Suriya hukumati Isroilning janubiy Suriyadagi tungi hujumlarini qoraladi, ishg‘ol qilingan Golan tepaliklari yaqinidagi aholi o‘z uylarini tashlab ketishga majbur bo‘ldi.
Suriya Tashqi ishlar vazirligi dushanba kuni “Isroil tajovuzlarini” qat’iy qoralab, ularni “Suriya suvereniteti va hududiy yaxlitligining ochiqdan-ochiq buzilishi” deb atadi.
Oxirgi hujum yakshanba kuni Deraa viloyatining g‘arbidagi Abdin qishlog‘ida sodir bo‘ldi, u yerda aholi Isroil armiyasi bo‘linmasining oldinga siljishiga to‘sqinlik qilishga urindi.
Isroil kuchlari tinch aholi uylari yaqiniga snaryadlar otgan, oilalar tun davomida qo‘shni qishloqlarga qochib ketgan.
“Snaryadlar uylar yaqiniga tushdi”, dedi qishloq oqsoqoli Mahmud Muaffak AFPga. Isroil kuchlari chekindi va “tinchlik tiklandi, aholi dushanba kuni ertalab qaytdi”, deya qo‘shimcha qildi u.
AFP fotografi bir rezidentning uyi yaqinidagi portlamagan snaryadni tekshirayotganini suratga oldi.
Isroil 2024-yil oxirida Bashar al-Assad hukumati qulaganidan beri janubiy Suriyaga hujum va bosqinlarni kuchaytirdi. U BMT nazoratidagi bufer zonaga va Suriya hududining ichkarisiga qo‘shin kiritdi.
Isroil so‘nggi haftalarda Deraa va Quneitra shaharlarida harbiy operatsiyalarni kuchaytirdi. Suriyadagi Isroil faoliyatini kuzatuvchi Suriya Sijil markazi iyun oyida Deraa va Quneitrada 300 ga yaqin operatsiya yoki buzilishlarni qayd etgan, shu jumladan 107 bosqin va reyd.
Isroil yakshanba kuni bir kun oldin “bir necha qurolli terrorchi”ni o‘ldirganini aytdi, biroq raqam, joy yoki hech qanday dalil keltirmadi. Isroil muntazam ravishda uning ishg‘oliga qarshilik ko‘rsatayotgan suriyaliklarni “terrorchi” deb ataydi.
Isroil rahbarlari Golan tepaliklaridan tashqarida harbiy ishg‘olni saqlab qolish va kengaytirish rejalari bilan ochiq maqtanmoqda. O‘tgan hafta payshanba kuni Isroil mudofaa vaziri Isroil Katz Isroil Suriyadagi sektorda qo‘shinlarini “cheksiz muddatga” saqlash niyatida ekanligini aytdi.
Isroil Golan tepaliklarining katta qismini 1967-yilgi urushda qo‘lga kiritgan, keyin 1981-yilda hududni noqonuniy anneksiya qilgan. Bu harakat xalqaro hamjamiyat tomonidan rad etilgan.
Janubiy Suriyadagi Isroil hujumlari 13 yillik urushdan tuzalayotgan mamlakatda beqarorlik keltirib chiqarayotgani ta’kidlanmoqda. Hozirgi Suriya hukumatiga yaqin hisoblangan Turkiya dushanba kuni Isroilning so‘nggi hujumlarini qoraladi.
“Biz Isroilning Quneitra va Deraaga hujumlarini qat’iy qoralaymiz, ular Suriyaning hududiy yaxlitligi, birligi va suverenitetini buzadi. Suriya xalqining hayoti va mulkini oyoq osti qiladigan, tinch aholi hayotini qiyinlashtiradigan bu hujumlar xalqaro huquqning ochiq buzilishidir”, dedi Turkiya Tashqi ishlar vazirligi.

Сирийское правительство осудило ночные атаки Израиля на юге Сирии, в результате которых жители вблизи оккупированных Голанских высот были вынуждены бежать из своих домов.
Министерство иностранных дел Сирии в понедельник решительно осудило «израильские агрессии», назвав их «вопиющим нарушением суверенитета и территориальной целостности Сирии».
Последняя атака произошла в воскресенье в деревне Абдин на западе провинции Дераа, где жители попытались заблокировать продвижение израильского армейского подразделения.
Израильские силы открыли огонь рядом с гражданскими домами, и семьи бежали в соседние деревни в течение ночи.
«Снаряды упали рядом с домами», — рассказал AFP старейшина деревни Махмуд Муаффак. Израильские силы отступили, что позволило «восстановить спокойствие и вернуть жителей утром в понедельник», добавил он.
Фотограф AFP заснял одного жителя, осматривающего неразорвавшийся снаряд возле своего дома.
Израиль активизировал атаки и вторжения на юг Сирии после падения правительства Башара Асада в конце 2024 года. Он ввел войска в буферную зону под контролем ООН и глубже на сирийскую территорию.
Израиль усилил военные операции в Дераа и Кунейтре в последние недели. Сирийский центр Sijil, отслеживающий израильскую деятельность в Сирии, зафиксировал почти 300 операций или нарушений Израиля в Дераа и Кунейтре в июне, включая 107 вторжений и рейдов.
Израиль заявил в воскресенье, что убил «несколько вооруженных террористов» днем ранее, не назвав число, местоположение или не предоставив доказательств. Израиль регулярно называет сирийцев, сопротивляющихся его оккупации, «террористами».
Между тем израильские лидеры открыто хвастаются планами сохранить и расширить военную оккупацию за пределами Голанских высот. В четверг на прошлой неделе министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что Израиль намерен держать свои войска в секторе, который он оккупирует в Сирии, «на неопределенный срок».
Израиль захватил большую часть Голанских высот во время войны 1967 года, а затем незаконно аннексировал территорию в 1981 году. Этот шаг был отвергнут большей частью международного сообщества.
Израильские атаки на юге Сирии рассматриваются как создающие нестабильность в стране, которая все еще восстанавливается после 13 лет войны. Турция, считающаяся близкой к нынешнему сирийскому правительству, осудила последние атаки Израиля в понедельник.
«Мы решительно осуждаем израильские атаки на Кунейтру и Дераа, которые нарушают территориальную целостность, единство и суверенитет Сирии. Эти атаки, попирающие жизнь и имущество сирийского народа и делающие жизнь гражданских лиц в регионе все более трудной, представляют собой вопиющее нарушение международного права», — заявило Министерство иностранных дел Турции.