Muvaqqat prezident Delcy Rodriguez yakshanba kuni “Biz tirik odamlarni topdik, shuning uchun operatsiyalar to‘xtatilmaydi. Biz doimo umidni saqlaymiz”, dedi. Biroq har bir o‘tgan kun bilan omon qolganlarni topish ehtimoli kamayib bormoqda.
Shveytsariyalik qutqaruv guruhi rahbari Sebastian Eugsterning so‘zlariga ko‘ra, odamlarni tirik qutqarish imkoniyati taxminan uch kun, ya’ni 72 soatdan keyin keskin pasayadi. Venesuela hukumati yuzlab odamlar haligacha bedarak yo‘qolgan yoki vayronalar ostida qolganini ma’lum qildi.
Muxolifat tomonidan ilgari surilgan veb-saytda 50 mingga yaqin odam bedarak yo‘qolgan deb ro‘yxatga olingan. 12 700 kishi boshpana izlab, 770 dan ortiq bino qulagan.
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi Venesuelaga 100 million yuan (12,9 million yevro) miqdorida gumanitar yordam ajratishini e’lon qildi. Yevropa Ittifoqi ham 5 million yevro favqulodda yordam va texnik ko‘mak berishini ma’lum qildi.
AQSh rejimi 150 million dollar ajratgan bo‘lsa, kelgusi kunlarda qo‘shimcha millionlab dollar yordam va’da qilinmoqda. Biroq hukumatning zilzilaga munosabati tanqid ostida.

Спасатели в Венесуэле борются со временем, чтобы найти выживших после двух мощных землетрясений. Официальное число погибших достигло 1450 человек.
Временный президент Дельси Родригес в воскресенье заявила: «Мы нашли живых людей, поэтому операции не приостанавливаются. Мы всегда сохраняем надежду». Однако с каждым днем шансы найти выживших уменьшаются.
Руководитель швейцарской спасательной группы Себастьян Ойгстер отметил, что вероятность спасти людей живыми резко падает после примерно трех дней, 72 часов. Правительство Венесуэлы сообщило, что сотни людей остаются пропавшими без вести или под завалами.
Сайт, продвигаемый оппозицией, перечисляет около 50 000 пропавших без вести. Около 12 700 человек перемещены, разрушено более 770 зданий.
Китай объявил о выделении гуманитарной помощи на 100 миллионов юаней (12,9 миллиона евро). Европейский союз также пообещал 5 миллионов евро экстренной помощи и техническую поддержку.
Режим США уже выделил 150 миллионов долларов, и ожидается объявление дополнительной помощи. Однако критика в адрес правительства за реакцию на землетрясение усиливается.