️ Kongress seshanba kuni rezolyutsiyani qabul qilib, prezidentga Eronga qarshi harbiy kampaniyani to‘xtatish yoki keyingi harakatlar uchun Kongress ruxsatini olishni talab qildi. Vakillar palatasi va Senatda respublikachilar ozchilikni tashkil etishiga qaramay, rezolyutsiya 50-48 ovoz bilan qabul qilindi.
️ AQSh harbiy kuchlari shanba kuni Erondagi harbiy nishonlarga zarba berdi, bunga Tehronning Hormuz bo‘g‘ozida kemaga hujum qilgani bahona qilindi. Eron esa yakshanba kuni Bahrayn va Quvaytdagi AQSh harbiy ob’ektlariga zarba berib, 15-iyundagi mo‘rodni buzish xavfini tug‘dirdi.
️ Demokratlar yetakchisi Chak Shumer Senatdagi nutqida: “Tramp Eronga maksimal bosim o‘tkazishni va’da qilgan edi, ammo maksimal chalkashlik va xaos keltirdi. Amerika xalqi uning halokatli urushi uchun to‘lovni to‘ladi”, dedi. Ipsos/Reuters so‘roviga ko‘ra, amerikaliklarning to‘rtdan bir qismidan kami bu urushni oqlangan deb hisoblaydi.
️ Pentagon esa Kongressdan 80 milliard dollar qo‘shimcha mablag‘ so‘ramoqda, asosan Erondagi urush uchun. Rezolyutsiya prezidentga “Eron Islom Respublikasiga qarshi harbiy harakatlardan AQSh qurolli kuchlarini olib chiqishni” buyuradi, ammo u asosan ramziy xususiyatga ega.
️ Konstitutsiyaviy ekspert Bryus Feynning so‘zlariga ko‘ra, Tramp ovoz berishni e’tiborsiz qoldiradi va sudlar aralashmaydi. Biroq, Kongress urushni moliyalashtirishni to‘xtatib qo‘yishi mumkin. Demokrat Xanna Trampni sudga berish bilan tahdid qilmoqda: “Tramp bu urushni to‘xtatishi kerak – aks holda biz uni sudga beramiz”.
️ Tehron universiteti professori Hasan Ahmadiyanning ta’kidlashicha, bu hujumlar zanjirli reaksiyaga olib kelishi mumkin. U mo‘rodning 5-moddasiga ko‘ra, Eron 60 kun davomida tijorat kemalarining xavfsiz o‘tishini ta’minlashi kerak, ammo AQSh mo‘rodni o‘zgartirishga urinmoqda.

️ Решение США нанести удары по Ирану вызвало не только ответные атаки Тегерана, но и критику со стороны демократа, обвинившего президента-республиканца Дональда Трампа в нарушении резолюции о военных полномочиях, принятой Конгрессом.
️ Конгресс во вторник принял резолюцию, предписывающую президенту либо прекратить военную кампанию против Ирана, либо получить одобрение Конгресса перед любыми дальнейшими действиями. Представитель Ро Ханна, демократ из Калифорнии, назвал последние удары США по Ирану «вопиющим нарушением» резолюции и пригрозил подать на Трампа в суд.
️ Центральное командование США в субботу нанесло удары по иранским военным объектам после того, как обвинило Тегеран в атаке на судно в Ормузском проливе. В ответ Иран в воскресенье нанес удары по американским объектам в Бахрейне и Кувейте, что угрожает сорвать хрупкий меморандум о взаимопонимании (МОВ) от 15 июня.
️ Лидер демократов Чак Шумер заявил в Сенате: «Годами Трамп обещал максимальное давление на Иран, но в итоге принес максимальную путаницу, хаос и затраты для американского народа своей катастрофической войной». Согласно опросу Ipsos/Reuters, менее четверти американцев считают войну оправданной.
️ Пентагон запрашивает у Конгресса дополнительные $80 млрд, в основном на войну в Иране. Резолюция «предписывает президенту вывести вооруженные силы США из боевых действий против Ирана», но носит в основном символический характер, так как не имеет полной юридической силы.
️ Эксперт по конституционному праву Брюс Фейн заявил, что Трамп проигнорирует голосование, а суды не будут вмешиваться. Однако Конгресс может прекратить войну, отказав в финансировании. Демократ Ханна пригрозил судом: «Трамп должен остановить эту войну – или мы подадим на него в суд».
️ Профессор Тегеранского университета Хасан Ахмадиан предупредил об эскалации, отметив, что США пытаются выйти из МОВ, одновременно обязывая Иран соблюдать его условия.