Venesuelada ikki kuchli zilzila sodir bo'lganidan bir hafta o'tib, qutqaruvchilar tirik qolganlarni qidirishda davom etmoqda. 7.2 va 7.5 magnitudali silkinishlar bir necha soniya oralig'ida ro'y bergan.
Venesuela hukumati, muxolifat, UNICEF va NASA ma'lumotlariga ko'ra, deyarli 2000 kishi halok bo'lgan, 43 000 ga yaqin kishi bedarak yo'qolgan. Qutqaruv ishlari sekinlashgan, chunki 72 soatlik muhim omon qolish davri o'tgan.
Ekvador va AQSh qutqaruv guruhlari Makuto va La Guairada bir ayol va uning uch farzandini vayronalar ostidan qutqarishga 40 soatdan ortiq urinishlardan so'ng operatsiyalarni to'xtatgan. Ekvador guruhi rahbari mayor Xorxe Montanero: "Oxir-oqibat, kunlar o'tdi va endi topadigan narsamiz o'limdir", degan.
Biroq, umid hali ham bor: Iordaniya qutqaruv guruhi Karakasda vayronalar ostidan uch yoshli bolani tirik holda olib chiqqan.
Yordam tashkilotlari ochlik, kasallik va sog'liqni saqlash tizimining haddan tashqari yuklanishi haqida ogohlantirmoqda. Butunjahon oziq-ovqat dasturi (WFP) 500 000 kishiga uch oy davomida favqulodda oziq-ovqat yordami uchun 50 million dollar so'ramoqda.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) Venesuelaning sog'liqni saqlash tizimidagi zo'riqish haqida ogohlantirgan. Kamida uchta sog'liqni saqlash markazi jiddiy shikastlangan, oltitasi esa qisman ishlaydi. JSST vakili Kristian Lindmayer ko'chirilganlar orasida qizamiq, bezgak, sariq isitma va dang kasalliklari tarqalishidan ogohlantirgan.

Спасатели в Венесуэле продолжают поиски выживших спустя почти неделю после двух разрушительных землетрясений, произошедших с интервалом в несколько секунд. Магнитуда подземных толчков составила 7,2 и 7,5.
По данным, собранным правительством Венесуэлы, оппозицией, ЮНИСЕФ и NASA, почти 2000 человек подтверждены погибшими, около 43 000 числятся пропавшими без вести. Темпы спасательных работ резко замедлились, так как критический 72-часовой период выживания уже прошел.
Во вторник спасательные группы из Эквадора и США прекратили операции в Макуто, Ла-Гуайра, после того как более 40 часов пытались извлечь из-под завалов мать и троих ее детей, но не получили ответных сигналов. "В конце концов, мы считаем, что дни уже прошли, и теперь мы найдем только смерть", — заявил майор Хорхе Монтанеро, руководитель эквадорской группы.
Однако надежда еще теплится: иорданская спасательная группа извлекла из-под обломков в Каракасе трехлетнего мальчика живым.
Тем временем гуманитарные организации предупреждают об ухудшении ситуации с голодом, болезнями и перегруженной системой здравоохранения. Всемирная продовольственная программа (ВПП) запросила 50 миллионов долларов на экстренную продовольственную помощь для 500 000 человек в течение трех месяцев.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) предупредила о нагрузке на систему здравоохранения Венесуэлы. По меньшей мере три медицинских центра серьезно повреждены, еще шесть функционируют частично. Представитель ВОЗ Кристиан Линдмайер выразил обеспокоенность распространением кори, малярии, желтой лихорадки и лихорадки денге среди тысяч перемещенных лиц из-за отсутствия санитарных условий и низкого уровня вакцинации.