Trampning ta’kidlashicha, uchrashuv “muhim bo‘lishi mumkin, bo‘lmasligi ham mumkin”. U AQShning Eronga qarshi harbiy harakatlarda g‘alaba qozonayotganini va Tehronning yadro quroliga ega bo‘lishiga yo‘l qo‘ymaslikni maqsad qilganini aytdi.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Livvitning so‘zlariga ko‘ra, Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus elchi Stiv Uitkoff va Trampning kuyovi Jared Kushner Dohaga “yuqori darajadagi muzokaralar” uchun jo‘nab ketishgan. Qatarning tashqi ishlar vazirligi esa ularning Eron rasmiylari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchrashmasligini bildirdi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ismoil Baqoiy Tehronning “hozirgi ustuvor vazifasi” memorandumni amalga oshirish ekanini va “kelgusi kunlarda Amerika tomoni bilan hech qanday darajada muzokara o‘tkazilmasligini” ta’kidladi.
Muzokaralarning asosiy mavzusi – Hormuz bo‘g‘ozidagi vaziyat va Eronning muzlatilgan aktivlarini ozod qilish masalasi. Tramp 12 milliard dollarlik mablag‘ni faqat AQShdan oziq-ovqat va tibbiy buyumlar sotib olish uchun ishlatish shartini qo‘ygan.
Eron va AQSh o‘rtasidagi mojaro payshanba kuni boshlangan bo‘lib, AQSh yo‘nalishidagi kemalarga hujum qilingan, keyin esa AQSh Eronning janubiy orollaridagi infratuzilmaga zarba bergan. Eron esa Bahrayn va Quvaytdagi AQSh harbiy bazalariga javob hujumi uyushtirgan.
Doha instituti professori Muhanad Selumning fikricha, Dohadagi uchrashuv yutuq emas, balki “zararni nazorat qilish”dir. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Hormuz bo‘g‘ozidagi zarbalar yadroviy muzokaralarni bir moddaga qisqartirdi”.
Livan masalasi ham muhim muammo bo‘lib qolmoqda. Eron memorandumda Livandagi urushni to‘xtatish nazarda tutilganini, ammo AQSh vositachiligidagi alohida kelishuvda Hizbullohni qurolsizlantirish sharti borligini ta’kidlaydi.

Президент США Дональд Трамп в понедельник объявил в соцсетях, что переговоры с Ираном состоятся во вторник в Дохе. Однако МИД Ирана опроверг это заявление, сообщив лишь об отправке технической делегации.
Трамп выразился двусмысленно, назвав встречу «возможно важной, а возможно и нет». Он также заявил, что США «почти одержали военную победу» и не допустят получения Ираном ядерного оружия.
Представитель Белого дома Кэролайн Ливитт сообщила, что спецпосланник по Ближнему Востоку Стив Уиткофф и зять Трампа Джаред Кушнер вылетели в Доху для «встреч высокого уровня». МИД Катара уточнил, что они не будут напрямую встречаться с иранскими чиновниками.
Официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи заявил, что «приоритет Тегерана – выполнение меморандума о взаимопонимании», и «никаких переговоров с американской стороной в ближайшие дни не будет».
Ключевые вопросы на повестке – ситуация в Ормузском проливе и разблокировка иранских активов. Трамп обусловил выделение $12 млрд закупками продовольствия и медикаментов исключительно в США.
Конфликт обострился в четверг после атак на суда, следовавшие по американскому маршруту. США нанесли удары по иранской инфраструктуре, Иран ответил ударами по базам в Бахрейне и Кувейте.
Профессор Дохинского института Муханад Селум считает, что встреча в Дохе – не прорыв, а «контроль ущерба». По его словам, «удары в проливе свели ядерный раунд к одному пункту».
Ливан остается спорным вопросом: Иран настаивает на прекращении огня в соответствии с меморандумом, тогда как США поддерживают отдельное соглашение о разоружении «Хезболлы».