Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi Seychellesga tashrifi chog'ida ushbu orol davlatining "eng yuqori" mukofotlaridan biri bilan taqdirlandi. Biroq, "Guardian of the Blue Horizon" mukofoti tezda bahs-munozaralarga sabab bo'ldi.
Mukofot sertifikatida "respublika" so'zi "repubblic" deb, "Seychelles" esa "Seycheeles" deb xato yozilgan. Bundan tashqari, mukofot Modining kelishidan atigi uch kun oldin yaratilgan va u yagona sohibi bo'lgan.
Sertifikatni maxsus dasturiy ta'minot orqali tekshirishda u sun'iy intellekt yordamida yaratilganligi aniqlandi. Muxolifdagi Kongress partiyasi bu voqeani keskin tanqid qilib, "Modiga har qanday mukofotni bering, u yugurib keladi", deya izoh berdi.
BJP partiyasi esa bu mukofotni "Hindiston uchun faxrli lahza" deb atadi va Modining "yashil yetakchiligi"ni e'tirof etishini ta'kidladi. Tanqidchilar Modining xorijiy safarlarida mukofot olishga bo'lgan ishtiyoqini qayd etishmoqda.
O'tgan oyda Isroilga tashrifi chog'ida Knesset medali bilan taqdirlangan Modi, shuningdek, 2019-yilda Hindistonning Filip Kotler prezidentlik mukofotining birinchi sohibi bo'lgan. Biroq, bu mukofot boshqa hech kimga berilmagan va uning veb-sayti faoliyat ko'rsatmayapti.

Премьер-министр Индии Нарендра Моди во время визита на Сейшельские острова был удостоен одной из «высших» наград страны — «Хранитель Голубого Горизонта». Однако церемония вручения быстро обернулась скандалом.
В сертификате были обнаружены грубые ошибки: слово «республика» написано как «repubblic», а «Сейшелы» — как «Seycheeles». Кроме того, выяснилось, что награда была учреждена всего за три дня до прибытия Моди, и он стал её первым и единственным обладателем.
Проверка сертификата специальным программным обеспечением показала, что он, вероятно, был создан с помощью искусственного интеллекта. Оппозиционная партия Конгресс немедленно раскритиковала ситуацию, заявив: «Дайте Моди любую награду — и он прибежит».
Правящая партия БДП назвала награду «гордым моментом для Индии» и признанием «зелёного лидерства» Моди. Критики отмечают, что за 12 лет у власти Моди демонстрирует заметную склонность к получению наград как внутри страны, так и за рубежом.
В прошлом месяце во время визита в Израиль Моди получил медаль Кнессета, также созданную специально к его приезду. В 2019 году он стал первым лауреатом президентской награды имени Филипа Котлера, которая с тех пор никому больше не вручалась.