi.
Hisobotda rivojlanayotgan mamlakatlar potentsial ta'sirning oldingi safida ekanligi ta'kidlangan. Tashkilot yanvar oyidan beri uchdan ikki qism mamlakatlar uchun o'sish prognozlarini pasaytirgan. Global o'sish 2027 yilda 2,8 foizgacha yaxshilanishi kutilmoqda, ammo bu 2010-yillardagi o'rtacha ko'rsatkichdan 0,4 foiz punkt past bo'ladi.
Xitoy va Hindistonni hisobga olmaganda, rivojlanayotgan mamlakatlar so'nggi o'n yil ichida boy davlatlar bilan aholi jon boshiga daromad farqini qisqartirishda kam muvaffaqiyatga erishgan. Jahon banki prezidenti Ajay Banga: "Rivojlanayotgan mamlakatlar so'nggi o'n yil ichida bir qator qiyinchiliklarga duch keldi. Ta'sir mamlakatga qarab farq qiladi, ammo asosiy sinov bir xil: odamlarni himoya qilish va bugun barqarorlikni saqlash, ertangi kun uchun o'sish va ish o'rinlaridan voz kechmasdan", dedi.

Всемирный банк предупредил, что конфликт на Ближнем Востоке может привести к самому медленному глобальному экономическому росту со времен пандемии COVID-19.
В своем новом докладе «Глобальные экономические перспективы» вашингтонская организация снизила прогноз роста мировой экономики на 2026 год до 2,5% с 2,9%, которые прогнозировались в январе, сославшись на резкий рост цен на энергоносители, рост инфляции и повышение стоимости заимствований.
В докладе подчеркиваются значительные экономические издержки конфликта, который рискует вспыхнуть вновь, поскольку хрупкое перемирие между США и Ираном испытывается с обеих сторон. Анализ предупреждает, что перспективы могут еще больше ухудшиться, если нарушения поставок усугубятся.
Закрытие Ираном Ормузского пролива – жизненно важного прохода для транзита нефти и газа – в ответ на военные действия, начатые США и Израилем, оказало огромное давление на глобальные энергетические и другие цепочки поставок.
Всемирный банк оценивает, что средняя цена на нефть марки Brent в этом году составит $94 за баррель, что на 36% выше среднего показателя прошлого года. Прогнозируется значительное повышение цен на удобрения, что повлияет на цены на продовольствие.
В целом закрытие стратегического водного пути приведет к росту глобальной инфляции до 4% в этом году по сравнению с 3,3% в прошлом году. Однако Всемирный банк предупреждает, что глобальный рост может упасть до 1,3% в этом году, если нарушения поставок энергоносителей усугубятся, а инфляция поднимется до 4,4%.
В докладе также отмечается, что развивающиеся страны находятся на передовой потенциального воздействия. С января организация понизила прогнозы роста для двух третей стран. Ожидается, что глобальный рост улучшится до 2,8% в 2027 году, но останется на 0,4 процентного пункта ниже среднего показателя 2010-х годов.
За исключением Китая и Индии, в докладе выражается обеспокоенность тем, что развивающиеся страны за последнее десятилетие добились незначительного прогресса в сокращении разрыва в доходах на душу населения с богатыми странами. Президент Группы Всемирного банка Аджай Банга заявил: «Развивающиеся страны столкнулись с рядом проблем за последнее десятилетие. Влияние различается в зависимости от страны, но основная проверка одна: защитить людей и сохранить стабильность сегодня, не отказываясь от роста и рабочих мест завтра».
Всемирный банк обещает помочь любой развивающейся стране, испытывающей экономические последствия ближневосточного конфликта. Организация заявила, что выделила до $60 млрд на эти цели. Она добавила, что если конфликт продолжится, она может увеличить поддержку до $100 млрд.