Venesuela poytaxti Karakas ko‘chalarida odamlar uylari vayron bo‘lganidan keyin qolgan narsalari bilan o‘tirishibdi. Ikki zilzila minglab odamlarni boshpanasiz qoldirdi.
Sobiq politsiyachi Jan Karlos Roa Garsiya va uning oilasi ko‘chada uxlab qolishgan. Uning binosi qulab tushmagan bo‘lsa-da, qaytish xavfli. “Agar 30 yoshda bo‘lsam, balki boshlardim, lekin 50 yoshdaman va qayerdan boshlashni bilmayman. Hokimiyatdan hech kim biz bilan bog‘lanmadi”, deydi u ko‘z yoshlari bilan.
Musiqachi Zaira Castro hukumatni ochiq tanqid qiladi: “Hamma juda xafa, chunki hukumat jiddiy yordam ko‘rsatmayapti. Biz bir-birimizga yordam beramiz, hukumatga bog‘liq emasmiz – u biz uchun mavjud emas”.
Chacao tumanida muvaqqat prezident Delsi Rodriges aholining g‘azabiga uchradi. Bir rezident: “Siz fojia o‘rtasida saylov kampaniyasi olib yuryapsiz! Hukumat hech narsa qilmayapti!” deb baqirdi.
Eng og‘ir hudud – La Guaira shahrida 100 dan ortiq bino tekislandi. Aholi yordam so‘rab: “Hali odamlar ichkarida, bizga texnika kerak”, deydi. Qutqaruv guruhlari kechayu kunduz ishlamoqda, ammo umidlar so‘nmoqda.
Sog‘liqni saqlash tizimi tang holatda. Shifoxonalar yuklamaga dosh berolmayapti. Bemorlarning hikoyalari dahshatli: “Ko‘p odam o‘ldi, ko‘p oila a’zolari yo‘qoldi. Uyim butunlay vayron bo‘ldi”, deydi Mariya Vargas.
Zilzilalardan keyin dastlabki 48 soat hal qiluvchi hisoblanadi. Ular o‘tib ketdi. Bu Venesuelaning eng og‘ir davri bo‘lishi mumkin.

Жители венесуэльской столицы сидят на улицах среди остатков своего имущества после того, как их дома были разрушены двумя землетрясениями. Каждое утро становится темнее и мрачнее.
Бывший полицейский Хан Карлос Роа Гарсия и его семья ночуют на улице. Их здание не обрушилось, но возвращаться опасно. «Если бы мне было 30, а не 50, может быть, я бы знал, с чего начать. Но никто из властей с нами не связался», – говорит он со слезами.
Музыкант Заира Кастро открыто критикует правительство: «Все разочарованы, потому что правительство не оказывает серьезной помощи. Мы, венесуэльцы, помогаем друг другу. Мы не зависим от правительства – оно для нас больше не существует».
В районе Чакао временный президент Дельси Родригес столкнулась с гневом жителей. Один из них крикнул: «Вы ведете кампанию посреди трагедии! Правительство ничего не делает для народа!»
В наиболее пострадавшем прибрежном городе Ла-Гуайра разрушено более 100 зданий. «Там еще люди, нам нужна техника», – умоляет пострадавшая Эйлин Лада. Спасатели работают круглосуточно, но надежда тает.
Больницы на северном побережье переполнены. Система здравоохранения, десятилетиями недофинансируемая, не справляется с наплывом пострадавших. Истории выживших ужасают: «Это было ужасно – столько погибших, столько пропавших. Я потеряла дом», – рассказывает Мария Варгас.
После землетрясений первые 48 часов критичны. Они уже прошли. Это, возможно, самый тяжелый момент в современной истории Венесуэлы.