Germaniyada bir necha kun davom etgan jazirama issiqdan so‘ng havo harorati keskin pasayib, momaqaldiroqli yomg‘irlar boshlandi. Shu bilan birga, 15 dan ortiq kishi suvda cho‘kib halok bo‘ldi.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, juma kunidan beri butun mamlakat bo‘ylab ko‘llar, daryolar va ochiq basseynlarda 15 dan ortiq kishi cho‘kib o‘ldi. So‘nggi holatlardan biri Quyi Saksoniyadagi Peine shahridagi karer ko‘lida 17 yoshli o‘smirning jasadi topilgani bo‘ldi. Berlinda ham bir necha o‘lim qayd etilgan.
Germaniya meteorologiya xizmati (DWD) ma’lumotlariga ko‘ra, dushanba kuni mamlakatda harorat 25-29°C gacha tushadi. Bu oldingi kundagi rekord ko‘rsatkichdan ancha past: yakshanba kuni Brandenburgda 41,7°C qayd etilgan edi. Bu uch kun ichida uchinchi rekord bo‘ldi – avval Saarbrükken va Saksoniya-Anhaltda 41,3-41,5°C kuzatilgan.
DWD vakilining aytishicha, 2026 yil iyun oyi o‘lchovlar boshlanganidan beri eng issiq uch oy ichiga kiradi. Issiq to‘lqini Sharqiy Yevropa va Bolqonga ko‘chib o‘tgan.
Ayni paytda Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadeful NATO masalalari bilan bog‘liq muzokaralar uchun Vashingtonga yo‘l oldi. U AQSh rejimi bilan uchrashuvlar o‘tkazadi, chunki AQSh va Yevropa o‘rtasidagi munosabatlar keskinlashgan.

Рекордная жара в Германии сменилась резким похолоданием и грозами. За выходные в водоемах страны утонули не менее 15 человек, сообщает полиция.
В воскресенье в карьерном озере в Пайне (Нижняя Саксония) было найдено тело 17-летнего подростка. Несколько смертей зафиксировано в Берлине и других западных землях. Большинство происшествий случилось на неохраняемых водоемах.
По данным Немецкой метеослужбы (DWD), в понедельник температура составит 25-29°C. Это резкое падение после рекордных 41,7°C в Бранденбурге в воскресенье. За три дня были побиты три рекорда: 41,3°C в Саарбрюккене, 41,4°C там же и 41,5°C в Саксонии-Анхальт.
Представитель DWD заявил, что июнь 2026 года, вероятно, войдет в тройку самых жарких за всю историю наблюдений. Волна жары переместилась в Восточную Европу и на Балканы.
Министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль направляется в Вашингтон для переговоров с представителями режима США по вопросам НАТО. Визит проходит на фоне обострения отношений между США и Европой.