Janubiy Afrika Respublikasi hukumati noqonuniy xorijiy fuqarolarga qarshi rejalashtirilgan namoyishlar oldidan shahar va qishloqlarga politsiya bo‘linmalarini joylashtirdi.
Xavfsizlik xodimlari iqtisodiy poytaxt Yoxannesburgning markaziy biznes tumanida patrul qilgani kuzatildi, ko‘plab do‘kon egalari seshanba kuni ishlamaslikka qaror qildi. Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, Janubiy Afrika Milliy Mudofaa Kuchlariga tegishli yuk mashinalari va boshqa aktivlar ham mavjud edi.
Namoyishlar “March and March” kabi migratsiyaga qarshi hushyor guruhlar tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, ular noqonuniy xorijliklar uchun 30 iyungacha mamlakatni tark etish uchun norasmiy muddat belgilagan. Tashkilotchilar faqat noqonuniy migrantlarga qaratilgan va tinch namoyish o‘tkazishlarini ta’kidlamoqda, ammo hujjatli migrantlar ham nishonga olingan ta’qiblardan shikoyat qilmoqda.
“Biz zo‘ravonlikka chaqirmaymiz ... 30 iyunda hech kim o‘ldirilmaydi va bizning nomimizdan talon-taroj qilinmaydi”, dedi “March and March” rahbari Jacinta Ngobese-Zuma.
Politsiya joylashtirilishi 2008-yildagi 62 kishining hayotiga zomin bo‘lgan migrantlarga qarshi tartibsizliklarga o‘xshash ommaviy talon-taroj va to‘da zo‘ravonligining oldini olishga urinish sifatida ko‘rilmoqda. 2021-yil iyulida sobiq prezident Yakob Zuma sudga hurmatsizlik uchun qamalganidan keyin mamlakatda aparteid tugaganidan beri eng qonli tartibsizliklarda 350 dan ortiq kishi halok bo‘lgan edi.
May va iyun oylarida tayoq ko‘targan va “abahambe” (isiZulu va isiXhosa tillarida “ular ketishi kerak” degan ma’noni anglatadi) deb qichqirayotgan erkaklar Yoxannesburg va Durbanda do‘konlardan-do‘konlarga borib, migrantlarni so‘roq qilgani va ba’zi hollarda kaltaklagani kuzatilgan. Janubiy Afrikaning shimoliy-sharqiy qo‘shnisi Mozambik bayonotiga ko‘ra, hozirgacha besh nafar mozambiklik fuqaro o‘ldirilgan.
Chet elda tug‘ilgan migrantlar Janubiy Afrikaning 62 million aholisining taxminan 4 foizini tashkil qiladi, garchi ularning soni 15-20 millionga yetishi da’vo qilinmoqda. Ko‘plab migrantlar norasmiy sektorda ishlaydi, qo‘shni mamlakatlardagi iqtisodiy tanglik minglab odamlarni Afrikaning eng yirik iqtisodiyotlaridan birida ish qidirishga majbur qilgan.
Jinoyat statistikasi shuni ko‘rsatadiki, jinoyatlarning faqat kichik bir qismi xorijliklar tomonidan sodir etiladi, bu namoyish tashkilotchilarining mashhur hikoyasini rad etadi. Ammo dunyodagi eng yuqori ishsizlik darajalaridan biriga ega va boylik mamlakatning oq tanli ozchiligi qo‘lida to‘plangan mamlakatda afrikalik migrantlar ba’zan aybni o‘ziga yuklash ob’ektiga aylanadi.
Hukumat zo‘ravonlik asosan nazoratsiz qolgani uchun sust javob berishda ayblangan. “Irqchilik, seksizm, qabilachilik, ksenofobiya, afrofobiya yoki boshqa har qanday murosasizlik uchun o‘rin yo‘q”, dedi Janubiy Afrika prezidenti Cyril Ramaphosa an’anaviy monarxlar bilan yaqinda o‘tkazilgan forumda.
Nigeriya, Gana, Malavi va Uganda kabi bir qancha hukumatlar o‘z fuqarolarining yuzlabini muddat tugashidan oldin vataniga qaytargan, ba’zilari hali ham Janubiy Afrikada qolib ketgan. Ijtimoiy tarmoqlarda o‘nlab malaviliklar Yoxannesburgdagi o‘z konsulligi oldida sovuqda lager qurib, muddat tugashidan oldin mamlakatdan chiqib ketish uchun ishlov va transport kutayotgani aks etgan videolar paydo bo‘ldi.

Власти Южно-Африканской Республики развернули полицейские подразделения в городах и поселках по всей стране перед запланированными демонстрациями против нелегальных иностранных граждан.
Сотрудники службы безопасности были замечены патрулирующими центральный деловой район Йоханнесбурга, экономической столицы, где многие владельцы магазинов решили не открываться во вторник. По сообщениям местных СМИ, также присутствовали грузовики и другие активы, принадлежащие Национальным силам обороны ЮАР.
Протесты организованы антимиграционными группами бдительности, включая March and March, которые установили неофициальный крайний срок 30 июня для нелегальных иностранцев покинуть страну. Организаторы настаивают, что они сосредоточены на нелегальных мигрантах и будут протестовать мирно, но иностранцы с документами также жалуются на целенаправленные преследования.
«Мы не призываем к насилию... 30 июня никто не будет убит, и никаких грабежей от нашего имени не будет», — заявила лидер March and March Джасинта Нгобесе-Зума.
Развертывание полиции рассматривается как попытка предотвратить массовые грабежи и насилие толпы, подобные антимигрантским беспорядкам 2008 года, в результате которых погибли 62 человека. В июле 2021 года более 350 человек погибли в самых смертоносных беспорядках в стране после окончания апартеида, после того как бывший президент Джейкоб Зума был заключен в тюрьму за неуважение к суду.
В мае и июне этого года мужчины с палками, выкрикивающие «абахамбе» (слово на языках исизулу и исикхоса, означающее «они должны уйти»), были замечены ходящими от магазина к магазину, допрашивающими и в некоторых случаях избивающими мигрантов по всему Йоханнесбургу и Дурбану. По данным заявления северо-восточного соседа ЮАР Мозамбика, на сегодняшний день убиты пять мозамбикских граждан.
Иностранные мигранты составляют примерно 4% от 62-миллионного населения ЮАР, несмотря на утверждения, что их число достигает 15-20 миллионов. Многие мигранты работают в неформальном секторе, поскольку экономическое напряжение в соседних странах заставляет тысячи людей искать работу в одной из крупнейших экономик Африки.
Статистика преступности показывает, что лишь небольшая доля преступлений совершается иностранцами, что подрывает популярную нарратив организаторов протестов. Но в стране с одним из самых высоких уровней безработицы в мире, где богатство сосредоточено в руках белого меньшинства, африканские мигранты иногда становятся козлами отпущения.
Власти обвиняются в слабой реакции, поскольку насилие в значительной степени остается безнаказанным. «Нет места расизму, сексизму, трайбализму, ксенофобии, афрофобии или любой другой форме нетерпимости», — заявил президент ЮАР Сирил Рамафоса на недавнем форуме с традиционными монархами.
Несколько правительств, включая Нигерию, Гану, Малави и Уганду, репатриировали сотни своих граждан до истечения срока, некоторые все еще остаются в ЮАР. В социальных сетях появились кадры, на которых десятки малавийцев разбили лагерь на холоде у своего консульства в Йоханнесбурге, ожидая обработки и транспортировки из страны до истечения срока.