Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Trump neft narxining pasayishini olqishlab, o'zining Truth Social platformasida “BENZIN NARXLARI PASHAYAPTI” deb yozdi. Ushbu bayonot Hormuz bo'g'ozidagi keskinliklar va potentsial tinchlik muzokaralari fonida berildi.
Amerika Avtomobil Assotsiatsiyasi (AAA) ma'lumotlariga ko'ra, bir gallon (3,78 litr) benzin o'rtacha narxi $3,86 ga tushdi. Bu may oyi o'rtalaridagi $4,48 cho'qqisidan pasayishdir va Trump iyun o'rtalarida Hormuz bo'g'ozining qayta ochilishini e'lon qilganidan beri kuzatilmoqda. Biroq, narxlar hali ham 28 fevraldagi $2,98 darajasidan ancha yuqori, o'shanda AQSh va Isroil Eronga birinchi zarbalarni bergan edi.
AQSh va Eron o'rtasidagi diplomatik harakatlar bir necha kunlik o'zaro hujumlardan so'ng kuchaydi. Eronga tegishli yuk kemasiga hujumdan so'ng, dunyo neftining taxminan beshdan bir qismi eksport qilinadigan suv yo'lida vaziyat keskinlashdi.
Tinchlik kelishuvi atrofidagi noaniqlik neft ta'minoti zanjirlariga bosim o'tkazmoqda, bu esa narxlarning yanada pasayishiga to'sqinlik qilishi mumkin. Dushanba kuni neft narxi bir foizdan ko'proq oshdi, ammo tahlilchilar tinchlik muzokaralari narxlarning keskin ko'tarilishining oldini olganini ta'kidlamoqda.
GasBuddy neft tahlili bo'limi boshlig'i Patrik De Xaanning so'zlariga ko'ra, “Pasayish notinch haftaga qaramay sodir bo'ldi, chunki AQSh va Eron o'rtasida yangi hujumlar almashinildi, ammo ikkala tomon yakshanba kuni aynan vaqtida harbiy harakatlarni to'xtatishga kelishib oldi, bu esa neft narxining sezilarli o'sishining oldini oldi. Vaziyat hali ham oldindan aytib bo'lmaydigan bo'lib qolmoqda.”
Tahlilchilarning ta'kidlashicha, tinchlik kelishuvi amalga oshgan taqdirda ham, neft narxining urushdan oldingi darajaga qaytishi bir necha oy vaqt olishi mumkin. AQSh Strategik Neft Zaxirasi Reygan ma'muriyati davridan beri eng past darajaga tushib ketgan.
Shu bilan birga, kompaniyalar tankerlarni yuklashda davom etmoqda. Masalan, dushanba kuni Saudi Aramco ikki million barrel sig'imga ega kemani yukladi, hafta oxirida esa uchta shunday kema yuklangan edi.

Президент США Дональд Трамп похвастался снижением цен на топливо, написав в своей соцсети Truth Social: «ЦЕНЫ НА БЕНЗИН СНИЖАЮТСЯ». Это заявление прозвучало на фоне продолжающихся столкновений в Ормузском проливе и возможных мирных переговоров.
По данным Американской автомобильной ассоциации (AAA), средняя цена галлона (3,78 литра) бензина упала до $3,86. Это ниже пика в $4,48 в середине мая и снижается с тех пор, как Трамп объявил о возобновлении судоходства в Ормузском проливе в середине июня. Однако цены остаются значительно выше уровня $2,98 за галлон, зафиксированного 28 февраля, когда США и Израиль нанесли первые удары по Ирану.
Возобновление дипломатических усилий между США и Ираном последовало за несколькими днями взаимных атак после удара Ирана по грузовому судну в проливе, через который обычно экспортируется около пятой части мировой нефти.
Неопределенность вокруг мирного соглашения давит на цепочки поставок нефти, что может помешать дальнейшему снижению цен. В понедельник цены на нефть выросли более чем на один процент после последних атак, но аналитики полагают, что возобновление мирных переговоров предотвратило более резкий скачок.
Патрик Де Хаан, глава отдела нефтяного анализа GasBuddy, отметил: «Снижение произошло несмотря на бурную неделю, когда между США и Ираном произошел обмен новыми ударами, но обе стороны договорились прекратить боевые действия как раз вовремя в воскресенье, что предотвратило значительный скачок цен на нефть. Ситуация остается крайне непредсказуемой.»
Ранее в этом месяце аналитики заявили Al Jazeera, что даже при сохранении мирного соглашения потребуется несколько месяцев, чтобы цены вернулись к довоенному уровню, поскольку стратегический нефтяной резерв США достиг самого низкого уровня со времен администрации Рейгана.
Несмотря на неопределенность, компании продолжают загружать танкеры. Например, в понедельник Saudi Aramco загрузила судно вместимостью два миллиона баррелей, а в выходные три аналогичных судна были загружены.