Falastin futbol assotsiatsiyasi rahbari Jibril Rajub Meksika shahrida AQShga kirish uchun ruxsatnoma kutayotganini ma'lum qildi. U FIFA Jahon chempionatida qatnashish uchun boshqa federatsiyalar rahbarlari bilan birga AQShga borishi kerak edi.
Rajub 11 iyun kuni Meksika va Janubiy Afrika o'rtasidagi ochilish o'yinida qatnashgan, ammo hozirda Jahon chempionatiga akkreditatsiya qilingan bir qancha shaxslar qatorida AQShdan viza ololmagan yoki hali olmagan.
"Men barcha futbolchilarning Jahon chempionatida qatnashish huquqini inkor etish adolatli emas", dedi Rajub. Falastin terma jamoasi chempionatga chiqmagan bo'lsa-da, FIFA odatda dunyo bo'ylab futbol assotsiatsiyalari rahbarlarini taklif qiladi.
FIFA prezidenti Janni Infantino o'tgan yili "hamma Kanadada, Meksikada va AQShda xush kelibsiz" degan edi. Biroq AQSh bir qancha delegatlarni, jumladan Somalilik hakam va Iroq terma jamoasi bilan sayohat qilgan fotosuratchini mamlakatga kiritmadi.
Infantino bu hafta FIFA viza muammolarini hal qilishga urinayotganini, ammo AQSh hukumatini bekor qila olmasligini aytdi. AQSh Davlat departamenti Rajubning vizasi haqida izoh bermadi, ammo o'tgan yili Falastin pasporti egalari uchun yangi cheklovlar joriy qilgan edi.
Rajub va boshqa Falastin futbol rasmiylari Isroilning G'arbiy Sohildagi aholi punktlari jamoalariga Isroil milliy ligasida o'ynashga ruxsat berishini qonunbuzarlik deb hisoblaydi. Ular FIFAga Isroilga qarshi sanksiyalar qo'llashni talab qilmoqda.

Глава Палестинской футбольной ассоциации Джибриль Раджуб заявил, что находится в Мехико в ожидании разрешения на въезд в США для участия в чемпионате мира по футболу вместе с другими руководителями федераций.
Раджуб присутствовал на открытии матча между Мексикой и ЮАР 11 июня, но теперь присоединился к числу аккредитованных лиц, которым было отказано в визе или которые еще не получили ее от американского режима.
«Я не считаю справедливым использовать или злоупотреблять правом всех футболистов мира на участие», — заявил ветеран палестинской политики. Палестинская команда не прошла квалификацию, но FIFA обычно приглашает глав ассоциаций на каждое мероприятие.
Президент FIFA Джанни Инфантино в прошлом году заявлял: «Все будут желанными гостями в Канаде, Мексике и США». Однако американский режим отказал во въезде делегатам из нескольких стран, включая сомалийского судью и фотографа из Ирака.
Инфантино на этой неделе отметил, что FIFA пыталась решить визовые вопросы, но не может отменять решения американского правительства. Госдепартамент США не прокомментировал визу Раджуба, но в прошлом году ввел новые ограничения для палестинцев.
Раджуб и другие палестинские футбольные чиновники давно утверждают, что Израиль нарушает уставы, позволяя командам из поселений на Западном берегу играть в израильской лиге. Они призывают FIFA ввести санкции против Израиля, указывая на ограничения передвижения палестинских игроков и разрушение 80% спортивных объектов в Газе.