Demokratik sotsialist Melat Kiros Kolorado shtatining Denver hududidagi saylov okrugida 15 muddatli AQSh Vakillar palatasi a’zosi Diana DeGetteni Demokratik partiya praymerizda mag‘lub etdi. Bu AQSh ommaviy axborot vositalarining prognozlariga ko‘ra, so‘l kuchlarning tizimli demokratlar ustidan navbatdagi g‘alabasi bo‘ldi.
Seshanba kuni bo‘lib o‘tgan ovoz berishda 78 foiz ovozlar sanab bo‘linganidan so‘ng, Kiros DeGettedan qariyb 7 000 ovozga oldinda ketayotgan edi. 29 yoshli sobiq advokat Kiros Efiopiyadan AQShga chaqaloqligida ko‘chib kelgan va Isroilni qo‘llab-quvvatlovchi demokratlarni tanqid qilgani hamda sotsialistik sharhlovchi Hasan Piker bilan ittifoqi tufayli bahslarga sabab bo‘lgan.
Kiros noyabr oyidagi saylovda g‘alaba qozonishi kutilmoqda, chunki bu okrug asosan demokratlarnikidir. U advokatlik firmalarining Isroil va Falastinga munosabatini tanqid qilgan postni olib tashlashni rad etgani uchun ishdan bo‘shatilgan va Isroilning G‘azodagi harakatlarini genotsid deb atagan.
Kiros bu yozda amaldagi demokratni mag‘lub etgan eng so‘nggi demokratik sotsialistdir. Nyu-York shahrida Demokratik Sotsialistlar Amerikasi bilan aloqador va mer Zohran Mamdani tomonidan qo‘llab-quvvatlangan uch nomzod praymerizda g‘alaba qozondi.
Shuningdek, seshanba kuni Kolorado shtati bosh prokurori Fil Vayzer AQSH senatori Maykl Bennetni gubernatorlik uchun Demokratik partiya nominatsiyasida mag‘lub etdi. Vayzer Bennetdan ko‘ra ko‘proq mablag‘ to‘pladi va sarfladi. Uning kampaniyasi asosan Koloradoni prezident Donald Trampdan himoya qilishga qaratilgan edi, chunki Tramp shtatga federal mablag‘larni muzlatib qo‘ygan va yirik ichimlik suvi loyihasiga veto qo‘ygan edi.
Vakillar palatasi a’zosi Manny Rutinel ham batlground okrugida respublikachi vakil Gabe Evansga qarshi Demokratik partiya nominatsiyasini qo‘lga kiritdi. Rutinel, progressiv nomzod, mo‘tadil sobiq shtat vakili Shannon Birdni mag‘lub etdi. Uning kampaniyasi asosan immigratsiyaga qaratilgan edi. Okrug aholisining qariyb 40 foizi lotin amerikaliklardir.
Trampning Respublikachilar partiyasi hozirda Vakillar palatasi va Senatda ozchilikni tashkil qiladi. Demokratlar noyabrda palatani nazorat qilish uchun uchta, Senatni esa to‘rtta o‘ringa ehtiyoj sezadi.

Демократический социалист Мелат Кирос одержал победу над 15-срочным членом Палаты представителей США Дианой ДеГетт на праймериз Демократической партии в округе Денвера, штат Колорадо, согласно прогнозам американских СМИ. Это очередная победа левых над истеблишментным демократом.
Гонка во вторник была объявлена несколькими медиа после подсчета 78% голосов, и Кирос опережал ДеГетт почти на 7000 голосов. 29-летний бывший адвокат Кирос, переехавший в США из Эфиопии в младенчестве, столкнулся с противоречиями из-за критики демократов, поддерживающих Израиль, и союза с социалистическим комментатором Хасаном Пикером.
Ожидается, что Кирос победит на ноябрьских выборах в преимущественно демократическом округе. Она была уволена с работы после отказа удалить пост, критикующий юридические фирмы за их позицию по Израилю и Палестине, и назвала действия Израиля в Газе геноцидом.
Кирос — последний демократический социалист, свергнувший действующего демократа этим летом. В Нью-Йорке три кандидата, связанные с Демократическими социалистами Америки и поддержанные мэром Зораном Мамдани, выиграли свои праймериз.
Также во вторник генеральный прокурор Колорадо Фил Вайзер победил сенатора США Майкла Беннета в борьбе за выдвижение от Демократической партии на пост губернатора, по данным американских СМИ. Вайзер собрал и потратил больше средств, чем Беннет, в гонке, которая в основном касалась того, кто лучше защитит Колорадо от президента Дональда Трампа, который заморозил федеральные фонды штату и наложил вето на крупный проект питьевой воды.
Член Палаты представителей Мэнни Рутинел также выиграл выдвижение от Демократической партии, чтобы бросить вызов республиканцу Гейбу Эвансу в спорном округе. Рутинел, прогрессивный кандидат, победил умеренного бывшего члена Палаты представителей Шеннон Бёрд в кампании, сосредоточенной на иммиграции. Округ почти на 40% состоит из латиноамериканцев.
Республиканская партия Трампа сейчас имеет небольшое большинство в Палате представителей и Сенате. Демократам нужно получить три места для контроля над Палатой в ноябре и четыре — для Сената.