Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) Bosh direktori Tedros Gebreyesusning 28 iyun kuni X ijtimoiy tarmog‘idagi bayonotiga ko‘ra, 21 iyundan beri Yevropada jazirama issiq oqibatida 1300 dan ortiq kishi hayotdan ko‘z yumdi.
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, Yevropa dunyodagi eng tez isiydigan qit’a hisoblanadi: bu yerda harorat global o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki baravar tez oshmoqda. Hozirda 150 millionga yaqin odam haddan tashqari issiq sharoitida yashamoqda.
Tashkilot mutaxassislari termal stressni ko‘pincha “sokin qotil” deb atashadi. Yuqori o‘lim darajasining asosiy sababi infratuzilmaning tayyor emasligidir: turar-joy binolari, ish joylari va maktablar bunday uzoq muddatli ekstremal yuqori haroratlarga mo‘ljallanmagan.
Issiqlik epitsentri asta-sekin sharqqa siljimoqda. Ilgari harorat rekordlari Ispaniya, Fransiya va Buyuk Britaniyada qayd etilgan bo‘lsa, endi xavfli issiq Germaniya va Chexiyani qamrab olmoqda.
JSST ilgari “avlodda bir marta” hodisa deb hisoblangan issiqlik to‘lqinlari iqlim o‘zgarishi tufayli deyarli har yili sodir bo‘layotganini eslatdi. Tashkilot Yevropa davlatlarini aholini issiqdan himoya qilish rejalarini joriy etishga, sog‘liqni saqlash tizimlarini mustahkamlashga va ekstremal ob-havo hodisalariga tayyorgarlikni oshirishga chaqiradi.

Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Гебрейесус сообщил в социальной сети X 28 июня, что с 21 июня жара в Европе привела к гибели более 1300 человек.
По данным ВОЗ, Европа является самым быстро нагревающимся континентом в мире: температура здесь растёт в два раза быстрее среднемирового показателя. В настоящее время около 150 миллионов человек живут в условиях экстремальной жары.
В организации отмечают, что тепловой стресс часто называют «тихим убийцей». Основной причиной высокой смертности становится неподготовленность инфраструктуры: жилые дома, рабочие места и школы не рассчитаны на столь продолжительные периоды экстремально высоких температур.
Эпицентр жары постепенно смещается на восток. Если ранее температурные рекорды фиксировались в Испании, Франции и Великобритании, то теперь опасная жара охватывает Германию и Чехию.
В ВОЗ напомнили, что волны жары, которые раньше считались явлением «раз в поколение», из-за изменения климата теперь происходят почти ежегодно. Организация призывает европейские страны внедрять планы по защите населения от жары, укреплять системы здравоохранения и повышать готовность к экстремальным погодным явлениям.