Urugvay milliy terma jamoasi AQShda bo'lib o'tadigan Jahon chempionati oldidan sayohatdagi qiyinchiliklardan so'ng Mayamiga yetib keldi.
Jamoa va yordamchi xodimlar yakshanba kuni Mayamiga qo'ndi, bu ularning Saudiya Arabistoniga qarshi H guruhidagi ilk o'yiniga 24 soatdan kam vaqt qolganida sodir bo'ldi.
Urugvay Meksikadan AQShga uchishdagi muammolar uchun FIFAni aybladi. Shuningdek, ular bosh murabbiy va sardorning o'yin oldidan majburiy matbuot anjumaniga qatnasha olmasa, jazo choralari bilan tahdid qilingani xabar qilindi.
Dastlabki reys ma'muriy muammolar, jumladan, ba'zi hujjatlarning yo'qligi sababli uchishga ruxsat berilmagan va rasmiylar yangi reysni tashkil qilishga shoshilishgan.
FIFA 48 jamoali Jahon chempionati bilan bog'liq barcha sayohatlarni boshqaradi. Urugvay Meksikaning Playa del Karmen shahrida mashg'ulot o'tkazgan va yakshanba kuni u yerda mashq qilgan.
Urugvay Futbol Assotsiatsiyasi (AUF) ikkinchi samolyot yo'lda ekanligini ma'lum qildi. FIFA esa kechikishni aviakompaniyaning ruxsat berish xatosi bilan bog'ladi.
Murabbiy Marselo Byelsa va sardor Xose Mariya Himenes kechiktirilgan matbuot anjumanida ishtirok etishdi. Himenes sayohatni ijobiy tomondan ko'rganliklarini aytdi.
Urugvay va Saudiya Arabistoni o'rtasidagi o'yin dushanba kuni Mayami Gardensda bo'lib o'tadi. Urugvay so'nggi paytlarda Jahon chempionatida sayohat muammolariga duch kelgan yagona jamoa emas.

Национальная сборная Уругвая прибыла в Майами после трудностей в пути перед своим первым матчем чемпионата мира в США.
Команда и вспомогательный персонал приземлились в Майами в воскресенье, менее чем за 24 часа до начала матча группы H против Саудовской Аравии.
Уругвай возложил вину за проблемы с перелетом из Мексики в США на ФИФА. Также сообщалось, что им грозили санкции, если главный тренер и капитан не смогут присутствовать на обязательной пресс-конференции накануне матча.
Первоначальный рейс якобы не был допущен к вылету из-за административных проблем, включая отсутствие некоторых документов, и чиновникам пришлось срочно организовать новый рейс.
ФИФА отвечает за все перелеты, связанные с чемпионатом мира среди 48 команд. Уругвай тренировался в Плайя-дель-Кармен, Мексика, и провел там тренировку в воскресенье.
Ассоциация футбола Уругвая (AUF) сообщила, что второй самолет уже в пути. ФИФА заявила, что задержка связана с ошибкой авиакомпании в разрешении.
Тренер Марсело Бьелса и капитан Хосе Мария Хименес присутствовали на перенесенной пресс-конференции. Хименес сказал, что они отнеслись к задержке позитивно.
Матч между Уругваем и Саудовской Аравией состоится в понедельник в Майами-Гарденс. Уругвай — не единственная команда, столкнувшаяся с проблемами в поездке на чемпионат мира.