Kotrel, 32 yosh, 2017-yilda AQShda pul yuvish fitnasidagi roli uchun qamoqqa olingan. U Farajning xavfsizligi, haydovchilari, xodimlari va turar joyini to‘lagan.
Gazetaning yozishicha, Kotrel umumiy saylov oldidan Farajning ijtimoiy tarmoqlarida ishlash uchun uch xodimni yollagan va ularga maosh to‘lagan, shuningdek, Bukingem saroyi yaqinidagi besh qavatli gruzin uslubidagi uyni ijaraga olib, Farajga foydalanishga ruxsat bergan.
Farajning matbuot kotibi bu hikoyani "asossiz va uydirma" deb atadi va "parlament qoidalari buzilmagan" dedi.
Buyuk Britaniya Liberal-demokratlar partiyasi deputati Josh Babarinde yakshanba kuni Parlament standartlari bo‘yicha komissarga murojaat qilib, yangi ayblovlar bo‘yicha tergov o‘tkazishni talab qildi.
Deputatlar odob-axloq kodeksiga ko‘ra, saylovdan oldingi 12 oy ichida siyosiy faoliyat bilan bog‘liq 300 funt sterlingdan ortiq har qanday foydani deklaratsiya qilish talab etiladi. Faraj 2024-yilda saylanganida Kotreldan faqat bitta foydani (Belgiyadagi konservativ konferensiyaga sayohat uchun 9200 funt sterling) deklaratsiya qilgan.
Sunday Times xabariga ko‘ra, Kotrel advokatlari orqali Farajning shaxsiy ofisida xodimlarni yollagan va ularga bank o‘tkazmasi orqali maosh to‘laganini tasdiqlagan. Xususiy xavfsizlik uchun "oxirgi to‘lov" 2024-yil yanvar-mart oylari orasida amalga oshirilgan.
Faraj allaqachon kriptovalyuta milliarderi Kristofer Xarbornedan 5 million funt sterling miqdoridagi sovg‘ani qabul qilgani uchun parlament standartlari komissari tomonidan tergov qilinmoqda.

Согласно расследованию Sunday Times, лидер партии Reform UK Найджел Фараж получал финансовую выгоду от осужденного мошенника Джорджа Коттрелла в течение года до своего избрания в парламент, и, возможно, нарушил парламентские правила, не задекларировав это.
Коттрелл, 32 года, был заключен в тюрьму в США в 2017 году за участие в сговоре с целью отмывания денег. Он оплачивал охрану, водителей, персонал и проживание Фаража.
Газета сообщает, что Коттрелл нанял и оплатил трех сотрудников для работы в социальных сетях Фаража перед всеобщими выборами, а также позволил ему пользоваться арендованным пятиэтажным особняком в грузинском стиле недалеко от Букингемского дворца.
Представитель Фаража назвал эту историю "безосновательной и надуманной", заявив, что "никакие парламентские правила не были нарушены".
Депутат от Либерально-демократической партии Джош Бабаринде в воскресенье обратился к парламентскому комиссару по стандартам с призывом провести расследование новых обвинений.
Кодекс поведения депутатов требует декларировать любую выгоду стоимостью более 300 фунтов стерлингов, полученную за 12 месяцев до выборов, если она связана с политической деятельностью. Фараж задекларировал только одну выгоду от Коттрелла — около 9200 фунтов на поездку на конференцию консерваторов в Бельгии.
Sunday Times утверждает, что Коттрелл через адвокатов подтвердил, что нанимал сотрудников в частный офис Фаража и платил им банковскими переводами. "Последний платеж" за частную охрану был произведен в период с января по март 2024 года.
Фараж уже находится под расследованием парламентского комиссара по стандартам за принятие 5 миллионов фунтов от криптовалютного миллиардера Кристофера Харборна.