FIFA Jahon chempionati 2026 guruh bosqichining ikkinchi o‘yinida Janubiy Koreya terma jamoasi Chexiyani 2:1 hisobida mag‘lub etdi. Uchrashov Meksikaning Zapopan shahridagi Gvadalaxara stadionida bo‘lib o‘tdi.
Birinchi bo‘limda ikkala jamoa ham gol ura olmadi va muxlislar ularni maydondan hushtak bilan kuzatib qoldi. 59-daqiqada Chexiya sardori Ladislav Kreyci uzoq to‘p tashlashdan so‘ng bosh bilan gol urib, hisobni ochdi.
Janubiy Koreya 67-daqiqada Xvan In-bomning zarbasi bilan hisobni tenglashtirdi. U ikki chexiyalik himoyachini aldab, ajoyib harakat bilan gol urdi. 80-daqiqada esa Xvan o‘ng qanotdan Oh Xyon-gyuga aniq pas berdi va u hal qiluvchi golni kiritdi.
Yulduzli hujumchi Son Xyon-min boshchiligidagi Janubiy Koreya to‘pni ko‘proq nazorat qildi va chexiyaliklardan ko‘ra ko‘proq zarba berdi. Chexiya 2006 yildan beri ilk bor jahon chempionatida ishtirok etmoqda.
FIFA reytingida 25-o‘rinda turgan janubiy koreyaliklar 38-o‘rindagi chexiyaliklarga nisbatan ko‘proq xavfli vaziyatlar yaratdi, ammo ularni amalga oshirishda qiynaldi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, o‘yinni 44 985 kishi tomosha qilgan, ammo stadionda ko‘plab bo‘sh o‘rinlar kuzatilgan.
Shu kuni Meksika Janubiy Afrikani 2:0 hisobida mag‘lub etib, A guruhida peshqadamlik qilmoqda. Janubiy Koreya ikkinchi, Chexiya uchinchi, Janubiy Afrika esa to‘rtinchi o‘rinda. 18 iyun kuni Meksika Janubiy Koreya bilan, Chexiya esa Janubiy Afrika bilan o‘ynaydi.
12 guruhning eng yaxshi ikki jamoasi va eng yaxshi uchinchi o‘rin egalari (8 ta) pley-off bosqichiga yo‘l oladi. Pley-off 32 ta jamoa bilan boshlanadi.

Во втором матче группового этапа чемпионата мира по футболу 2026 года сборная Южной Кореи одержала волевую победу над Чехией со счётом 2:1. Встреча прошла на стадионе «Гвадалахара» в мексиканском городе Сапопан.
Первый тайм прошёл без голов, и обе команды покидали поле под свист болельщиков. На 59-й минуте капитан чехов Ладислав Крейчи открыл счёт ударом головой после длинного вбрасывания из аута.
Южная Корея сравняла счёт на 67-й минуте: Хван Ин Бом, обыграв двух защитников, точно пробил по воротам. На 80-й минуте он же выполнил подачу с правого фланга на О Хён Гю, который забил победный гол.
Под руководством звёздного нападающего Сон Хын Мина южнокорейцы контролировали мяч и нанесли больше ударов, чем соперник. Чехия впервые с 2006 года участвует в чемпионате мира.
Занимающая 25-е место в рейтинге ФИФА Южная Корея создала больше опасных моментов, чем 38-я сборная Чехии, но долго не могла реализовать их. Официально на матче присутствовало 44 985 зрителей, хотя на стадионе было много пустых мест.
Ранее в четверг Мексика разгромила ЮАР со счётом 2:0 и возглавила группу A. Южная Корея идёт второй, Чехия — третьей, ЮАР — последней. 18 июня Мексика сыграет с Южной Кореей, а Чехия — с ЮАР.
В плей-офф выходят по две лучшие команды из каждой из 12 групп, а также восемь лучших сборных, занявших третьи места. Плей-офф начнётся с 1/32 финала.