️ Rim papasi Leo Ispaniyaning Kanar orollariga qilgan tashrifi chog‘ida odam savdogarlariga qattiq ogohlantirish bilan murojaat qildi. U Afrikadan Yevropaga yetib olishga urinayotgan muhojirlarni ekspluatatsiya qilganlar Xudoning g‘azabiga duch kelishini aytdi.
️ Juma kuni, Kanar orollaridagi ikkinchi kunida, pontifik to‘g‘ridan-to‘g‘ri “odamlarning umidsizligidan foydalanadigan yoki o‘lim yo‘llarini tashkil qiladigan”larga murojaat qilishni istaganini bildirdi.
️ Amerikalik papa Ispaniya bo‘ylab bir haftalik safari davomida muhojirlarning ajralmas qadr-qimmati va huquqlarini ta’kidlab, global rahbarlarni ularni jamiyatga kutib olish va integratsiya qilishga chaqirdi.
️ “To‘xtang. Tavba qiling,” dedi Papa Leo. “Har bir yo‘qolgan hayot, har bir aldanib qolgan oila uchun ... siz ilohiy adolat oldida javob berishingiz kerak bo‘ladi.”
️ “Hali vaqt bor ekan, tavba qiling,” dedi u, katoliklarning hayotda yomon ishlar qilgan kishi gunohlarini tan olishi va tuzatish kiritishi yoki o‘limidan so‘ng do‘zaxga yuborilishi mumkinligi haqidagi e’tiqodiga ishora qilib.
️ Leo Ispaniyadagi uch to‘xtamli gastrolining yakuni sifatida Afrikaning g‘arbiy sohilidagi Ispaniya arxipelagi Kanar orollariga tashrif buyurdi.
️ Orollar muhojirlar uchun Yevropaga kirishning asosiy darvozalaridan biri bo‘lib, ular Atlantika okeani bo‘ylab halokatli sayohatni, ko‘pincha qo‘lbola va haddan tashqari to‘ldirilgan kichik qayiqlarda amalga oshiradilar.
️ Avvalroq, Rim-katolik cherkovini boshqargan birinchi amerikalik, dunyo rahbarlarini urush yoki qashshoqlikdan qochayotgan odamlarning azob chekishiga yo‘l qo‘yganlar tarix tomonidan hukm qilinishi haqida ogohlantirdi.
️ Ispaniya materigidan 1000 km dan ortiq masofada joylashgan Kanar orollarida migratsiya 2024 yilda eng yuqori cho‘qqiga chiqdi, rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, orollar 46,843 muhojirni qabul qilgan, 2015 yilda esa bu ko‘rsatkich 1000 dan kam edi.
️ Nodavlat tashkilot Caminando Fronteras ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili orollarga yetib olishga urinishda 3000 dan ortiq odam halok bo‘lgan.

️ Папа Лев во время своего визита на испанские Канарские острова выступил с резким предупреждением в адрес торговцев людьми, заявив, что они столкнутся с Божьим гневом, если продолжат эксплуатировать отчаявшихся африканцев, пытающихся попасть в Европу.
️ В пятницу, на второй день пребывания на Канарских островах, понтифик заявил, что хочет напрямую обратиться к тем, кто «пользуется отчаянием людей [или] организует маршруты смерти».
️ На протяжении своего недельного турне по Испании американский папа настаивал на неотъемлемом достоинстве и правах мигрантов, призывая мировых лидеров приветствовать и интегрировать их в общество.
️ «Остановитесь. Покайтесь», — сказал Папа Лев. «За каждую потерянную жизнь, каждую обманутую семью… вам придется предстать перед божественным правосудием».
️ «Покайтесь, пока еще есть время», — добавил он, ссылаясь на католическую веру в то, что человек, совершивший злые поступки при жизни, может исповедаться и искупить грехи или быть отправлен в ад после смерти.
️ Лев посетил Канарские острова, испанский архипелаг у западного побережья Африки, в качестве завершения трехэтапного турне по Испании.
️ Острова являются одними из главных ворот в Европу для мигрантов, которые рискуют совершить смертельно опасное путешествие через воды Атлантического океана, часто на импровизированных и переполненных небольших судах.
️ Ранее первый американец, возглавивший Римско-католическую церковь, предупредил мировых лидеров, что история осудит тех, кто позволяет страдать людям, бегущим от войны или нищеты.
️ Расположенные более чем в 1000 км от материковой Испании, Канарские острова пережили пик миграции в 2024 году, когда острова приняли 46 843 мигранта по сравнению с менее чем 1000 в 2015 году, согласно официальным данным.
️ По данным НПО Caminando Fronteras, в прошлом году при попытке добраться до островов погибло более 3000 человек.
️ Папа также посетил временный центр размещения на Тенерифе, крупнейшем из Канарских островов, чтобы выслушать свидетельства мигрантов. Этот центр принял около 70 000 человек с момента открытия в 2021 году.
️ Одна женщина, Бусо Диуф, сказала Папе Льву, что мигранты не хотят особых привилегий, а «уважения, человечности и возможности жить с достоинством».