Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi chegarada so‘nggi o‘t ochish almashinuvida uch kishi halok bo‘ldi, ikki tomon bir-biriga hujum qildi.
Rossiyaning Bryansk viloyatida ikki tinch aholi halok bo‘lib, ikki kishi yaralandi. Gubernator Yegor Kovalchukning Telegram’dagi xabariga ko‘ra, Ukraina Suzemka aholi punktiga artilleriya bilan zarba bergan.
Tataristonning markaziy hududida dron turar-joy binosiga urilgan, uch kishi jarohatlangan. Viloyat rahbari Rustam Minnikhanov sanoat ob’ektlari ham nishonga olinganini, ammo ishlab chiqarish to‘xtatilmaganini aytdi.
Samara viloyatidagi Tolyatti shahri ham tungi dron hujumiga uchradi. Gubernator Vyacheslav Fedorishchev “Diqqat! Tolyatti uchun dron hujumi rejimi” deb yozdi.
Al Jazira muxbiri Odri MakAlpinning xabar berishicha, bu zarbalar Ukraina tomonidan “logistika blokadasi” deb ataladi. Ular front chizig‘idan 30 km uzoqlikdagi neftni qayta ishlash zavodlari, ko‘priklar va yo‘llarni nishonga oladi.
Ukraina, shuningdek, “uzoq masofali sanksiyalar” deb ataladigan hujumlarni amalga oshirmoqda, bu Rossiyaning neft sanoatiga qaratilgan.
Ukrainaning Sumy chegaradosh viloyatida dron hujumi qurbonlari bo‘ldi. Temir yo‘l stansiyasi operatori 44 yoshli ayol boshpana tomon ketayotganda halok bo‘ldi, yana bir ayol yaralandi.
Mykolaiv viloyatida alohida hujumlarda uch kishi yaralandi.
So‘nggi oylarda Kiyev Rossiya va bosib olingan hududlarga hujumlarni kuchaytirdi. Payshanba kuni Rossiya tomonidan bosib olingan Qrimda yoqilg‘i quyish shoxobchalarida benzin tugadi. Sevastopol va Yevpatoriyada yoqilg‘i tanqisligi kuzatilmoqda.
Ukraina Qrimga yetkazib berish yo‘llariga dron hujumlarini kuchaytirmoqda. Mahalliy hokimiyat yoqilg‘i ratsionini joriy qilgan, ba’zi oziq-ovqat mahsulotlari ham yetishmayapti.

В приграничном регионе между Россией и Украиной в результате очередного обмена ударами погибли три человека, сообщают официальные лица.
В Брянской области России два мирных жителя погибли и двое ранены после того, как Киев нанес артиллерийский удар по населенному пункту Суземка, сообщил в Telegram врио губернатора Егор Ковальчук.
В центральном регионе Татарстана беспилотник врезался в жилой дом, ранив трех человек, также были поражены промышленные объекты. Глава региона Рустам Минниханов заявил, что производство не приостанавливалось.
Город Тольятти в Самарской области также подвергся ночной атаке дронов. Губернатор Вячеслав Федорищев написал: «Внимание! Режим атаки БПЛА для Тольятти».
Как сообщает корреспондент Al Jazeera Одри Макалпайн из Киева, эти удары Украина называет «логистической блокадой». Они наносятся на расстоянии более 30 км от линии фронта с помощью дальнобойных дронов и тяжелого вооружения по нефтеперерабатывающим заводам, мостам и дорогам.
Украина также наносит так называемые «дальнобойные санкции» против российских нефтеперерабатывающих заводов и нефтяной промышленности.
В украинской Сумской области в результате атаки дрона погибла 44-летняя женщина-оператор железнодорожной станции, еще одна женщина ранена.
В Николаевской области в результате отдельных атак ранены три человека.
В последние месяцы Киев активизировал атаки на Россию и оккупированные территории. В четверг на российском Крымском полуострове на заправках закончился бензин. В Севастополе и Евпатории наблюдаются очереди и нехватка топлива.
Украина усиливает атаки дронов на линии снабжения Крыма. Местные власти ввели нормирование топлива, также наблюдается нехватка некоторых продуктов.