Sion cherkovi asoschisi Jin Mingri 2025-yil oktabr oyida Pekinda hibsga olingan edi. U Xitoy qamoqxonasidan ozod etilib, AQShga yo'l oldi. Bu voqea Donald Trampning shaxsiy aralashuvidan so'ng yuz berdi.
Jin Mingri, shuningdek Ezra Jin nomi bilan tanilgan, Xitoyda diniy faoliyatga qarshi eng qattiq repressiyalardan biri paytida ushlangan edi. Xristian guruhlari bu harakatlarni mamlakatning zamonaviy tarixidagi eng qattiq diniy ta'qiblar deb baholagan.
Jinning oilasi tarafdorlariga minnatdorchilik bildirib, “Biz haqiqatan ham mo''jizaning guvohi bo'ldik va quvonchdan to'lib-toshdik” dedi. Ular AQSh prezidenti va Tramp ma'muriyatining “ulkan rahbarligi” uchun minnatdorchilik bildirishdi va bu voqea Xitoy rahbari Si Szinpinning bevosita aralashuvisiz amalga oshmaganiga ishonishlarini ta'kidladilar.
Diniy ta'qiblarni kuzatuvchi AQShda joylashgan ChinaAid tashkiloti Jinning Los-Anjelesga yetib kelganini tasdiqladi. Tashkilot rahbari Bob Fu uning ozod etilishini olqishladi, ammo Sion cherkoviga mansub sakkiz kishi, jumladan, yana ko'plab diniy amaliyotchilar Xitoyda qamoqda qolayotganini eslatdi.
Tramp may oyida Pekindagi davlat tashrifi chog'ida Si Szinpin bilan to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar olib borib, Jinning ozod etilishini so'ragan edi. AQSh prezidenti keyinroq “u pastor haqida jiddiy o'ylashini aytdi” deb ma'lum qildi.
Jin 2007-yilda atigi 20 kishi bilan Sion cherkovini tashkil qilgan. U Xitoydagi eng yirik ro'yxatdan o'tmagan cherkovlardan biriga aylandi va 40 shaharda 10 000 kishilik tarmoqqa ega bo'ldi. Cherkov 2018-yilda Pekindagi mulkiga xavfsizlik kameralarini o'rnatishga qarshilik ko'rsatgani uchun Xitoy Kommunistik partiyasi tomonidan rasman taqiqlangan edi.

Цзинь Минжи, основатель церкви «Сион», был задержан в Пекине в октябре 2025 года. Менее чем через два месяца после того, как Дональд Трамп лично поднял вопрос о его заключении, пастор был освобожден из тюрьмы и отправился в США.
Арест Цзиня произошел в ходе масштабных рейдов по всему Китаю, которые христианские группы назвали одной из самых жестких репрессий против религиозной деятельности в современной истории страны. Китайское правительство жестко контролирует религию и официально продвигает атеизм.
Семья Цзиня поблагодарила сторонников в заявлении, добавив: «Мы воочию стали свидетелями чуда и переполнены радостью». Они выразили благодарность президенту США и администрации Трампа за «огромное лидерство» и заявили, что знают: «это не могло произойти без прямого вмешательства Си Цзиньпина».
Базирующаяся в США правозащитная группа ChinaAid, отслеживающая религиозные преследования, подтвердила, что Цзинь прибыл в Лос-Анджелес. Ее основатель Боб Фу приветствовал его освобождение, отметив, что «бесчисленные» верующие, включая восьмерых членов церкви «Сион», остаются в заключении в Китае.
Трамп призвал Си освободить Цзиня во время прямых переговоров в Пекине в мае. «Он сказал, что серьезно рассмотрит вопрос о пасторе», — заявил тогда американский президент.
Цзинь основал церковь «Сион» в 2007 году с 20 человеками. Она выросла в одну из крупнейших незарегистрированных церквей Китая с сетью около 10 000 человек в 40 городах. Церковь была официально запрещена Коммунистической партией Китая в 2018 году после отказа установить камеры видеонаблюдения в своем здании в Пекине.