G7 yetakchilari Fransiyaning Evian shahrida bo‘lib o‘tgan sammitda Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) avj olgan Ebola epidemiyasiga qarshi “kuchli va muvofiqlashtirilgan” xalqaro choralar ko‘rishga chaqirdi. Ular AQSh va Yevropa Ittifoqi (YI) tomonidan ko‘rsatilayotgan yordamni yuqori baholadi.
Yevropa Komissiyasi rahbari Ursula fon der Leyen “sog‘liqni saqlash xavfsizligi umumiy xavfsizlikdir” deb ta’kidladi. Komissiya KDRdagi epidemiya bilan bog‘liq holda 493 million yevro (taxminan 580 million dollar) miqdoridagi gumanitar yordam va sog‘liqni saqlash xavfsizligi dasturini kengaytirishni ma’lum qildi.
KDR hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, kam uchraydigan Bundibugyo shtammi sabab bo‘lgan epidemiya 837 tasdiqlangan holat va 196 o‘limga olib keldi. Shulardan 29 ta holat bir sutka ichida qayd etilgan. Kasallik asosan Ituri provinsiyasida, Uganda bilan chegaradosh mojaroli hududda tarqalmoqda.
Yevropa Komissiyasi mablag‘lar “birinchi qatordagi tibbiy yordam”, Buyuk Ko‘llar mintaqasi va qo‘shni Ugandadagi gumanitar yordam, vaktsina va davolash usullari bo‘yicha tadqiqotlar, shuningdek, sog‘liqni saqlash tizimlarini yaxshilashga yo‘naltirilganini bildirdi.
G7 bayonotida “mavjud vaktsinalar, diagnostika va terapiya ushbu noyob virus shtammiga qarshi to‘liq samarali emas” deb ta’kidlandi. Xalqaro Qizil Xoch qo‘mitasi epidemiya hali cho‘qqisiga chiqmaganligi haqida ogohlantirdi.

Лидеры стран G7 на саммите в Эвиане (Франция) призвали к «решительному и скоординированному международному ответу» на вспышку Эболы в Демократической Республике Конго (ДРК). Они высоко оценили усилия США и ЕС по оказанию помощи.
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что «безопасность здоровья — это общая безопасность». Еврокомиссия объявила о расширении программы поддержки на сумму около 493 млн евро (примерно $580 млн) для гуманитарной помощи и обеспечения безопасности здоровья в связи с эпидемией.
По данным правительства ДРК, вспышка редкого штамма Бундибугьо привела к 837 подтвержденным случаям и 196 смертям, из них 29 случаев за 24 часа. Эпицентр находится в провинции Итури на востоке страны, в конфликтном регионе.
Еврокомиссия уточнила, что средства пойдут на «медицинскую поддержку первой линии», гуманитарную помощь в регионе Великих озер и соседней Уганде, исследования вакцин и методов лечения, а также на долгосрочное укрепление систем здравоохранения.
В заявлении G7 отмечается, что «существующие вакцины, диагностика и терапия не полностью эффективны против данного редкого штамма». Международный Красный Крест предупредил, что эпидемия еще не достигла пика.
Вице-президент Уганды Джессика Алупо призвала отменить ограничения на поездки, заявив, что «Уганда эффективно контролирует Эболу». Однако ряд стран ввели ограничения как для ДРК, так и для Уганды.