Amerika Qo'shma Shtatlarining markaziy va sharqiy qismlari bu hafta kuchli issiqlik to'lqini ostida qolmoqda. Sinoptiklarning ma'lum qilishicha, 'issiqlik gumbazi' deb ataladigan ob-havo hodisasi tufayli ba'zi joylarda havo harorati 46 daraja Selsiygacha (115 daraja Farengeyt) ko'tarilishi mumkin.
Milliy ob-havo xizmati (NWS) ma'lumotlariga ko'ra, 60 milliondan ortiq kishi issiqlik haqida ogohlantirishlar ostida. 'Issiqlik gumbazi' - bu atmosferada yuqori bosimli hudud bo'lib, u iliq havoni yer yuzasiga yaqin ushlab, sovuq havo va bo'ronlarning kirib kelishiga to'sqinlik qiladi.
Eng jazirama kunlar payshanba va juma kunlari kutilmoqda, ammo issiqlik 4-iyul mustaqillik bayrami hafta oxirigacha davom etadi. Bu yil AQShning 250 yilligiga to'g'ri kelgan bayram tadbirlari bilan bir vaqtda, Vashingtonda eng yirik feyerverk namoyishi rejalashtirilgan.
Nyu-York, Filadelfiya, Vashington, Chikago, Detroyt va Sent-Luys kabi yirik shaharlar eng ko'p ta'sir ko'radigan hududlar qatorida. FIFA Jahon chempionati o'yinlari o'tkazilayotgan shaharlarda ham favqulodda choralar ko'rilmoqda.
NWS meteorologi Brayan Putnamning so'zlariga ko'ra, bu issiqlik nafaqat keksalar va bolalar, balki barcha uchun xavfli. Tungi harorat ham 20 darajadan pastga tushmaydi, bu esa konditsionersiz uxlashni qiyinlashtiradi.
Mahalliy hokimiyatlar sovutish markazlarini ochmoqda va aholini suv ichishga, eng issiq paytlarda ochiq havoda faoliyatni cheklashga chaqirmoqda. Aks holda, bosh aylanishi va suvsizlanish kabi alomatlar paydo bo'lsa, darhol shifokorga murojaat qilish tavsiya etiladi.

На этой неделе значительная часть центральных и восточных штатов США окажется во власти интенсивной жары из-за так называемого 'теплового купола'. По прогнозам синоптиков, в некоторых местах температура может достигать 46 градусов Цельсия (115 градусов по Фаренгейту).
Национальная метеорологическая служба (NWS) предупреждает, что более 60 миллионов человек находятся под действием тепловых предупреждений. 'Тепловой купол' — это область высокого давления, которая действует как крышка, удерживая горячий воздух у поверхности и препятствуя проникновению прохладных воздушных масс.
Самые жаркие дни ожидаются в четверг и пятницу, но жара продлится до выходных, посвященных Дню независимости 4 июля, который в этом году отмечает 250-летие США. В Вашингтоне запланирован крупнейший фейерверк на Национальной аллее.
Наиболее пострадают такие города, как Нью-Йорк, Филадельфия, Вашингтон, Чикаго, Детройт и Сент-Луис. В некоторых из них проходят матчи Чемпионата мира по футболу, в связи с чем в Филадельфии изменены часы работы фан-фестиваля.
Метеоролог NWS Брайан Путнам отметил, что такая жара опасна для всех, а не только для пожилых и детей. Ночные температуры не опустятся ниже 20°C, что затрудняет охлаждение организма.
Власти открывают центры охлаждения и призывают жителей пить воду, избегать физических нагрузок в пик жары и обращаться за медицинской помощью при симптомах теплового удара, таких как головокружение и отсутствие потоотделения.