Yevropa Ittifoqi Kengashi juma kuni Rossiyaning kimyoviy qurol dasturida ishtirok etgan olti nafar olimga nisbatan sanksiya kiritdi. Ushbu chora, 2024-yilda vafot etgan Putin tanqidchisi Aleksey Navalniyning o‘limida ishlatilgan epibatidin zaharli moddasi bilan bog‘liq.
Sanksiyalangan olimlar harbiy sohadagi tadqiqotchilar bo‘lib, ular Janubiy Amerikadagi zaharli qurbaqalar terisida uchraydigan epibatidin ishlab chiqarish bilan shug‘ullangan. Yevropa davlatlarining qo‘shma bayonotida ta'kidlanishicha, bu toksin Rossiyada tabiiy ravishda uchramaydi.
Aleksey Navalniy, Rossiya prezidenti Vladimir Putinning keskin tanqidchisi, bir necha marta hibsga olingan, sudlangan va hujumlarga uchragan. U 2024-yilda Arktikadagi koloniyada vafot etgan. Rossiya rasmiylari uning tabiiy sabablarga ko‘ra o‘lganini da'vo qilmoqda.
Biroq, besh Yevropa davlati, jumladan Germaniya, Navalniyning o‘limiga halokatli toksin sabab bo‘lgan degan xulosaga kelgan. 2020-yilda Navalniy Novichok nerv agenti bilan zaharlangan edi, bu hujum Yevropa rasmiylari tomonidan Rossiya hokimiyatiga yuklatilgan.
Yevropa Ittifoqi sanksiyalarni Rossiyaning Kimyoviy qurol konvensiyasini (CWC) buzishi bilan asoslaydi. Sanksiyalangan olimlarga Yevropa Ittifoqiga kirish taqiqlanadi, ularning aktivlari muzlatiladi va Yevropa kompaniyalari hamda fuqarolariga ular bilan iqtisodiy aloqalar o‘rnatish taqiqlanadi.

Совет Европейского союза в пятницу ввел санкции против шести российских ученых, причастных к программе химического оружия, утверждая, что их работа связана со смертью диссидента Алексея Навального в 2024 году.
В списке фигурируют лица, участвовавшие в разработке эпибатидина — смертельного токсина, обнаруженного в теле Навального. Эпибатидин — это яд, содержащийся в коже ядовитых лягушек Южной Америки; в России он не встречается в природе, как отмечается в совместном заявлении европейских стран.
Навальный, известный критик президента России Владимира Путина, неоднократно подвергался арестам, судимостям, нападениям и как минимум одной попытке убийства, прежде чем скончаться в арктической исправительной колонии. Российские чиновники утверждают, что он умер естественной смертью.
Однако в феврале этого года правительства пяти европейских стран, включая Германию, пришли к выводу, что Навальный был отравлен смертельным токсином. Ранее, в 2020 году, он был отравлен нервно-паралитическим веществом «Новичок», что привело к коме; европейские чиновники возложили ответственность на российские власти.
ЕС заявляет, что санкции основаны на нарушениях Россией Конвенции о химическом оружии (КХО). Шести ученым запрещен въезд в ЕС, их активы заморожены, а компаниям и гражданам ЕС запрещено поддерживать с ними экономические связи.