Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Eron bilan sulh kelishuviga erishilganini va Hormuz bo‘g‘ozida bepul yuk tashish boshlanishini e’lon qildi. Bu haqda u o‘zining Truth Social tarmog‘ida yozdi.
Kelishuv, Eron tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari tomonidan yakshanba kuni tasdiqlanganidek, ikki davlat o‘rtasidagi harbiy harakatlarni darhol to‘xtatadi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, kelishuv 28 dekabrdan beri AQSh va Isroil tomonidan Eronga hujum qilinganidan keyin asosan yopilgan Hormuz bo‘g‘ozida bepul yuk tashish imkonini beradi.
“Eron Islom Respublikasi bilan kelishuv endi yakunlandi. Barchani tabriklayman! Men Hormuz bo‘g‘ozining bepul ochilishiga to‘liq ruxsat beraman va bir vaqtning o‘zida AQSh dengiz blokadasini darhol olib tashlashga ruxsat beraman. Dunyo kemalari, dvigatellaringizni ishga tushiring. Neft oqsin!” deb yozdi Tramp.
U keyingi xabarida “Bu buyuk kelishuv butun mintaqaga tinchlik va xavfsizlik olib keladi” deb ta’kidlab, Eron bilan yanada keng qamrovli tinchlik kelishuvi bo‘lishiga ishora qildi.
Trampning e’loni Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharifning X’dagi xabaridan so‘ng keldi. Sharif “Amerika Qo‘shma Shtatlari va Eron Islom Respublikasi o‘rtasidagi tinchlik kelishuviga erishildi” deb e’lon qildi. Rasmiy imzolash marosimi 19 iyun kuni Shveytsariyada bo‘lib o‘tadi.
Qatar, Buyuk Britaniya va Fransiya kelishuvni olqishladi. Qatar tashqi ishlar vazirligi kelishuvni “barqaror tinchlikni mustahkamlash va mintaqaviy hamda global iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish yo‘lidagi muhim qadam” deb atadi. Buyuk Britaniya Bosh vaziri Keyr Starmer esa Hormuz bo‘g‘ozining qayta ochilishi energiya bozorlarini barqarorlashtirishiga umid bildirdi.
AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vens kelishuvni “yangi davr” deb atadi va Trampni maqtadi. “Prezident mintaqani o‘zgartirish uchun real imkoniyat yaratdi. Umid qilamanki, eronliklar bilan yangi davr boshlanadi”, dedi Vens.

Президент США Дональд Трамп объявил о достижении соглашения о прекращении огня с Ираном, которое предусматривает бесплатное судоходство через Ормузский пролив. Об этом он написал в своей соцсети Truth Social.
Соглашение, позже подтвержденное заместителем министра иностранных дел Ирана, немедленно прекращает военные действия между двумя странами. Трамп заявил, что сделка позволяет бесплатно проходить через Ормузский пролив, который был практически закрыт после нападения США и Израиля на Иран 28 декабря.
«Сделка с Исламской Республикой Иран завершена. Поздравляю всех! Я настоящим разрешаю бесплатное открытие Ормузского пролива и одновременно снимаю морскую блокаду США. Корабли мира, запускайте двигатели. Пусть нефть течет!» — написал Трамп.
В отдельном сообщении он отметил: «Эта великая сделка принесет мир и безопасность всему региону», намекнув на последующее более всеобъемлющее мирное соглашение с Ираном.
Объявлению Трампа предшествовало заявление премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа в X, который сообщил о достижении мирного соглашения между США и Ираном. Официальная церемония подписания состоится в Швейцарии 19 июня.
Катар, Великобритания и Франция приветствовали сделку. Катар назвал ее «важным шагом к укреплению устойчивого мира и стимулированию экономического роста». Премьер-министр Великобритании Кир Стармер выразил надежду, что открытие пролива стабилизирует энергетические рынки.
Вице-президент США Джей Ди Вэнс назвал соглашение «новой эрой» и похвалил Трампа. «Президент создал реальное пространство для трансформации региона. Теперь, надеюсь, начнется новая эра с иранцами», — заявил Вэнс.