Nyu-York politsiyasi xabariga ko‘ra, 52 yoshli erkak Birlashgan Millatlar Tashkiloti shtab-kvartirasi oldida o‘zini yoqib yuborgan va og‘ir kuyishlar bilan kasalxonaga yotqizilgan, biroq shifokorlar uning hayotini saqlab qololmagan.
Hodisa payshanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 18:30 atrofida sodir bo‘lgan. Politsiya xodimlari qo‘ng‘iroq bo‘yicha yetib kelganida, erkakning tanasi olov ichida ekanligini aniqlagan.
Tibet faollari marhumni Lobga Rangzen deb nomlashgan. Uning Tibet mustaqilligi uchun chaqiriq bilan chiqqani va qo‘lida Tibet bayrog‘i bilan kelgani aytilmoqda. Rasmiylar shaxsni va motivni hali tasdiqlamagan.
Xitoy hukumati Tibetga nisbatan siyosati va yangi qabul qilingan “etnik birlik” qonuni tufayli g‘azablanganligi aytilmoqda. Qonun Xitoydagi etnik guruhlar o‘rtasida umumiy milliy o‘zlikni shakllantirishga qaratilgan bo‘lsa-da, AQSh va Yevropa Ittifoqi bu qonun ozchiliklar huquqlarini cheklashi mumkinligidan xavotir bildirgan.
Xalqaro Tibet Kampaniyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2009-2022 yillar oralig‘ida 150 dan ortiq tibetlik o‘zini yoqib yuborgan, shulardan 10 nafari surgunda bo‘lgan. Xitoy Tibetni 1950-yilda tinch yo‘l bilan qo‘shib olganini va mintaqada repressiv siyosat olib borayotganini rad etadi.

Полиция Нью-Йорка сообщила, что 52-летний мужчина поджег себя перед штаб-квартирой ООН и был доставлен в больницу с тяжелыми ожогами, но врачи не смогли спасти его жизнь.
Инцидент произошел в четверг около 18:30 по местному времени. Прибывшие на вызов полицейские обнаружили мужчину в огне.
Активисты опознали погибшего как Лобгу Рангзена, который, по их словам, призывал к независимости Тибета и прибыл с тибетским флагом. Официальные власти не подтвердили личность и мотивы.
Сообщается, что он был возмущен политикой китайского режима в отношении тибетцев и новым законом об «этническом единстве», вступившим в силу на этой неделе. Закон направлен на формирование общей национальной идентичности среди этнических групп Китая, но США и ЕС выразили обеспокоенность, что он может ограничить права меньшинств.
По данным Международной кампании за Тибет, с 2009 по 2022 год более 150 тибетцев совершили самосожжение, включая 10 в изгнании. Китайский режим утверждает, что мирно включил Тибет в 1950 году, и отвергает обвинения в репрессивной политике.