32 yoshli Falastin terma jamoasining sobiq darvozaboni Solim Xodir al-Ashqar o‘tgan hafta uyidan chiqib, homilador xotini uchun gaz ballon qidirgan vaqtda Isroil askarlari tomonidan otib o‘ldirildi. Uning jasadi G‘azoning Xon Yunis shahri yaqinidagi al-Qarara qishlog‘ida topilgan.
Falastin futbol assotsiatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil 7-oktabrdan beri Isroilning G‘azodagi genotsid urushida 1009 nafar sportchi halok bo‘lgan, shundan 567 nafari futbolchilar. Al-Ashqar bu qurbonlardan biri bo‘lib, u olti singlisi orasida yagona o‘g‘il farzand edi.
Al-Ashqarning amakisi, FIFA hakami Farid al-Ashqar: “U oddiy yigit edi, xotini va oilasi uchun gaz ballon olib kelishga chiqqan, ammo ishg‘olning xoin o‘qlari uni urdi”, dedi. U jahon futbol tashkilotlarini ikkiyuzlamachilikda ayblab, Falastin sportchilariga nisbatan sukunatni tanqid qildi.
Al-Ashqar yoshligidan darvozabonlikka mehr qo‘ygan va Falastin terma jamoasi darvozasini himoya qilishni orzu qilgan. U “Al-Aqsa”, “Shabob Xon Yunis”, “Al-Masdar” va “Xadamat Xon Yunis” klublarida o‘ynagan. Klub rahbarlari bilan shartnoma muzokaralarida u: “Menga pul kerak emas, men vatanimni himoya qiladigan futbolchi bo‘lishni xohlayman”, der edi.
“Xadamat Xon Yunis” prezidenti Abdulg‘ani ash-Shayx al-Ashqarning o‘limini “dahshatli va og‘ir zarba” deb atadi. “Sport harakatidagi har bir shahid statistik raqamdan oldin insoniy hikoyadir”, dedi u. Isroil bombardimonlari G‘azodagi sport infratuzilmasini, jumladan, “Xadamat Xon Yunis” stadionini ham vayron qilgan.
G‘azo futbol jamoasi urushga qaramay, o‘z ishtiyoqidan voz kechmayapti. Falastin futbol assotsiatsiyasi vayronalar orasida qolgan maydonlarda mahalliy turnirlarni tashkil qilishga muvaffaq bo‘ldi. Ash-Shayx: “Bizning xabarimiz faqat toshni qayta qurish emas, balki insonni qayta qurishdir. Shahidlarga sadoqat ular uchun yig‘lash emas, balki ular ishongan xabarni davom ettirishdir”, dedi.

32-летний палестинский вратарь Салим Хадер аль-Ашкар вышел из дома на прошлой неделе в поисках газового баллона для своей беременной жены и был застрелен израильскими солдатами в городе аль-Карара к северо-востоку от Хан-Юниса на юге Газы.
По данным Палестинской футбольной ассоциации (PFA), с начала геноцидной войны Израиля в Газе 7 октября 2023 года были убиты 1009 спортсменов, из них 567 — в футбольном секторе. Аль-Ашкар был единственным сыном среди шести сестер и недавно женился 26 января 2026 года.
Его дядя, капитан Фарид аль-Ашкар, член судейского комитета PFA, заявил: «Он вышел, как любой другой молодой человек, пытаясь обеспечить газовый баллон для своей жены и семьи, но предательские пули оккупации поразили его». Он обвинил ФИФА и международные федерации в лицемерии из-за молчания по поводу нападений на палестинских спортсменов.
Аль-Ашкар с детства был предан вратарскому искусству и мечтал защищать ворота сборной Палестины. Он играл за клубы «Аль-Акса», «Шабаб Хан-Юнис», «Аль-Масдар» и «Хадамат Хан-Юнис». При переговорах о контракте он говорил: «Мне не нужны деньги; я хочу быть игроком, который представляет мою родину, мой народ и государство Палестина».
Президент «Хадамат Хан-Юнис» Абдульгани аш-Шейх назвал убийство аль-Ашкара «шокирующим и жестоким» ударом. «Каждый мученик из спортивного движения — это человеческая история, прежде чем стать статистической цифрой», — сказал он. Израильские бомбардировки разрушили спортивную инфраструктуру Газы, включая стадион клуба.
Несмотря на войну, футбольное сообщество Газы не отказывается от своей страсти. PFA удалось запустить местные турниры на уцелевших полях. Аш-Шейх пообещал продолжить наследие аль-Ашкара: «Наше послание сегодня — не просто восстановление камня, а восстановление человека. Истинная верность нашим мученикам — не просто плакать о них, а продолжать нести послание, в которое они верили».